Hodnotenie esejí prostredníctvom umelej inteligencie?

Michal Karkaš
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 11, 2019

Umelá inteligencia sa pomaly začína objavovať i v oblasti vzdelávania. Vznikajú rôznorodé technológie s umelou inteligenciou a technológie využívajúce strojové učenie, ktoré by mohli byť implementované do školstva a následne tak uľahčiť či zefektívniť ako činnosti študentov, tak i učiteľov. V oblasti amerického školstva je očakávane, že používanie technológie s umelou inteligenciou pre edukačné účely vzrastie z roku 2018 do roku 2022 až o 47.77%.

Dôraz je v tomto prípade kladený na aplikácie, ktoré disponujú funkciami ako rozpoznávanie reči, preklad, riešenie problémov či učenie — takže inteligentné interaktívne programy, ktoré dokážu pomáhať študentom v procese samotného učenia a v určitých prípadoch prekonávať bariéry (Presentation Translator). Najlepším príkladom súčasného trendu môžu byť chatboti, ktorí môžu byť okrem iného (komerčná sféra, zábavný priemysel, sociálny aspekt) využívaní i v oblasti školstva. Títo chatboti využívajú umelú inteligenciu a strojové učenie k, ideálne, zmysluplnej komunikácií s jednotlivcami. Študenti by chatbotov mohli využiť napríklad ako tútorov, ktorí im pomáhajú k uceleniu si určitej témy či oblasti.

V tomto článku by som sa však chcel zamerať viac na využitie umelej inteligencie k uľahčeniu práce učiteľov — špecificky na technológiu, ktorá sama dokáže hodnotiť a známkovať úlohy, testy či rôzne práce ako napríklad eseje a časti testov, ktoré vyžadujú od študenta odpovede subjektívneho charakteru. Stroje v súčasnosti dokážu hodnotiť testy s uzavretými otázkami. Ako je však na tom technológia, ktorá by mohla byť schopná vyhodnotiť i písomné odpovede?

V Číne aktuálne prebieha vo vybraných školách tiché testovanie takejto technológie. Ide o technológiu využívajúcu umelú inteligenciu, ktorá ma hodnotiť eseje žiakov — dôraz sa však kladie na to, aby táto technológia chápala všeobecnú logiku a význam textu a učila sa z „predošlých skúseností“, z čoho by mala následne urobiť primeraný úsudok o celkovej kvalite eseje. Takíto prístroj by však v ideálnom prípade dokázal navrhovať i riešenia, ako by daný text mohol byť zlepšený. Cieľom takejto technológie nie je čisto hodnotiť, ale taktiež pomáhať študentom v procese písania za cieľom zlepšiť ich schopností, znalosti a techniku písania — teda poskytnúť im celkový náhľad k tomu, v akých sekciách podľa stroja pochybili a ako by dané pasáže mohli zlepšiť.

Cieľom takejto technológie je tak znížiť učiteľom čas strávený nad opravovaním testov a následne zvýšiť čas určený pre efektívnejšie interakcie medzi učiteľom a žiakmi. Takáto technológia by však mala slúžiť len ako asistent učiteľa, nie ako jeho náhrada.

I napriek údajnej úspešnosti (92%) v minimálnych rozdieloch medzi opravenými textami učiteľmi a opravenými textami strojom, je však technológia stále nedokonalá a len v ranom štádiu svojho vývoja. To či však v budúcnosti bude reálne implementovaná do školstva v Číne je stále otázne.

Artificial Intelligence Market in the US Education Sector 2018–2022 [online]. 2018. 105 s. Dostupné z: https://www.researchandmarkets.com/research/pc2rfv/artificial?w=4

CHEN, Stephen. China’s schools are quietly using AI to mark students’ essays … but do the robots make the grade? In: SCMP [online]. 27. 5. 2018 [cit. 2019–04–10]. Dostupné z: https://www.scmp.com/news/china/society/article/2147833/chinas-schools-are-quietly-using-ai-mark-students-essays-do

MARR, Bernard. How Is AI Used In Education — Real World Examples Of Today And A Peek Into The Future. In: Forbes [online]. 25. 7. 2018 [cit. 2019–04–10]. Dostupné z: https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2018/07/25/how-is-ai-used-in-education-real-world-examples-of-today-and-a-peek-into-the-future/

MCNEILL, Sam. Artificial Intelligence In The Classroom. In: Microsoft EDU [online]. 1. 3. 2018 [cit. 2019–04–10]. Dostupné z: https://educationblog.microsoft.com/en-us/2018/03/artificial-intelligence-in-the-classroom/

--

--