Hello Ruby, ahoj programování ve školách

Michaela Petrová
EDTECH KISK
Published in
4 min readApr 14, 2023

Technologie hýbou světem, i tím školním. Aplikací do výuky přibývá, přináší ale dnešní učivo žákům to, co by pravděpodobně do budoucna měli znát? Věnovat se všemožným technologiím dnes využívaných ve výuce se bude zajisté věnovat spousta článků. Pojďme se pro změnu ponořit do problematiky přípravy na práci s technologiemi (především programováním) — společně s Ruby.

Hello Ruby je iniciativa finské programátorky, ilustrátorky a spisovatelky Lindy Liukas, která svou cestu k programování, učení a Hello Ruby shrnuje v následujícím videu:

Důvodů, proč by měli děti mít alespoň základní přehled o počítačové technologii, programování či kódování, nabízí přímo stránky Hello Ruby:

Code is the 21st century literacy and the need for people to speak the ABC of Programming is imminent. Our world is increasingly run by software and we need more diversity in the people who are building it.

More importantly, writing software is about expression, creativity — and practical application. Our kids should learn to bend, join, break and combine code in a way it wasn’t designed to. Just as they would with crayons and paper or wood and tools.

We believe there’s plenty to learn in programming logic and culture before showing children a single screen.[1]

Potřeby pro práci se během posledního desetiletí radikálně změnily. Zatímco na počátku 21. století stačilo jakž takž ovládat Microsoft Office a Outlook, dnes se tyto dovednosti berou jako samozřejmost. Zatímco o pár let zpátky se prosazoval Python a VisualCode Studio, dnes lze najít i tzv. no-code “programátorské” pozice. Mění se samotná podstata programování, jak se lze dočíst v článku The Evolution of Coding[2]. S tím, jak potřeba alespoň základní znalosti programování či kódování roste, je důležité připravit na tuto realitu také žáky, i ty nejmenší. A právě zde přichází vhod učebnice od Hello Ruby.

V každém detailu Hello Ruby jde vidět, že je vše tvořeno pro děti s dětmi. Grafická podoba i jazyk jsou šity na míru nejmenším zájemcům o počítačové vědy. Zábavné úkoly a barvy přitahují dětskou pozornost a rozvíjí fantazii.

Na začátku byla kniha. První z tetralogie Hello Ruby — Computational Thinking (česky Hello Ruby — Dobrodružné programování, 2017) seznamuje čtenáře s Ruby, 6letou holčičkou, která pomocí tipů, triků a svých kamarádů objevuje tajnosti počítačového kódu. Vše začíná na příkladech ze života, aby si děti začaly uvědomovat a spojovat základní principy fungování počítačů.

Druhý díl Hello Ruby — Computers (česky Hello Ruby — Velká cesta do nitra počítače, 2019) představuje hardwarovou podobu počítačů. O internetu se děti dočtou v díle třetím Hello Ruby — Internet (česky Hello Ruby — Výprava do internetu, 2019). Téma dneška o umělé inteligenci přibližuje s dětskou hravostí díl zatím poslední, čtvrtý Hello Ruby — Artificial Intelligence (česky Hello Ruby — Robot jde do školy, 2022). V českém znění je ke knihám dostupný také pracovní sešit, který obsahuje další kreativně-přemýšlivé výzvy.

Play

Kromě knih nabízí web Hello Ruby celou škálu cvičení v sekci Play, které se svými potomky můžou zkoušet i rodiče. U každého příkladu je uvedeno krátké vysvětlení toho, o jakou aktivitu jde a k čemu slouží. U některých jsou dostupné materiály ke stažení (pokud jsou potřebné k provedení úkolu), nebo videotutoriál, jak s aktivitou pracovat. Možnosti jsou téměř neomezené, stačí si vybrat, na co má zrovna dítě náladu nebo co se zrovna učí.

Ukázka cvičení v sekci Play

Teach

Pro učitele je poté speciálně připravena sekce Teach — Love Letters for Computers; výukové materiály zabývající se počítačovou vědou. Zde jsou k přehrání videa tematicky uzpůsobena “Deníku učitele”, podpůrnému sešitu, který pomáhá s průchodem celé sekce. Dostupný je také “Studentský pas”, sešit určený studentům. Postupně tak lze procházet jednotlivá témata ve třídě, v každé kapitole jsou navíc připraveny další materiály k danému tématu.

Hello Ruby pro školy

Web Hello Ruby je dostupný pouze v angličtině, v Česku jsou v prodeji všechny 4 díly knih Hello Ruby v nakladatelství Dynastie. K těmto knihám vznikla iniciativa Hello Ruby pro školy, která připravila metodiky k výuce počítačové vědy navázané na Hello Ruby. Teď je na českých školách, potažmo učitelích, jak tuto možnost zužitkují. Stále je možné připravené metodiky komentovat a pomoct tak s jejich vylepšováním, máte-li čas a chuť, můžete si je projít.

See you later, Ruby

Ruby a její kamarádi vznikli, aby dětem přinesli základní informace o počítačových vědách. Pokud má smysl děti něco učit, tohle je ono. Nejde jen o to, že materiály jsou zpracovány vesele a efektivně, ale hlavně dokáží takto komplikované téma roztřídit do základních výukových bloků, navíc hravou formou. Hello Ruby zbožňuju, doufám že se vám s ní bude také dobře kamarádit.

Zdroje

[1] Hello Ruby. About Hello Ruby [online]. [cit. 2023–04–13]. Dostupné z: https://www.helloruby.com/

[2] Elye. The Evolution of Coding [online]. [cit. 2023–04–13]. Dostupné z: https://betterprogramming.pub/the-evolution-of-coding-profession-45eab9397466

Linda Liukas [online]. [cit. 2023–04–13]. Dostupné z: http://lindaliukas.com/

Hello Ruby [online]. [cit. 2023–04–13]. Dostupné z: https://www.helloruby.com/

Hello Ruby pro školy [online]. [cit. 2023–04–13]. Dostupné z: https://helloruby-pro-skoly.cz/

--

--