FOMO aneb aby nám nic neuteklo

Tereza Kráčmarová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 11, 2021

Podle několika studií existuje korelace mezi používáním sociálních sítí a úzkostnými stavy až depresemi (Culpepper 2020, Hunt, et al., 2018). Přesto každoročně čas strávený na těchto sítích roste, v průměruje to za rok 2020 na jednoho člověka 145 minut (Statista, 2020).

Proč se ale nemůžeme od obrazovek odtrhnout? Kromě toho, že jsou sociální sítě naprogramované tak, abychom jim nemohli odolat (The Social Dilemma), významným faktorem může být i syndrom FOMO.

FOMO (Fear of missing out) neboli strach z promeškání je syndrom je druhem behaviorální závislosti (E-bezpečí, 2017). Projevuje se tím, že máme pocit, jakoby nám naší nepřítomností (třeba na Instagramu) něco podstatného utíkalo. Abychom se tomuto nepříjemnému pocitu vyhnuli, jsme v podstatě nepřetržitě on-line.

FOMO má podle studie Michaela Hogana (2015) negativní vliv na více aspektů našeho života. V rámci práce se 76 studenty vysokých škol Hoganův tým zjistil, že studenti v souvislosti s FOMO vnímají zvýšené pocity vyčlenění a osobní nedostatečnosti, nespokojenost se svým životem, pocit oddělení od vlastní rodiny a přátel a zvýšenou žárlivost.

Že se nejedná o záležitost, kterou by bylo možné brát na lehkou míru, ukazuje i studie Bakera, Kriegera a LeRoye (2016). FOMO má podle zjištění vědců na různé jedince různý vliv. Podstatné ale je, že u některých z testovaných studentů se v souvislosti s FOMO objevily depresivní příznaky, poruchy pozornosti i fyzické příznaky.

Myšlenkový experiment

Jak ale FOMO přemoci? Podle článku v Time (2016) bychom měli zkusit vděčnost. Vyzkoušejte si myšlenkový experiment:

Představte si, že by věci, které jsou pro vás samozřejmé, zmizely. Rodina, přátelé, domov.

Zaměřte se na to, jaké pocity vnímáte…

A teď se vraťte zpátky. Cítíte úlevu, vděčnost za to, co máte, i když to není samozřejmostí?

Podle vědců i takovýto jednoduchý experiment může pomoci k tomu, abychom se cítili šťastnější a vděčnější.

Čím více inklinujeme k vděčnosti, tím méně je pravděpodobné, že propadneme depresím, úzkostem, samotě nebo závisti (Koo, et al., 2008).

Zdroje:

Culpepper, Morgan. 2020. „Exploring the Relationships of Social Media Usage and Symptoms of Anxiety and Depression in Adolescents of Anxiety and Depression in Adolescents Morgan Culpepper mec15c@acu.edu Follow this and additional works at: https://digitalcommons.acu.edu/etd Part o.“ Electronic Theses and Dissertations.

Baker, Zachary G., Heather Krieger, a Angie S. LeRoy. 2016. „Fear of missing out: Relationships with depression, mindfulness, and physical symptoms.“ Translational Issues in Psychological Science 275–282.

Barker , Eric. 2016. „This Is The Best Way to Overcome Fear of Missing Out.“ TIME. 7. 6. https://time.com/4358140/overcome-fomo/.

Hogan, Michael. 2015. „Facebook and the ‘Fear of Missing Out’ (FoMO).“ Psychology Today. 14. 10. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/in-one-lifespan/201510/facebook-and-the-fear-missing-out-fomo.

Hunt, Melissa G., Rachel Marx, Courtney Lipson, a Jordyn Young. 2018. „No More FOMO: Limiting Social Media Decreases Loneliness And Depression.“ Journal of Social and CLinical Psychology 751–768.

Koo, Minkyung, Sara B. Algoe, Timothy D. Wilson, a Daniel T. Gilbert. 2008. „It’s a Wonderful Life: Mentally Subtracting Positive Events Improves People’s Affective States, Contrary to Their Affective Forecasts.“ J Pers Soc Psychol. 1217–1224.

Kopecký, Kamil. 2017. „Co je syndrom FoMO.“ E-bezpečí. 4. 4. https://www.e-bezpeci.cz/index.php/rizikove-jevy-spojene-s-online-komunikaci/online-zavislosti/1229-co-je-syndrom-fomo.

Statista. 2020. „Statista.“ Daily time spent on social networking by internet users worldwide from 2012 to 2020.https://www.statista.com/statistics/433871/daily-social-media-usage-worldwide/.

--

--