Finové chtějí naučit Evropany AI
Právě dnes byl oficiálně spuštěn digitální kurz Elements of AI. Jedná se o projekt, terý vznikl za finského předsednictví v Radě EU. Cílem je vzdělat jedno procento obyvatel EU v oblasti umělé inteligence a zpřístupnit kurz ve všech úředních jazycích EU. (1)
Autoři uvádějí, že ideální čas, během kterého by měli studenti kurz dokončit, je šest týdnů. Studenti Karlovy univerzity si jej navíc mohou nechat uznat a získat za něj 2 ECTS kredity. Výhodou kurzu je, že si jej může projít každý, je zdarma a brzy ve všech jazycích EU. V závěru kurzu také úspěšní absolventi obdrží digitální certifikát, který potvrdí jejich nabyté znalosti.
K čemu umělá inteligence?
Proč ale Evropané potřebují vzdělat v AI? Že jde o téma důležité ukazuje už jenom to, že v rámci Evropského parlamentu vznikl speciální výbor (2), který má zkoumat dopady AI. Vyzývá také k tomu, aby pravidla pro umělou inteligenci byla zaměřená především na člověka a byla připravená na různé budoucí scénáře (3).
Podle tvůrců kurzu umělá intelegence a obecně technologie mají pro budoucnost Evropy velký potenciál. (4) Ať už se bavíme o medicíně (5), byznysu (6), zemědělství (7) nebo třeba marketingu (8), umělá inteligence najde, a v některých případech už nachází velké uplatnění. A podle některých akademiků (9), (10) se v budoucnu umělá inteligence stane stěžejní i v oblasti školství.
Pokud jsou plány do budoucna takto velké, jedno procento obyvatel Evropy s těmito schopnosti nemusí znít dostatečně, vždyť jde o nějakých 4,5 lidí z téměř půl milionu Evropanů.
Podle současných trendů to ale zaprvé vypadá, že by kurz v závěru mohl oslovit mnohem více lidí, zadruhé je to v této oblasti zatím asi nejlepší kurz zdarma (i pro lidi, kteří neumí programovat), který se může pro mnohé stát stavebním kamenem k dalšímu poznávání v této oblasti.
Zdroje:
(1) Bezplatný online Úvod do Umělé Inteligence pro každého. (n.d.). Retrieved March 25, 2021, from http://elementsofai.cz/
(2) Umělá inteligence: Jaké Jsou výhody a nevýhody: Zpravodajství: Evropský parlament. (2020, October 22). Retrieved March 25, 2021, from https://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20200918STO87404/umela-inteligence-jake-jsou-vyhody-a-nevyhody
(3) Pravidla Pro UMĚLOU Inteligenci: Co Navrhují poslanci?: Zpravodajství: Evropský parlament. (2021, January 21). Retrieved March 25, 2021, from https://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/priorities/umela-inteligence-v-eu/20201015STO89417/pravidla-pro-umelou-inteligenci-co-navrhuji-poslanci
(4) Finland to invest in the future skills of Europeans — training one per cent of EU citizens in the basics of AI. (n.d.). Retrieved March 25, 2021, from https://eu2019.fi/en/-/suomen-eu-puheenjohtajuuden-aloite-suomi-investoi-eurooppalaisten-tulevaisuustaitoihin-tavoitteena-kouluttaa-prosentti-eu-kansalaisista-tekoalyn-perus
(5) Horn, W. (2000). Artificial intelligence in medicine and medical decision making Europe. Artificial Intelligence in Medicine, 20(1), 1–3.
(6) Akerkar, R. A. (2019). Artificial intelligence for business. Cham: Springer.
(7) Eli-Chukwu, N. (2019). Applications of Artificial Intelligence in Agriculture: A Review. Engineering, Technology and Applied Science Research, 9(4), 4377–4383.
(8) Sterne, J. (2017). Artificial intelligence for marketing: Practical applications. Hoboken, NJ: Wiley.
(9) Holmes, W., Fadel, C., & Bialik, M. (2019). Artificial intelligence in education: Promises and implications for teaching and learning. S.l.: Center for Curriculum Redesign.
(10) Bishary, M., McArthur, D., & Lewis, M. (n.d.). The Roles of Artificial Intelligence in Education: Current Progress and Future Prospects. Journal of Educational Technology, 1(4), 42–80.