Photo by Soyoung Han on Unsplash

Heutagogika a její spojitost se Sherlockem Holmesem

on mit
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 14, 2020

--

Podstatou heutagogiky je velký důraz na „samourčující“ učení. Student si sám určí, co se chce naučit. Oproti andragogice nemá žádnou strukturu. Student musí vyvíjet svojí vlastní aktivitu a naučit se sám učit. Pracuje s tzv. dvojitou smyčkou. Učitel zde působí jako kouč. Snaží se motivovat studenty a radit jim a stává se sám účastníkem procesu učení se. Student nejen že vnímá nějaké informace, ale snaží se aktivně tyto informace sdílet, prakticky využívat, dělat výzkumy apod. Často proto dochází k tomu, že se učitel sám od studentů něčemu novému přiučí.

Heutagogika nemusí být úplně pro každého.

Člověk, aby se dokázal správně vzdělávat v rámci heutagogiky by měl mít 4 důležité vlastnosti:

Dohlížet na vlastního učení se — Tedy schopnost se něco naučit a zároveň umět si vytvořit z nabytých znalostí a informací vlastní sebereflexi.

Komunikativnost — Měl by být komunikativní, a to zejména ve směru empatickém, protože schopnost spolupráce, otevřenosti nebo sdílení je v heutagogice velmi důležitá.

Kreativita — Schopnost kreativně myslet zejména v jakémkoliv prostředí, ať už je to virtuální nebo fyzické. Vymýšlet nové nápady z již nabytých informací a umět je aplikovat.

Pozitivismus — Člověk by měl mít pozitivní přístup ke vzdělávání a nebát se problém a neutíkat od nich, ale naopak hledat nějaká řešení.

Při psaní tohoto článku se mi velmi často vybavila literární postava od Sira Arthura Conana Doyla “Sherlock Holmes”. Tato postava slavného detektiva, nese v sobě prvky heutagogického myšlení. Holmes se sám velmi rád vzdělával, ale jen v oblastech, které chtěl. Oblasti, které nepotřeboval, tak se jim velmi vyhýbal. Ale jeho schopnost spolupracovat s Dr. Watsonem, který v odlišných oblastech vědy rozuměl, mu však v mnoha případech velmi pomohla. Holmes také velmi trpěl silným zájmem o vědy, které se dotýkaly jeho povolání. To je podle doktorky Moniky Barton velmi důležité. Zájem totiž u studentů způsobuje i pozitivní přístup, a to je důležitým prvkem heutagogiky.

Monika Barton — Heutagogika (Pátečníci PEN 22.8.2014). In: Youtube [online]. 12.09.2014 [cit. 2020–04–15]. Dostupné z: https://youtu.be/cmWfnwfsQLc

--

--