Flexibilita jako kompetence pro 21. století

Tomáš Hlobil
EDTECH KISK
Published in
3 min readJun 29, 2023

Koncept kompetencí pro 21. století má za cíl připravit jedince na moderní svět, kde se rychle mění ekonomické, sociální a technologické prostředí. Vzdělávací instituce a zaměstnavatelé se čím dál více soustředí na výuku a rozvoj kompetencí pro 21. století, aby mohli připravit studenty na nové výzvy a umožnili jim úspěšné fungování v moderním světě. Tyto kompetence jsou obvykle klasifikovány do tří kategorií. Jsou to gramotnosti, akademické kompetence a osobní kompetence.

Jedná se o tyto kompetence:

Akademické

1. Kritické myšlení a řešení problémů
2. Kreativita a inovace
3. Kolaborace a týmová spolupráce
4. Komunikace

Gramotnosti

5. Informační gramotnost
6. Mediální gramotnost
7. Počítačová gramotnost

Osobní

8. Flexibilita a adaptabilita
9. Leadership
10. Sebepoznání a samostatnost
11. Produktivita
12. Sociální schopnosti

Mentální flexibilita je schopnost rychle a efektivně se přizpůsobovat novým situacím, uvažovat o problémech z různých úhlů pohledů a hledat kreativní řešení. V dnešním rychle měnícím se světě, kde se objevují nové technologie, obchodní modely, politické a sociální výzvy, je mentální flexibilita klíčovou schopností pro úspěch jak v osobním, tak i v pracovním životě.

Lidé s vysokou mentální flexibilitou dokážou rychle reagovat na neočekávané situace a efektivně se přizpůsobovat změnám. To je velmi důležité pro řešení problémů, komunikaci s ostatními, plánování a organizaci, rozhodování a změny v pracovním nebo osobním životě.

Mentální flexibilita má průnik hned s několika dalšími kompetencemi. Mentální flexibilita je klíčová pro kreativní myšlení a inovaci. Schopnost přizpůsobit se novým myšlenkám a přístupům umožňuje jedincům přemýšlet mimo zaběhlé konvence a nalézt nové řešení problémů. Rovněž hraje důležitou roli v kritickém myšlení. Schopnost rychle se přizpůsobit novým informacím a revidovat své postoje umožňuje jedincům analyzovat informace z různých perspektiv a vyvodit logické závěry.

Například v práci může být mentální flexibilita klíčovou schopností pro inovaci a růst. Zaměstnanci s vysokou mentální flexibilitou jsou schopni přijmout nové nápady a inovace, a přizpůsobit se rychle se měnícím podmínkám. Tím přispívají k růstu a rozvoji organizace. Organizace naopak by měla tyto lidi patřičně ohodnotit.

V osobním životě může být mentální flexibilita klíčová pro dosažení cílů a zvládání stresových situací. Lidé s vysokou mentální flexibilitou jsou schopni rychle se přizpůsobit novým situacím, najít nové způsoby řešení problémů a efektivně zvládat stresové situace.

Zlepšení mentální flexibility může být dosaženo různými způsoby. Jedním způsobem může být trénování kreativity. Kreativita a mentální flexibilita jsou totiž velmi úzce propojeny. Kreativní lidé jsou obvykle schopni přijmout nové nápady a hledat kreativní řešení. Dalším způsobem může být meditace, která může pomoci zlepšit schopnost koncentrace a snížit úzkost. Různé formy terapie, jako je kognitivně-behaviorální terapie, mohou také pomoci zlepšit mentální flexibilitu.

Zdroje:
STAUFFER, Bri. What Are 21st Century Skills?. In: Aeseducation.com [online]. [cit. 2023–05–03]. Dostupné z: https://www.aeseducation.com/blog/what-are-21st-century-skills

21st century skills. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2023 [cit. 2023–05–03]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/21st_century_skills

What are 21st century skills?. Thoughtful Learning [online]. [cit. 2023–05–03]. Dostupné z: https://k12.thoughtfullearning.com/FAQ/what-are-21st-century-skills

21ST CENTURY SKILLS. The Glossary of Education Reform [online]. [cit. 2023–05–03]. Dostupné z: https://www.edglossary.org/21st-century-skills/

--

--