Google Expeditions: Design vzdělávání ve virtuální realitě

Markéta Kučerová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 8, 2021
Žáci při výuce s Google Cardboard VR [Zdroj]

Před pěti lety provedla společnost Google pilotní projekt ke vzdělávání ve virtuální realitě. V letech 2015 a 2016 navštívil tým pracovníků Googlu 11 zemí světa a spolupracovali s více jak 1 milionem studentů, aby otestovali novou vzdělávací platformu, kterou navrhli: Google Expeditions. Stěžejní částí projektu jsou virtuální exkurze, na které mohou učitelé brát své studenty ve virtuální realitě a studenti se mohou učit skrze zážitky a objevování. Software lze použít i na těch nejlevnějších zařízeních jako je Google Cardboard, jednoduchý headset z lepenky a speciálních čoček, do kterého se vloží běžný smartphone. Díky dostupnosti hardwaru bylo možné projekt přinést do mnoha zemí a škol a pilotní testování Google Expeditions se tak stalo první demonstrací využití virtuální reality ve vzdělávání ve velkém měřítku.

Google Cardboard: levný headset z lepenky, čoček a klasického smartphonu. [Zdroj]

Virtuální realita umožňuje objevovat nové způsoby učení. Zatímco většina současné technologie se soustředí na to, jak předávat a uchovávat informace, virtuální realita umožňuje informace zprostředkovat skrze zážitky nebo ukotvit do prostoru. Toho využívá i software Google Expeditions, který studenty přenáší do nových prostředí, která učitelé můžou použít k výkladu a demonstraci své látky.

Technologie a nástroje, které se tradičně používají ve třídách, aby si žáci mohli věci sami vyzkoušet a prozkoumat, jsou často nákladné nebo rizikové na manipulaci (např. mikroskopy v hodinách biologie, programovatelní roboti v informatice). Exkurze, které žákům pomáhají učivo lépe pochopit a dát do kontextu, jsou nákladné a náročné na organizaci. Virtuální realita může posloužit jako spolehlivá alternativa — žáci se podívají s učitelem na exkurzi k právě probíranému tématu a přitom neopustí třídu.

Tým Googlu navrhl projekt Expeditions jako novou vzdělávací platformu, která studentům zprostředkuje zážitky a dovolí jim učivo poznávat novým způsobem. Stěžejní částí Expeditions jsou 360° panorama s anotacemi a popisky, které umožní učiteli přenést své žáky například do muzea a ukázat jim významné sochy. Během pilotního projektu Expeditions tvůrci zjišťovali, jak nejlépe upravit produkt pro potřeby učitelů tak, aby učitelé mohli lépe pracovat se studenty jako se skupinou a předávat jim specifické učivo. Během testování provedli řadu úprav, z nichž na konferenci Google I/O 2016 zmiňují například:

Na počátku projektu bylo každé panorama tematicky zařazeno k některému okruhu učiva. Od kategorizace ale tvůrci později upustili, když zjistili, že panorama z jednoto tématického celku může posloužit k výkladu různého učiva. Například panorama egyptských pyramid může učitel použít pro výuku historie, umění, ale i geometrie.

Exkurze k pyramidám může sloužit ve výuce dějepisu i matematiky. [Zdroj]

Pro učitele tvůrci přidali možnost přerušit virtuální exkurzi v zařízeních všech studentů pro chvíle, kdy učitel potřebuje žáky ukáznit nebo vrátit jejich pozornost zpátky do reálné třídy.

Exkurzi může učitel všem žákům současně pozastavit. [Zdroj]

Aby mohli lépe pracovat se skupinami žáků, dostali učitelé možnost sledovat, kam se jejich studenti dívají — a pokud se nedívají tam, kam mají, může učitel exkurzi přerušit a nasměrovat pozornost žáků k učivu.

Smajlíci na obrazovce učiteli ukazují, kam se v daný moment jeho žáci dívají. Učitel tak má přehled o pozornosti žáků. [Zdroj]

Pilotní testování Google Expeditions nastínilo možnosti použití virtuální reality ve třídách po celém světě. Jedná se o velmi aktuální příklad designu a vývoje nové vzdělávací služby, která využívá nové technologie a přichází vstříc požadavkům moderní třídy, která je spíše než na memorování informací zaměřená na objevování souvislostí a vztahů ve světě kolem nás.

Zdroje

Tento článek vychází z přednášky VR in the Classroom: Early lessons learned from Google Expeditions z konference Google I/O 2016

--

--