Generace Zzzzzzz

Teddy Bear
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 15, 2019
Photo by Clem Onojeghuo on Unsplash

Na rozdíl od předchozích generací se Generace Z narodila už do plně digitálního světa a všudypřítomnost internetu i překotné změny a záplava informací jsou věci, na které jsou zvyklí už od malička. Pro dřívější generace je typické odlišovat dobu před a po internetové revoluci, dnešní teenageři si dobu před nedokáží představit. Tolik pro úvod, na kterém se shoduje více autorů, dále pak panují různé rozpory v popisu generace Z, a to včetně rozmezí let, kdy došlo k odloupnutí od generace Y. Většinou je tak brána polovina devadesátých let, někdy krátce po, ale na konci této etapy panuje jen minimální shoda. Samotné rozdíly v popisu by zabraly celý tento článek.

Rozhodl jsem se volně navázat na svůj starší text, kde jsem malinko nakousl uplatnitelnost generace Z na trhu práce. Na „Zetka“ se často nadává. Jsou líní, moc sebevědomí, pořád roztěkaní, a hlavně ničeho si neváží. Nebo je to právě naopak? Jsou angažovaní politicky a environmentálně, chtějí se konstantě vzdělávat, chtějí měnit svět k lepšímu a pomáhat druhým více než předchozí generace. Nebo není pravda ani jedno a jsou mezi nimi takové rozdíly, že není možné generalizovat? Na tohle se zatím nedá odpovědět. Je ale beze sporu, že se jedná o generaci bez jistot, která se připravuje na pořádně drsný život. Nejde se divit, vždyť jejich dětství ovlivnila ekonomická krize a útoky z 11. září a denně slyší, jak jejich jediná planeta jde do kytek díky aroganci předchozích generací.

Dnešní mládež chce plnit ideálně manažerské posty a je ochotná si to vydřít. I v poměrně mladém věku získávají jazykové certifikáty a už na střední škole se připravují na VŠ studium. Zároveň jim to ale bere kus mládí. S tím se pojí i multitasking, respektive střídání pozornosti. Zástupci generace Z toho mají prostě moc a jestli chtějí efektivně fungovat v dnešním a zítřejším světě, tak musí vše hned zvládat. Už jenom péče o jejich digitální já, které mají na všech možných platformách zabere spoustu času. Díky proflexi na internetu Generace Z poznává nové lidi po celém světě a učí se sociální interakce. Není ale tohle právě ten problém, díky kterému tato nově nastupující generace při vstupu do prvního zaměstnání tvrdě narazí? Oni sami i předchozí generace shodně hodnotí svou technologickou gramotnost jako velmi dobrou, dokonce počítají s tím, že jejich kolegové budou AI. Ačkoli sami zástupci Generace Z preferují osobní rozhovor, jejich starší kolegové vidí nedostatky v soft skills a považují je za největší slabinu nových kolegů.

Může mít vůbec nějaký vliv na situaci formální vzdělávání? Za předpokladu rozsáhlé reformy školství ano, ale jinak se autor tohoto článku domnívá, že budoucí pracovníci jsou připravováni na minulost bez možnosti návratu do budoucnosti. Díky nerespektování odlišností a nepřizpůsobení výuky na míru zástupcům Zetka si tato mládež musí hledat znalosti jiným způsobem a školu jen přetrpí. Možná by se i starší generace měla ptát co může té mladší nabídnout a nezačínat diskuzi opačnou otázkou.

--

--