Homeschooling

Barbora Tvrdoňová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 28, 2017

Homeschooling je jednou z foriem alternatívneho vzdelávania. Ak hovoríme o alternatívnom vzdelávaní, máme na mysli takú formu, ktorá sa nejakým spôsobom odlišuje od tradičného modelu na bežných školách. Cieľom je v prvom rade podporiť individuálny prístup k učeniu u každého jedinca, ktorý v bežných školách často nebýva podporovaný z rôznych dôvodov, väčšinou časových.

Jednou z metód tohto učenia, ktorá je založená na vzdelávaní jedincov doma, za pomoci rodiča alebo tútora je domáca vzdelávanie, tzv. homeschooling. Ten je legálnou náhradou povinnej školskej dochádzky vo väčšine európskych krajín ( okrem Nemecka), Japonsku, v Spojených štátoch amerických ( tu sa homeschooling stáva čoraz viac obľúbeným, v roku 2016 bolo takto vzdelávaných detí 2,3mil.) či na Novom Zélande. Nemecko považovalo už za nacistického režimu formu domáceho vzdelávania ako niečo, čo ohrozuje loajalitu voči krajine a dodnes túto formu výuky zakazuje. (https://www.german-way.com/homeschooling-verboten/)

V Českej republike ho definuje školský zákon č.561/ 2004 Sb, a to deťom prvého a druhého stupňa základnej školy. (http://zakony.centrum.cz/skolsky-zakon/cast-3-hlava-1-paragraf-41)

Podmienkou domáceho vzdelávania je preskúšavanie žiaka na škole, kde bol prijatý k plneniu školskej dochádzky a to z obsahu príslušného školského vzdelávacieho programu. Žiak na toto preskúšavanie dochádza každý polrok. Súčasne je odporúčané viesť a priniesť na preskúšanie tzv. osobné portfólio, ktoré obsahuje grafické a iné výstupy domáceho vzdelávania.

Čo sa týka odporcov homeschoolingu, hlavným argumentom je absencia socializácie takto vzdelávaných detí. Rodičia však argumentujú, že to, že svoje deti učia doma neznamená, že ich tam zatvárajú na celý deň. Deti dochádzajú na záujmové krúžky a naopak, práve vďaka absencii domácich úloh majú oveľa viac voľného času, ktorý môžu využiť na socializáciu s kamarátmi. Zároveň však rodičia piznávajú, že v prípade jedináčikov je treba v tejto záležitosti venovať dieťaťu zvýšenú pozornosť. Hrozí totiž u nich nadobudnutie pocitu, že sa celý svet bude točiť okolo nich.

Túto otázku by som videla ako jednu z mnoha v diskusii o tom, či vôbec a za akých podmienok je vhodné vzdelávať deti doma. Podľa môjho názoru ten, kto takúto formu výuky nezažil, či už zo strany žiaka alebo “učiteľa”, môže len odhadovať, aký dopad má na jednotlivca táto alternatívna forma vzdelávania.

Odkaz na štatistiky homeschoolingu v zahraničí:

Odkazy na rozhovory s rodičmi, ktorí učia deti doma:

--

--