Homeschooling — výhody a nevýhody

Nika Fröhlichová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 28, 2017

Homeschooling (nebo také domácí vzdělávání) se řadí mezi alternativní formy vzdělávání. V zahraničí (zejména v Americe nebo ve Velké Británii) se pro takový způsob učení rozhoduje čím dál více rodičů. Namísto toho, aby své děti posílali do státních či soukromých škol, je tak raději vzdělávají sami doma. Mohou je k tomu vést různé důvody: nespokojenost s tradičním školstvím, ochrana dítěte před šikanou nebo náboženské vyznání.

Hnutí moderního domácí vzdělávání začalo v uvolněných 70. letech minulého století v Americe, kde je legální ve všech 50 státech. V Evropě je uzákoněné v každé zemi, s výjimkou Německa. V České republice je domácí vzdělávání pro první stupeň základní školy legální od roku 2005. Pro druhý stupeň ZŠ je u nás “individuální vzdělávání” možné od 1. 9. 2016. Stalo se tak po téměř desetiletém tzv. “Pokusném ověřování”.

Každý rodič musí předtím, než se rozhodne své děti vzdělávát v domácím prostřed, zvážit veškeré výhody a nevýhody. Jednou z nesporných výhod je svoboda ve vzdělávání. Rodiče mohou využívat různé metody, zaměřit se na témata, která děti zajímají, nebo si vymezit na učení konkrétní čas. Zkrátka mají možnost podpořit v dětech zvědavost a zájem. Další výhodou je rodinná sounáležitost. Domácí vzdělávání poskytuje celé rodině cca 6 hodin, které spolu mohou trávit, což vztah rodiče-dítě může velmi podpořit. Další pozitivum, které homeschooling přináší, je emocionální stabilita dítětě. Děti se nemusí obávat šikany, tlaku vrstevníků nebo vzájemné rivality. Silnou stránkou je také individuální přístup “učitele” k žákovi, což v tradiční třídě s cca 25 žáky prostě není možné.

Co se nevýhod týče, jednou z největších je obrovská časová náročnost pro rodiče. Rodiče musí věnovat velkou část svého volného času plánování aktivit a také účasti na nich. V ideálním případě se jeden z rodičů věnuje učení dětí a druhý pracuje. Tenhle model však nemůže fungovat vždy a všude. S tím souvisí i další podstatné negativum — finanční omezení. Jestliže by jeden z rodičů měl opustit svou práci a věnovat se vzdělávání dětí, pak rodina přijde o jeden z platů. Poslední slabou stránku domácího vzdělávání, kterou zmíním, jsou omezené sportovní možnosti. Aktivity v tělesných výchovách často podporují týmového ducha, což může být těžké např. s jedináčkem. Tělocvičny jsou navíc vybavené různými nástroji a přístroji, pro které každý doma nemá místo. Děti také mohou být ochuzeni o spoustu zážitků. Vše ale záleží především na rodičích. Rodiče, kteří se rozhodli vzdělávat děti doma, spolu můžou spolupracovat a tvořit různé aktivity společně.

--

--