Fact-checking v praxi

Michaela Petrová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 2, 2023

S posunem informační dostupnosti jakoby zmizelo kritické posuzování informací. Každodenní množství zpráv zaplavuje obrazovky (televizní, počítačové či mobilní) a nedává čtenářům prostor je zpracovat, pouze přijmout jako fakt. Na toto spoléhá dezinformační scéna, a proto zde přichází vhod rozumět zásadám informační gramotnosti. Ty by šly popsat jako nedůvěřuj, prověřuj!

Ve zkratce představuje informační gramotnost schopnosti vyhledat, zhodnotit a efektivně využít potřebné informace [1] [2]. To znamená, že dokážete vyhodnotit situaci, kdy se vám daná informace nepozdává, víte, kde ji ověřit a jak s ní dále pracovat. Ne každý dokáže s informacemi kriticky pracovat, je tedy potřeba se to naučit, hezky to shrnuje článek zde.

Fact-checking

Přejděme nyní k ověřování informací. Cambridge Dictionary definuje fact-checking jako proces, kdy kontrolujete, zda jsou fakta uvedená v textech, novinách, článcích, proslovech a jiných médiích správná [3].

Zní to jednoduše, nicméně, jak bylo řečeno, informace je důležité ověřit na správných místech správnými způsoby. Pokud při zběžném googlení narazíte na článek o tom, že nebe je fialové, s největší pravděpodobností jej na první pohled vyhodnotíte jako nesmysl a půjdete dál (i když se samozřejmě můžete přesvědčit, zda se nejedná o speciální jev :).

Jak funguje fact-checking vám nejlépe přiblíží profesionál, v tomto případě Jan Tvrdoň, novinář Deníku N a bývalý lídr Demagog.cz:

https://www.transparency.cz/co-je-to-fact-checking/ [4]

Aby se vám ve světě informací lépe orientovalo, můžete vyzkoušet stránky, na kterých lze fakta ověřovat. I nadále ale, prosím, zůstávejte kritičtí a nevěřte všemu, co čtete online!

Fact-checking ve světě

Pokud si rozumíte s angličtinou a zajímá vás světové dění, můžete vyzkoušet například některý z těchto odkazů:

Fact-checking u nás

Některé české nástroje už určitě znáte, zde jsou ty nejvíce využívané [5]:

  • Demagog: kontrola výroků politiků
  • Neovlivní: mapuje propagandistické weby
  • Hoax: pro babičku a dědu na ověřování řetězáků
  • Manipulátoři: ověřují hlavně zavádějící informace

PS: Pokud máte času nazbyt a zajímá vás vývoj fact-checkingu v Evropě, ponořte se do Digital News Projectu.

Zdroje

[1] ALA. Information Literacy [online]. [cit. 2023–05–01]. Dostupné z: https://literacy.ala.org/information-literacy/
[2] Landová, Hana. Informační gramotnost — náš problém(?) [online]. [cit. 2023–05–01]. Dostupné z: https://ikaros.cz/informacni-gramotnost-nas-problem
[3] Cambridge Dictionary. Fact-checking [online]. [cit. 2023–05–01]. Dostupné z: https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/fact-checking
[4] Transparency International. Co je to „fact-checking“? [online]. [cit. 2023–05–01]. Dostupné z: https://www.transparency.cz/co-je-to-fact-checking/
[5] PortálDigi. Infografika: Jak ověřovat informace na internetu [online]. [cit. 2023–05–01]. Dostupné z: https://portaldigi.cz/infografika-jak-overovat-informace-na-internetu/

--

--