Magdalena Učňová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 14, 2018

--

Heutegogika není pro děti? A není to škoda?

Pokud bychom hledali definici heutagogiky nalezneme často strohé vyjádření, že se jedná o „teorii založenou na konceptu sebeurčujícího rozvoje“ [1] . Pokud ale zapátráme dál, dostaneme se k mnohem lidštějšímu vysvětlení. Heutagogika je pojem, který definuje učení se, avšak né tou námi známou metodou — já přednáším, ty posloucháš. Role „učitele“ se mění spíše na roli podporovatele, mentora, průvodce neznámým tématem. Zároveň si ale v heutegogickém pojetí vzdělávání, můžeme sami určovat, co bychom se chtěli dozvědět, co nás zajímá. Taková forma výuky vede k poznání, pro každého z nás bude ale konečný výsledek rozdílný. Zkrátka každý člověk ve své originalitě dospěje k jinému závěrečnému poznání.

Jsem přesvědčená, že o tomto způsobu vzdělávání sní každý žák základní školy. Právě základní a středoškolské vzdělání, které vypadá dnes stejně jak před sto lety, dostatečně pružně nereflektuje současnost. Dnešní svět se mění natolik rychle, že nepochybuji o tom, že bude potřeba se celý život soustavně vzdělávat. Svět už není založen na mistrech v oboru, kteří se naučí řemeslo, ve kterém si takové své jisté místo udrží až do důchodu. Není žádoucí umět věci na paměť, je ale dobré umět se učit. A učit se bude každý z nás celý svůj život. Čím dřív si to každý uvědomí, tím dřív se začne vzdělávat a heutegogika je způsob velmi přirozený a „bezbolestný“. Vzdělávat se, chtít se něco dozvědět a to v kontextu vlastních zkušeností a vlastních potřeb.

Nakolik je ale toto vzdělávání vhodné pro děti? Pojem heutegogika je spojován s výukou dospělých. Myslím si, že přirozená chuť se učit, která je dětem vlastní, by právě s takovýmto způsobem vzdělávání vedla k překvapivým výsledkům. Děti asi půjdou cestou nejmenšího odporu, ale kdo z nás by se vydal jinudy? Cesta nejmenšího odporu je v tomto případě vzdělání v oblasti, která je zajímavá a pro kterou mám přirozené sklony. Myslím si, že právě tento způsob vzdělávání by byl pod správným vedením ideální dětské vzdělávání. A třeba by na světě bylo více těch, kteří by na svá školní léta vzpomínali v dobrém.

BARTON, Monika. Co je heutagogika?. HRkavárna: o byznysu a lidech [online]. 08.10.2012 [cit. 2018–03–14]. Dostupné z: http://www.hrkavarna.cz/stale-rubriky/vzdelavani-a-seberozvoj/co-je-heutagogika/#.WqmHIW3OXIX

KONEČNÁ, Lucie. Bariéry heutagogického přístupu ve firemním vzdělávání v ČR [online]. Praha, 2013 [cit. 2018–03–14]. Dostupné z: https://vskp.vse.cz/eid/35700. Diplomová práce. Vysoká škola ekonomická v Praze.

--

--