HCI — Human Computer interaction

Barbora Tvrdoňová
EDTECH KISK
2 min readMay 9, 2017

--

Táto príprava asi nepovie nič nové tým, ktorí majú do problematiky HCI hlbší vhľad. Nakoľko ja sama sa v nej moc neorientujem, využila som ju skôr na to, aby som popísala, o čo vlastne ide.

Čo je HCI?

Ide o spoločensko-technologickú vedu, ktorá skúma komunikáciu medzi človekom a počítačom, ľudské vnímanie a schopnosti používať počítač. Podľa Lenky Němečkovej z ÚISK UK FF integruje odbory, ktoré sú na prvý pohľad nie príliš príbuzné, no v celkovom dopade kľúčové. Patrí sem: počítačová veda, ergonómia, umenie, design, psychológia, koginitívna psychológia, lingvistika, sociológia, filozofia, antropológia, fyziológia, umelá inteligencia, inžinierstvo, koginitívna veda, estetika apod. Hlavným cieľom, ktorý si táto veda kladie je predovšetkým minimalizácia beriér medzi tým, aké sú potreby užívateľa a tým, aký je potenciál daných technologií ( počítačov). Zameriava sa na UCD ( used-centred design) a teda na to, aby bola interakcia čo najintuitívnejšia a použiteľná aj pre užívateľov, ktorí nemajú s technológiami veľké skúsenosti.

Medzi dve najdôležitejšie vlastnosti, ktoré by HCI malo splňovať patria prístupnosť a použiteľnosť.

Prístupnosť — stav, kedy rozhranie alebo systém nekladie bežnému užívateľovi žiadne prekážky

Použiteľnosť — predovšetkým dodržiavanie zásad zrozumiteľnosti a prehľadnosti, testované priamo na interakcií užívateľa s rozhraním

7 pravidiel HCI a univerzálneho designu

  1. spravodlivé, nestranné používanie
  2. flexibilita používania
  3. jednoduchosť a intuitívnosť systému
  4. zreteľné informácie
  5. tolerancia chýb
  6. malá psychická námaha
  7. veľkosť a miesto pre priblíženie a používanie

HCI International

Medzinárodná konferencia HCI, ktorej priekopníkom sa stal prof. Gavriel Salvendy. Konferencia sa koná vždy spolu s pridruženými konferenciami v rámci jednej organizácie a registrácie. Cieľom je výmena skúseností a informácií z oblasti HCI, nadväzovanie spolupráce pre komparatívne výskumy či neformálne stretávanie sa a diskusie nad danou témou. V roku 2017 sa konferencia koná vo Vancouveri.

V roku 2016 na tejto konferencií vystúpil tím z Českej republiky s niekoľkými príspevkami:

Pavel Farkas: On Vital Interaction in Vital Cities

Hana Ovesleová: User-interface Supporting Learners’ Motivation and Emotion: A Case For Innovation in Learning Management Systems

Jakub Brejcha ( v spolupráci s čínskymi kolegami): Finanční gramotnosť Číny jako investiční příležitost

--

--