Heutagogika

Monika Teichmanova
EDTECH KISK
Published in
4 min readApr 26, 2021

Heutagogika je inovativní způsob vzdělávání představený v roce 2000 navazující na andragogiku, tedy vzdělávání a výchovu dospělých. Na svět s touto metodou přišli Stewart Hase a Chris Kenyon z australské Southern Cross University. Teorie vychází z učení, které je definované samotným žákem, který je středem učení. Hase a Kenyon ho popisují jako samořízené učení, které je rozšířením Knowlianské andragogiky. (1) Učitel zde přechází spíše do role průvodce.

Na následujícím obrázku č. 1 můžete vidět demostraci míry rozvíjené studijní autonomie v pedagogice, andragogice a heutagogice. Na obrázku je jednoduše naznačen hlavní princip heutagogiky — učení definované žákem a míra autonomie, která je mu přenechávaná a vyžadovaná.

Obr. č. 1 — Obrázek studijní autonomie ze zdroje č. 1.

Knowles ve své knize A guide for students and teachers definuje heutagogiku jako proces, ve kterém jednotlivci přebírají iniciativu (s pomocí nebo bez pomoci druhých) při diagnostice svých vzdělávacích potřeb, formulování učebních cílů, identifikaci lidských a materiálních zdrojů pro učení, výběru a provádění vzdělávacích strategií a hodnocení výsledků učení.

Heutagogika zahrnuje procesy akčního učení, jako je reflexe, skenování prostředí a oceňování zkušeností a interakce s ostatními. Jde nad rámec řešení problémů povolením proaktivity. Může se stát, že jedinec svojí potřebu učení neidentifikuje, ale např. je ochoten se poučit ze své nové zkušenosti. (1)

Heutagogika není učící teorií (zatím), jako je konstruktivismus nebo behaviorismus, nýbrž vzdělávacím přístupem zaměřeným na studenta. Heutagogika uznává jedinečné zkušenosti studentů a pokusy o jejich integraci do procesu učení.

V krátkém průzkumu společných rysů alternativního vzdělávání, kam byla zahrnuta i heutagogika a další svobodné pedagogické směry, odpovídali účastníci o svých zkušenostech převážně kladně. Jejich odpovědi zněly např. :

  • Líbilo se mi, jak učení probíhalo.
  • Mám rád, kdo jsem a co znám. (1)

Dvojitá smyčka učení v heutagogice

Jeden ze způsobů učení, se kterým heutagogika pracuje je tzv. dvojitá smyčka učení, představující mentální model, zahrnující všechny naše myšlenky, nápady, které se týkají daného problému. Tento model učení představili Chris Argyris a Donald Schon. Podle této teorie ukládáme všechny podněty a pozorování do paměti ve formě modelu, utvářeného smyslovými informacemi v kombinaci s informacemi již uloženými. Učení se ve dvojité smyčce počítá s tím, že život kolem nás je natolik komplexní, že narozdíl od jednoduché smyčky, počítá se změnou mentálního modelu. (4) Jinými slovy bere v úvahu změny okolí a potřebu jejich reflexe v mentálních modelech.

Obrázek č. 2 — Obrázek znázorňující učení ve dvojité smyčce — převzatý ze zdroje č. 4.

Je třeba si uvědomit, že běžný život neprobíhá jako lineární vzdělávání ve státních školách, ale spíše naopak. Pracovní prostředí a život kolem nás je dynamický, stále se měnící proces. Podívejme se na situaci kolem pandemie. Během jednoho dne studenti všech věkových kategorií přešli na distanční výuku. A právě to, jak jsou schopni studenti, rodiče a učitelé adaptovat na změny, rozhoduje o úspěšnosti. Rodiče náhle převzali aktivní roli ve výuce svých dětí, odklonili se od cílů výuky a zaměřili se na potřeby svých dětí — přirozeně sáhli po heutagogice. Heutagogika vznikla z potřeby nelineárního způsobu vzdělávání, který umožňuje větší uplatnění ve světě, ve kterém žijeme. (2)

Výhody

  • Díky tomu, že si studenti sami určují, co a kdy se učit, mohou lépe uspokojovat své vzdělávací potřeby.
  • Svým nelineárním způsobem učení připravuje studenty lépe na reálné prostředí pracoviště.
  • Heutagogika není časově omezená, dává studentovi větší flexibilitu.
  • Využití heutagogického přístupu vzdělávání může vyústit v optimální prostředí, ve kterém jsou studenti více aktivní a tráví v procesu učení více času.
  • Studenti v procesu učení sami objevují, jaký je pro ně optimální způsob učení a stávající se studijně autonomní.

Nevýhody

  • Nevýhodou se může zdát nesprávné nebo nevhodně uchopené sebehodnocení, které udává další směr vzdělávání. Z toho důvodu je zde průvodce, který poskytuje studentovi reflexi.
  • Nedostatek empirických důkazů, kvůli nimž nemohla být tato metodika zavedenou teorií učení, jako např. konstruktivismus.

Ukázalo se, že tato metodika je vhodná do prostředí distančního vzdělávání a podporuje schopnost studentů učit se. Kladné dopady měla na vysokoškolské studium, obzvlášť na lékařských fakultách a využívat ji lze ve formálním i v neformálním vzdělávacím prostředí. Je velká škoda, že zatím není pozitivní dopad tohoto systému dokázán empirickým výzkumem. Do té doby zůstane spíše rozvíjejícím se instruktážním přístupem.

Informační zdroje:

  1. PILNÝ, Ivan. Máte na víc! Probuďte svůj mozek. Brno: BizBooks, 2013. ISBN 978–80–265–0065–0.
  2. MOORE, Robert L. Developing lifelong learning with heutagogy: contexts, critiques, and challenges. Distance Education [online]. 2020, 41(3), 381–401 [cit. 2021–04–14]. ISSN 0158–7919. Dostupné z: doi:10.1080/01587919.2020.1766949.
  3. BARTON, Monika. Co je heutagogika? HR Kavárna [online]. 2012, 08.10.2012 [cit. 2021–04–14]. Dostupné z: http://www.hrkavarna.cz/stale-rubriky/vzdelavani-a-seberozvoj/co-je-heutagogika/#.YHbV--gzZPb.
  4. Mentální model. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 11. 1. 2021 [cit. 2021–04–14]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ment%C3%A1ln%C3%AD_model#/media/Soubor:Smycka3.png.
  5. KOLÁŘ, Jan. Https://is.muni.cz/th/a7lqf/Disertacni_prace.pdf. Brno, 2012. Disertační práce. Masarykova Univerzita. Vedoucí práce Doc. Mgr. Petr Novotný, Ph.D.
  6. NIDHOM, Ahmad Mursyidun, Azhar Ahmad SMARAGDINA, Andika Bagus Nur Rahma PUTRA, Haris Anwar SYAFRUDIE, Hary SUSWANTO a Setiadi Cahyono PUTRO. Framework for Intelligent Application Heutagogy Based Education 3.0 and Lesson Study Components for VHS students. 2020 International Seminar on Application for Technology of Information and Communication (iSemantic), Application for Technology of Information and Communication (iSemantic), 2020 International Seminar on [online]. 2020, , 220–224 [cit. 2021–04–14]. ISBN 9781728190662. ISSN edseee. IEEEConferenc. Dostupné z: doi:10.1109/iSemantic50169.2020.9234302

--

--

Monika Teichmanova
EDTECH KISK
0 Followers
Writer for

Ne oni, ale ty. Ne tam, ale tady. Ne potom, ale teď.