Hejného metoda. Nová metoda vzdělávání matematiky na základních školách.

Tereza Pojezná
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 29, 2017

Hejného metoda, jejíž základy položil v 50. letech učitel matematiky Milan Hejný, představuje netradiční způsob výuky matematiky, který se používá nejen na klasických základních školách, ale i ve školách alternativních či při domácí výuce. O tuto metodu se v současnosti zajímají nejen školy Evropských států, ale například i školy v USA či Kanadě. Českou verzi učebnic pro první stupeň základních škol schválilo MŠMT v roce 2007, přičemž v roce 2015 je používalo přibližně 20 % tříd v ČR.

Prof. RNDr. Milan Hejný, CSc.

Základní myšlenka Hejného metody je jednoduchá. Žák by měl být schopen řešit obtížné problémy a příklady sám za pomoci logického myšlení, aniž by využíval jednoduše zapamatovatelné vzorce a početní operace. Tedy oproti klasické výuce, která je zaměřena na nácvik a zapamatování, je učení za pomoci Hejného metody zábavnou logickou hrou, která buduje zejména sítě mentálních matematických schémat.

Metoda je založena na 12 základních principech, které dohromady tvoří ucelený koncept. Mezi nimi je například základní princip budování schémat (dítě si tvoří vlastní schémata, ze kterých vyvozuje správné výsledky), princip rozvoj osobnosti (dítě se zapojuje do diskuze s ostatními), či princip skutečné motivace (dítě přichází na řešení úlohy díky vlastní snaze, přičemž motivace nepřichází nuceně zvenčí). Dítě si každou početní operaci či matematický jev osvojuje přes nějakou činnost, která má být pro něj nejen zábavná, ale i příjemná a nestresující.

Příklad úkolu (Pavučiny)

Po čase používání se však začínají objevovat i stinné stránky této metody, jelikož metodu v praxi začaly doprovázet i nepříjemné problémy. Jedním z nich může být například odlišná rychlost dětí při řešení jednotlivých úloh či problém se zažitím způsobu učení. Pokud si totiž dítě na principy této metody nenavykne, může mít po dokončení prvního stupně základní školy poměrně nedostatečné znalosti z matematiky.

I přes patřičné problémy jsou však v současné době ve vývoji učebnice i pro druhý stupeň základních škol a do budoucna je plánovaná i verze pro gymnázia.

--

--