Heutagogika - nový trend v učení?

Barbora Červenková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 14, 2018

"Člověk dokonale učený jest strom na kořenu vlastním stojící, svou vlastní vláhou se napájející, vždycky stále a čím dále tím silněji rostoucí, zelenající se, kvetoucí, ovoce nesoucí."
Jan Amos Komenský

Heutagogika je pojem složený z řeckých výrazů ago (vést) a heurista (objev). Poprvé byl tento pojem zmíněný v eseji psychologů S. Hase a Ch. Kenyona s názvem Od andragogiky k heutagogice. Jednoduše řečeno má heutagogika představovat nový směr učení, který je založen na konceptu sebeřízeného rozvoje. Důraz je v tomto směru kladen na připravenost studenta, zapojení jeho reálného života do interakce s novou znalostí a samostatnost, která jej v učení provází. V heutagogice není učitel tím, který proces učení vede a řídí dle předem stanovených plánů, ale má představovat zejména tzv. facilitátora či motivátora v procesu učení. Základem tedy není, CO je předmětem učení, ale to, JAK se daný jedinec učí.

Sebeřízení

Obvykle jsme byli všichni zvyklí být součástí strukturovaného učení, které má předem jasně daná pravidla stanovena učitelem či lektorem. V heutagogice je důležitá participativnost studenta na učícím procesu, do kterého jsou často zařazeny informační a komunikační technologie. Základem je tedy sdílení znalostí (web 2.0) a kreativita, při které se studenti učí rozvíjení a připravenosti na dnešní svět, ve kterém změny přicházejí velmi často a rychle. Na většině pracovišť je dnes důležitým faktorem celoživotní vzdělávání zaměstnanců a právě v tomto případě je přístup heutagogiky blízký. Jelikož jde o směr, ve kterém je dbáno na to, aby studenti získali nejen kompetence, ale také schopnosti.

Heutagogika jako proces

Obrázek výše popisuje heutagogiku jako proces, kterým člověk prochází. Pyramida znázorňuje, jak se vývojem dostáváme přes pedagogiku a andragogiku až k heutagogice. Zároveň ukazuje, jak se mění autonomie studenta, čím výše postupuje, tím méně je zde potřebná kontrola instruktora a samotná struktura učení.

Heutagogie vychází zejména z formy distančního vzdělávání, kdy je předpokladem studentů samostatnost a autonomie v procesu učení. Studenti zde obvykle přebírají aktivní roli učení, při které často využívají ICT a sociální média.

Směr budoucnosti?

Zda bude heutagogika, jako přístup ve vzdělávání více preferován na školách, nelze zcela hodnotit. Na vývoji školních systémů lze vidět, že změny se dějí opravdu zřídka. Existuje mnoho názorů na to, pro jaký stupeň vzdělávání je heutagogika vhodná a pro jaký nikoliv. Zda s tímto směrem začít již na základních školách nebo jej preferovat později na vysokých školách či až v procesu celoživotního vzdělávání. Je důležité si uvědomit, že tento přístup rozvíjí sebeřízení učení a kreativitu, zároveň ale také vyžaduje určitou disciplínu, a proto si myslím, že je dobré k tomuto směru učení přistupovat postupně a s respektem.

Zdroje:

BARTON, Monika. Co je heutagogika? [online]. In: . [cit. 2018–03–14]. Dostupné z: http://www.hrkavarna.cz/stale-rubriky/vzdelavani-a-seberozvoj/co-je-heutagogika/#.WqjljOjOXIV

BLASCHKE, Lisa Marie. Heutagogy and Lifelong Learning: A Review of Heutagogical Practice and Self-Determined Learning. IRRODL [online]. January — 2012 [cit. 2018–03–14]. Dostupné z: http://www.irrodl.org/index.php/irrodl/article/view/1076/2087

--

--