FOSS EdTech — OLPC XO, Sugar (on a Stick), Edubuntu

Honza Bednarik
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 19, 2023

K tomuto tématu jsem se rozhodl u příležitosti vydání Edubuntu 23.04, linuxové distribuce zaměřené na použití ve školách, u které byl tento rok po několikaleté přestávce obnoven vývoj.

Přestože v evropských školách se studenti nejčastěji setkávají s MS Windows a v severní Americe již několik let školním počítačům kralují chromebooky, které vystřídali zde předtím velmi populární MAC, existuje i nemalé množství FOSS projektů, majících za cíl učinit počítačovou gramotnost dostupnější za pomoci levných a jednoduchých (v ideálním případě) řešení stavěných na free a open source softwaru a linuxu.

Na tomto místě bych rozhodně neměl opomenout projekt OLPC XO(One Laptop Per Child), zaměřený převážně oblasti mimo výše zmíněnou Evropu a severní Ameriku. Že OLPC XO mířil právě do méně rozvinutých zemí svědčí i jeho hardwarová výbava, která kladla důraz na nízkou cenu, odolnost a nízkou energetickou náročnost, nebo fakt že OLPC XO mohli být vybaveny kličkou pro ruční dobíjení baterie. Projekt se dočkal mnohých nasazeních a přestože jeho dopady na akademické výsledky studentů mohou být sporné (Mora et al., 2018), v některých případech bylo nasazení OLPC XO spojováno s rozvojem vyšším kognitivních schopností (Cristia et al., 2017).

OLPC XO se od běžných počítačů odlišuje také svým operačním systémem, který byl účelně navrhován právě jako edukační nástroj pro mladší ročníky. O tom ostatně svědčí například uživatelské prostředí navržené s předpokladem že ne všichni uživatelé již umí číst. Existují ale i jiné obdobné projekty zabývající se vývojem operačních systémů pro použití ve vzdělávání (Edubuntu, Skolelinux, UberStudent) které se oproti Sugar mnohem více podobají klasickým desktopovým operačním systémům, zpravidla se odlišující pouze výběrem předinstalovaných programů. Stejně tak ale existuje i mnoho důvodů proč se s nimi moc často nesetkáme. Odhlédneme-li od nízkého povědomí o jejich existenci je pravděpodobně jejich největším problémem nesnadná integrace s technologickým ekosystémem organizace a nedostatečné možnosti vzdálené správy, což jsou oblasti ve kterých naopak Windows a ChromeOS excelují.

Cristia, J., Ibarrarán, P., Cueto, S., Santiago, A., & Severín, E. (2017). Technology and Child Development: Evidence from the One Laptop per Child Program. American Economic Journal: Applied Economics, 9(3), 295–320. https://doi.org/10.1257/app.20150385

Mora, T., Escardíbul, J.-O., & Di Pietro, G. (2018). Computers and students’ achievement: An analysis of the One Laptop per Child program in Catalonia. International Journal of Educational Research, 92, 145–157. https://doi.org/10.1016/j.ijer.2018.09.013

--

--