Fenomén Montessori vzdělávání. Správná cesta, nebo přeceňovaný koncept?

Tereza Modlova
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 10, 2024

Výzkum dopadu Montessori pedagogiky na učení je nedostatečný, zejména ve Francii. Marie-Caroline Croset, Philippine Courtier a Marie-Line Gardes představily koncem roku 2023 studii, která srovnává rozvoj raného učení čísel u předškoláků prostřednictvím Montessori vzdělávání s “konvenčním” vzděláváním ve Francii. S využitím průřezového designu a náhodného rozdělení dětí hodnotili 131 francouzských předškoláků (ve věku 5–6 let), kteří byli po dobu tří let zapsáni do stejné státní školy a absolvovali buď Montessori vzdělávání, nebo konvenční vzdělávání. Výukový program Montessori byl spojen s výsledky, které byly v matematice srovnatelné s konvenčním výukovým programem.

Cílem této studie bylo zhodnotit dopad Montessori metody na matematické kompetence ve školce pro děti znevýhodněného prostředí. Konkrétně se zaměřili na kompetence nezbytné k porozumění konstrukci čísel, jak je definují Croset & Gardes (2019, 2020). Metodologie studie byla randomizovaná přesným průřezem vzorku dětí zapsaných ve stejné škole po dobu tří let. Ukázalo se, že studenti ve třídě Montessori neprojevují žádné rozdíly ve výkonnosti ve srovnání s žáky ve standardní třídě v podtestu “Aplikované problémy testu Woodcock-Johnson III”, s podstatnou úrovní důkazů. Podobné výsledky byly získány v testu složeném z devíti úkolů umožňujících hodnocení řady klíčových kompetencí v konstrukci čísel.

Určité omezení představuje fakt, že učitelé nebyli náhodně rozděleni do testovacích podmínek, což může vést k zkreslení výsledků. Velikost vzorku byla také omezena počtem dětí v daných školách, což snižuje obecnost výsledků. Kromě toho, v Montessori skupině byl pouze jeden učitel s certifikací AMI (Association Montessori Internationale), což mohlo ovlivnit výsledky. Dalším omezením je, že testy nezahrnovaly všechny dovednosti Montessori metody, jako je například porozumění desítkové soustavě. Pro další zkoumání této otázky a potvrzení předběžných výsledků je nezbytné provést studie s většími vzorky, náhodným výběrem účastníků a pečlivým dodržováním Montessori programu.

Souhrnně řečeno, při náhodném rozdělení účastníků, přesné implementaci Montessori pedagogiky a didaktické analýze příslušných dovedností i tak výzkum odhalil, že Montessori metoda ve veřejné mateřské škole vede ke zlepšení matematických dovedností, které jsou podobné jako v běžném předškolním kurikulu.

Zdroje:
Marie-Caroline, Croset & Courtier, Philippine & Gardes, Marie-Line. (2023). The impact of the Montessori Education on early number learning in French pre-schools. Swiss Journal of Educational Research. 45. 307–319. 10.24452/sjer.45.3.7. (https://www.researchgate.net/publication/376692607_The_impact_of_the_Montessori_Education_on_early_number_learning_in_French_pre-schools)

https://denikn.cz/1386271/decka-prace-dotaznik-ktery-vas-muze-upozornit-na-rakovinu-a-matka-v-cili-nejsilenejsiho-zavodu/?ref=inc?ref=pop&rtm_source=web&rtm_medium=article&rtm_campaign=share_button&rtm_variant=copy_url&rtm_content=fb4dc19f-13a4-4684-844c-3a9dc9dc2b1b

--

--