Homeschooling

Viera Vozárová
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 4, 2018

Domáce učenie ako metóda výuky detí má svoje historické pozadie. Výuka prebiehala v domácom, neformálnom prostredí, deti učili súkromní učitelia alebo rodičia. Homeschooling nie je žiadnou novinkou ani v dnešných časoch, keď rodičia čoraz častejšie zvažujú možnosť vzdelávať svoje deti doma. Má to svoje výhody aj nevýhody.

Domáce vzdelávanie ponúka dieťaťu väčší pocit slobody alebo väčšiu kreativitu. Neformálnosť pri učení podporuje rozvoj kreativity, dieťa tak nevníma limity, neprichádza do kontaktu so stereotypnými riešeniami problémov, ktoré učitelia veľmi často počas výuky predkladajú. Veľkou výhodou, ktorú homeschooling ponúka, je najmä individuálny prístup. To, čo je pre jedného žiaka vyhovujúce, primerane náročné, nemusí platiť pre ďalších. Domáca výuka odráža individuálne potreby dieťaťa, reaguje na jeho schopnosti a zručnosti. Homeschooling tak predstavuje určitý typ alternatívy k verejnému školstvu.

Homeschooling však neponúka dieťaťu možnosť socializácie s rovesníkmi. Dieťaťu vyučovanému doma chýba možnosť spolupracovať so spolužiakmi, nemá možnosť riešiť tímové úlohy, ktoré by ho primäli naučiť sa spolupracovať a komunikovať. Nerozvíja sa ani pocit súdržnosti alebo spolupatričnosti k sociálnej skupine. Dieťa tak môže byť v tomto smere pomerne ochudobnené. Medzi najčastejšie argumenty, ktoré sa snažia tento problém vyvrátiť, sú napríklad tvrdenia o tom, že sa deti učia sociálnym zručnostiam od dospelých, nie od detí a udržiavajú si zdravé vzťahy s ľuďmi každého veku.

Existuje viacero metód a smerov domáceho vzdelávania, ako napríklad unschooling, metóda pracovných boxov, unit study či tradičná metóda, pričom metódy je možné vzájomne kombinovať.

Domáce učenie v našom prostredí je upravované zákonmi. Napríklad na Slovensku upravuje domáce vzdelávanie zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní. Individuálne vzdelávanie je umožnené len osobám s pedagogickou kvalifikáciou pre prvý stupeň ZŠ. Každý rodič, ktorý zvažuje vzdelávať svoje deti doma, musí svoje dieťa zapísať na základnú školu a následne požiadať o individuálne vzdelávanie.

--

--