Filtračná informačná bublina

Jana Tuliková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 17, 2020

Každý si už určite všimol, že pri vyhľadávaní informácií sa mu v prehliadači pri zadaní rovnakého pojmu ako jeho kamarátovi neobjavia rovnaké výsledky. Môže zato práve filtračná bublina, v ktorej sa nachádza.

Zdroj: https://tyinternety.cz/socialni-site/socialni-site-drzi-volice-nazorovych-bublinach-shoduji-se-marketingovi-odbornici/attachment/filter-bubble-v2/

Filtračná bublina

Filtračnú bublinu môžeme brať ako nejakú intelektuálnu izoláciu, ku ktorej dochádza v prípade, keď webové stránky používajú algoritmy na selektívne preberanie informácií od užívateľa, ktorý ich vyhľadáva a potom mu poskytnú informácie podľa predpokladu. Tieto predpoklady vytvárajú na základe informácií týkajúcich sa používateľa, ako sú napríklad predchádzajúce kliknutia či história prehliadania. Keďže sa riadia predchádzajúcou aktivitou, tak sú takto poskytované informácie obmedzené.

Vznik pojmu filtračná bublina

Google začal výrazne integrovať do svojich algoritmov už od roku 2010 personalizáciu vyhľadávania, pričom šlo len o oznámenie a na blogu jeho vývojárov sa objavil jednoduchý príspevok s názvom: „Personalizované vyhľadávanie pre všetkých“. V tomto príspevku sa hovorilo, že Google bude po novom používať celkom 57 signálov, určovaných konkrétnym prehliadačom, polohou, a takisto predchádzajúcimi vyhľadávanými frázami, podľa ktorých odhadne aké bude voliť preferované výsledky pre daných užívateľov. Takže ak dvaja ľudia zadajú do Googla rovnaký pojem, každému sa zobrazia odlišné výsledky. Jeden známy internetový aktivista Eli Pariser vydal knihu, kde to nazval Filtračnou bublinou. Pri tejto problematike sa v dnešnej dobe tento výraz bežne používa.

Je filtračná bublina pre nás obmedzenie a je potrebné sa jej brániť?

Pri tejto téme sa nedá neprehliadnuť samozrejme etická otázka a či nie sme takto obmedzení, prípadne či to neovplyvňuje naše názory a rozhodnutia. Ďalším menej známym problémom je myšlienka filtračnej bubliny. Touto myšlienkou je práve otázka, či sa jedného dňa prebudíme a zistíme, že každý súhlasí s tým, čo si myslíme. Avšak našťastie si používatelia do určitej miery môžu vylepšiť filtre použité na niektorých stránkach, ktoré to umožňujú, aby sa mohli rozhodnúť, čo sa im už nemá zobrazovať, prípadne o čo majú záujem. Aktuálne už existujú aj riešenia na zmiernenie efektu filtračných bublín v podobe aplikácií alebo doplnkov a čiastočne možno zabrániť zbieraniu údajov aj používaním inkognito režimu. Súkromie používateľa úzko súvisí s personalizáciou aj s informačnými filtračnými bublinami, nakoľko v prípade absencie údajov od užívateľa nie je možné informácie v informačnom systéme prispôsobovať.

--

--