Gerontopedagogika — co nám může nabídnout?

Valentina Dusíková
3 min readMay 5, 2022

--

Photo by Clem Onojeghuo on Unsplash

Jak populace nejen v České republice, ale i ve světě stárne, hledají se efektivní způsoby, jak starým lidem pomoci mít důstojné a plnohodnotné stáří. V tomto článku se podíváme na tři instituce, které právě s tímto pomáhají.

A kdo je senior? Podle české legislativy je jím každý, kdo dovršil věk šedesáti let. Tato osoba automaticky dostává status “osoby v postproduktivním věku”, neboli senior. Toto je ovšem pouze administrativní označení spojené s věkem, kdy lidé obvykle odcházejí do penze. Tomuto se říká kalendářní stáří. Potom je tu ale ještě tak zvané sociální stáří, které se pojí zejména se změnou sociálního zajištění a životního stylu (Strnadová, 2012, s. 7–8).

O kvalitu života lidí důchodového a předdůchodového věku se pečovalo už za minulého režimu. Tehdy, konkrétně v roce 1977 spatřily světlo světa listiny Zásady péče o staré občany a 1983 Program přípravy na stáří v ČSSR do roku 1990. Po listopadovém převratu začaly od roku 2004 vznikat čtyřleté národní plány, jejichž součástí je i partnerství vlády a samosprávy: “[…] Slouží pro dosažení podmínek pro aktivní a důstojné stáří. Samospráva působí nejen na sociální služby, ale i na bezpečnost, bydlení, dostupnost dopravy, zdravotní služby atd. Se samosprávou spolupracuje vláda, která ji podporuje ve stanovení cílů. Podstatné je, aby byly zohledňovány rozdíly a potřeby jednotlivých regionů” (idem, s. 13).

Univerzita třetího věku

Asociace univerzit třetího věku (AU3V) je sdružení institucí, jež nabízejí a provozují vzdělání na univerzitní úrovni. Jejich cílovou skupinou jsou lidé důchodového věku. AU3V byla založena v roce 1993. U jejího vzniku stálo několik dobrovolníků.

“Vzdělávání seniorů patří mezi prestižní úkoly moderních univerzit a vyspělé státy i univerzity si to uvědomují. Proto AU3V dostala do vínku dva hlavní úkoly: zabezpečit vzájemnou informovanost svých členů a postarat se o mezinárodní kontakty AU3V s vedoucími evropskými organizacemi. Zejména se to týkalo organizací AIUTA (Internation Association of the Universities of the Third Age), EFOS (European Federation of Older Students) a evropské informační sítě pro U3V, vedené univerzitou v Ulmu. Všem, kteří se zasloužili o to, že AU3V má dobré kontakty s partnery v zahraničí a svým více než 40 členům může poskytovat informační servis, patří velký dík.” (AU3V, n.d.)

AU3V čítá k 1. lednu 2019 44 členů, tedy univerzit, po celé republice. Z grafů uvedených na jejich webových stránkách je patrné, že se od školního roku 2010/2011 počet účastníků, kurzů i odučených hodin zdvojnásobily. Ovšem i na tyto instituce dolehla pandemie Covid-19 (AU3V, n.d.).

Univerzity volného času

První univerzitu volného času u nás založila Ing. Dana Steinová v roce 1993. Ta je v současné době součástí Centra celoživotního vzdělávání. Ta jsou k nalezení prakticky v každém univerzitním městě a jejich spoluzřizovatelem je kraj. To nabízí šest oborů zájmového vzdělávání. Na rozdíl od výše zmiňovaných U3V ovšem nejsou akademie volného času určené výhradně seniorům. Naopak zde mají otevřeno všichni, kteří se chtějí něco naučit. Jejich chod nezávisí na financích od státu, nýbrž jsou samofinancovatelné, díky čemuž jsou i flexibilnější. Zápisné se zde sice platí, ale je pouze symbolické. Je to právě dobrá finanční dostupnost těchto institucí, jež z nich činí lákadlo pro studenty, seniory i nezaměstnané (Strnadová, 2012, s. 27–28).

Centrum pro seniory

Centrum pro seniory je místo, kde se senioři pravidelně scházejí a společně se účastní různých vzdělávacích aktivit, které jsou zde nabízeny. Zpravidla zde ale nebydlí. Jejich zřizovatelem je buď místní správa nebo například podnik. Zde se potom setkávají bývalí zaměstnanci. Jejich hlavním posláním je především zprostředkování různých kulturních akcí, zájezdů, diskuzí se zajímavými hosty, výtvarné aktivity, apod. Je mimo jiné také typické, že tyto akce jsou organizovány samotnými seniory. Proto se také často stává, že se scházejí senioři z určitého profesního odvětví nebo z příbuzných oborů (ibidem).

Zdroje:

AU3V (n.d.). O nás. Citováno 5. 5. 2022 z http://www.au3v.cz/index.php/o-nas

Strnadová, J. (2012). [Diplomová práce] Celoživotní vzdělávání seniorů. Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií. Citováno 5. 5. 2022 z https://is.muni.cz/th/rhhu4/Diplomova_prace_finalni_opravena.pdf?zpet=%2Fvyhledavani%2F%3Fsearch%3Dvzd%C4%9Bl%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD%20senior%C5%AF%20agenda:th%26start%3D1

--

--