Gamebook: cesta k zábavnému vzdělávání

Tereza Pagáčová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 12, 2024

--

V dnešní době se vzdělávání stává stále více interaktivním a zábavným díky inovativním metodám, které integrují herní prvky do procesu vzdělávání. Jedním ze zajímavých metod jsou gamebooky, které spojují klasickou formu knihy s prvky interaktivních her. Tato kombinace nabízí studentům jedinečný zážitek, který nejen zvyšuje jejich motivaci, ale i podporuje jejich kritické myšlení a rozhodovací dovednosti.

Co je to gamebook?

Jak již název sám napovídá, jedná se o knihy, které umožňují čtenáři ovlivňovat průběh příběhu prostřednictvím náhody nebo vlastních rozhodnutí. Nejčastější formou gamebooku jsou textové hry, kde zpravidla na konci stránky musí čtenář učinit rozhodnutí, jak postupovat dál. Podle rozhodnutí, které učinil se přesune na příslušnou stránku, kde pokračuje příběh. Existují však i gamebooky, ve kterých je pro pokračování v příběhu například nutné vypočítat nějaký příklad či vyluštit příslušnou hádanku. Tato interaktivní struktura dává čtenářům pocit kontroly nad příběhem, která jim prostřednictvím tradičních knih není poskytnuta.

Gamebook ve vzdělávání

Využívání gamebooků ve vzdělávání představuje inovativní přístup k učení, který podporuje interaktivitu a angažovanost studentů. Již zmíněné ovládání vývoje příběhu prostřednictvím svých rozhodnutí umožňuje aktivní participaci ve vzdělávacím procesu. Aktivní participace může napomáhat v rozvoji schopnosti řešit komplexní problémy a v schopnosti rozhodování ve složitých situacích. Aktivní zapojování studentů je často náročné a jeho absence může vést k poklesu motivace ve vzdělávání. Tuto bariéru tradičního učení gamebooky překonávají. Dále umožňují individualizované vzdělávání, kdy se každý student může věnovat tématu, ve kterém má mezery nebo je středem jeho zájmu. Jelikož jsou do gamebooků zařazeny herní prvky, tak se pro studenty často výuka stává zábavnější, protože mají pocit, že se nejedná o výuku. Gamifikace může často zahrnovat odměny za dosažení cílů, herní úkoly nebo soutěže mezi studenty.

I přes všechny již vyjmenované výhody, mají gamebooky několik rizik. Jejich realizace je velmi náročná. Učitel musí znát základy vybraného programu a musí vytvořit smysluplný příběh, který bude splňovat vzdělávací cíle. Dále se předpokládá základní úroveň ovládání počítače a přístup k zařízení. Nejefektivnější jsou gamebooky vytvořené pro specifickou skupinu na základě věku a znalostní úrovně žáků. Jejich využívání však není vhodné pro jakoukoliv formu vzdělávání a je potřeba si pořádně promyslet, zda bude jeho využití efektivní.

Využití gamebooků ve vzdělávání přináší mnoho výhod pro studenty a učitele. S rostoucím zájmem o inovativní metody výuky je využití gamebooků jedním z kroků k efektivnějšímu vzdělávacímu prostředí. Pokud jste se s nimi nikdy nesetkali, můžete se podívat do archivu (http://www.arborell.com/gamebook_archive.html), kde jsou zdarma v pdf formě uloženy všechny dostupné gamebooky přihlášené do Windhammer Prize (soutěž pro začínající autory gamebooků).

Zdroje:

ČERNÝ, Michal. Nelineární učení a technologie pro jeho podporu. Metodický portál: Články [online]. 24. 03. 2020, [cit. 2024–03–12]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/22446/NELINEARNI-UCENI-A-TECHNOLOGIE-PRO-JEHO-PODPORU.html>. ISSN 1802–4785.

ČINČERA, Jan, Martin BÍLEK, Veronika MACHKOVÁ, et al. Participativní přístup [online]. Univerzita Hradec Králové, 2019 [cit. 2024–02–19]. ISBN ISBN 978–80–7435–766–4. Dostupné z: https://www.lipka.cz/soubory/participativni-pristup_metodicka_prirucka_final--f11950.pdf

SÁL, Petr. Gamebook. Metodický portál: Spomocník [online]. 27. 02. 2013, [cit. 2024–03–12]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/17237/GAMEBOOK.html>. ISSN 1802–4785.

--

--