Formální a neformální vzdělávání dospělých

Barbora Chytilova
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 20, 2024

--

Mnoho lidí si v dnešní době neuvědomuje, že kromě vzdělávání dětí a mládeže je velmi podstatné vzdělávání dospělých. Vzdělávání dospělých spadá pod koncept celoživotního učení, které zahrnuje veškeré činnosti, uskutečněné v jakékoliv životní fázi za účelem rozšíření znalostí, osvojení dovedností či získání kompetencí a následný rozvoj osobního, občanského, sociálního či pracovního života. Podstatné je také to, že procesy celoživotního vzdělávání se neuskutečňují jen v záměrných a organizovaných činnostech, ale také v bezpočtu nahodilých činností s různou délkou trvání, jejichž účelem je naplnění vzdělávacích cílů. Pro jednodušší popsání těchto typů se vzdělávání dělí na formální a neformální.

Photo by RDNE Stock project on Pexels

,,Pojmem formální vzdělávání je označena forma výuky, kterou si většina osob zřejmě nejčastěji se slovem vzdělávání spojuje, tedy v nejobecnější rovině klasické vzdělávání ve formálních vzdělávacích institucích — školách a univerzitách. Formální vzdělávání je upraveno právními předpisy a zahrnuje navazující stupně vzdělávání (základní, střední a terciární), jejichž dosažení je potvrzováno příslušným osvědčením (vysvědčení, výuční list, maturitní vysvědčení, diplom apod.), které je uznáváno relevantními národními autoritami.” Co se týče vzdělávání dospělých u tohoto typu, je ovlivněno mnoha faktory. Patří sem kvalita institucionálního a legislativního prostředí, politická podpora a investice do rozvoje sektoru vzdělávání, ale také široká nabídka vzdělávacích příležitostí umožňujících pracovní a osobní růst a rozvinutost takových forem vzdělávání, které umožní sladit studijní a pracovní (eventuálně rodinné) povinnosti (jedná se především o modulární vzdělávací programy, distanční a kombinované formy vzdělávání, využívání ICT technologií). Nelze zapomenout ani na národní zvyklosti, které ovlivňují standardní délku studia a i to, zdali je zvykem studium prokládat či kombinovat např. s pracovním poměrem.

,,Neformální vzdělávání je nejčastěji absolvovanou uspořádanou formou dalšího vzdělávání v dospělosti. Spočívá v organizovaném získávání vědomostí a dovedností za účasti učitele, odborného lektora či jiné vzdělávací autority, které může či nemusí být zakončeno výstupním certifikátem. Toto vzdělávání probíhá vedle hlavních vzdělávacích systémů a nekončí završením určitého stupně vzdělání, jako je tomu v případě formálního vzdělávání. Neformální vzdělávací aktivity jsou více organizačně decentralizované, obsahově i procesně pružnější a mohou mít relativně kratší trvání, což z nich činí účinný nástroj k vyrovnávání se s aktuálními potřebami v osobním životě, v zaměstnání, v podnikání či na trhu práce. Do neformálního vzdělávání patří např. různé zájmové i profesně orientované kurzy pořádané ve volném čase vzdělávaných, krátkodobá školení či přednášky, ale i rekvalifikace či vzdělávání zaměstnanců organizované zaměstnavatelem.” I neformální vzdělávání je ovlivněno institucionálním prostředím a kulturou, obzvláště však postoji lidí. Těmi, kteří buď považují další vzdělávání za nezbytnou součást profesního a osobního života, nebo v něm spatřují spíše časový a finanční náklad s nejistým přínosem do budoucna. Z velké části se tedy jedná o pracovně či kariérně motivované vzdělávání spojeném s postavením jedince na trhu práce. Proto takové vzdělání často probíhá přímo na pracovišti či na jiném místě, ale z popudu zaměstnavatele a má vazbu na vykonávanou profesi.

Vzdělávání dospělých je věnována i vědní disciplína nazývaná andragogika. ,,Andragogika se odlišuje od jiných oblastí vzdělávání, jako je například pedagogika, tím, že se zaměřuje na specifické potřeby a vlastnosti dospělých studentů. Tyto potřeby zahrnují například potřebu převzít odpovědnost za vlastní vzdělávání, potřebu vzdělávání, které je relevantní pro praktický život, a potřebu vzdělávání, které umožňuje dospělým rozvíjet své znalosti a dovednosti. Cílem andragogiky je vyvinout teoretické a praktické modely vzdělávání, které mohou být použity k dosažení účinného a smysluplného vzdělávání pro dospělé.” Toto vzdělávání pak ve většině případů probíhá večerním (po pracovní době) nebo dálkovým (zpravidla o víkendech) studiem. V poslední době se nicméně rozvíjí on-line forma studia, díky které mohou dospělí studovat z pohodlí domova a takto ušetří množství času, který mohou věnovat rodině či koníčkům.

Zdroje:

  1. Co je andragogika? Evropská akademie vzdělávání SE. 2023. Dostupné z: https://www.europeanacademy.cz/post/co-je-andragogika
  2. Odbor statistik rozvoje společnosti. Vzdělávání dospělých v České republice v evropském kontextu. Praha, 2014. 230041–14. Dostupné z: https://www.czso.cz/documents/10180/20561197/23004114.pdf/2defbde6-c04e-4355-93b9-78acdf7b0b4d?version=1.0

--

--