Hybridní výuka v digitální éře: Výzvy při optimalizaci vzdělávacího procesu

Diana Kašparová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 8, 2023

Hybridní výuka má v dnešním dynamicky se rozvíjejícím světě moderních technologií čím dál silnější postavení. Populární vzdělávací model kombinuje prvky tradiční výuky v učebnách za fyzické přítomnosti studentů s online vzděláním. I tento koncept výuky však čelí řadě výzev.

Photo by Glenn Carstens-Peters on Unsplash

Tvorba efektivního hybridního vzdělávání je novým milníkem ve vzdělávacím procesu. Poskytuje sice vysokou úroveň flexibility, ale také odkrývá překážky se kterými se setkávají učitelé i studenti.

Způsob výuky

Častým tématem v prostředí hybridního vzdělávání je způsob výuky, který by měli učitelé přizpůsobit tak, aby vyhovoval studentům přítomným osobně a stejně tak studentům online. Problematická se jeví nedostatečná interakce mezi online a offline prostředím, která studenty frustruje — dostává se jim totiž méně příležitostí k zapojení do diskuze či spolupráce
s ostatními.

Výukové místnosti

Důležitou výzvou je také otázka výukových místností, které ještě stále nejsou tomuto modelu přizpůsobeny. Typická třída je navržena pouze pro osobní výuku. V těchto místnostech se tak mnohdy objevuje pouze jeden počítač s jednou webkamerou, sdílení obrazovky často překrývá většinu přítomných online studentů, objevují se problémy
s připojením nebo při pohybu učitele systém nezvládá zachytit jeho výklad a mnoho dalšího.

Technologické kompetence

Dalším aspektem ovlivňujícím vzdělávací zkušenost studentů jsou technologické kompetence jednotlivých učitelů. Ti by měli být schopni rychle reagovat a účinně integrovat nové technologie do své výuky.
Poté by měli kriticky zhodnotit a vybrat vhodné nástroje pro zajištění kvalitní interaktivní výuky. Z toho důvodu by jim měly být poskytnuty příležitosti vedoucí k pravidelnému rozvoji technologické gramotnosti.

Rovnocenný přístup

Následující diskutovanou výzvou pro vzdělávací organizace je zajištění rovnocenného přístupu pro studenty bez ohledu na jejich technologické zázemí. Školy by měly být schopny poskytnout přístup k digitálním technologiím a zdrojům všem svým studentům tak, aby se mohli efektivně účastnit výuky.

Způsoby, jak toho lze dosáhnout:

  • Zajištění dostupnosti technických prostředků — vzdělávací organizace by měla být schopna zajistit studentům přístup k potřebným technologiím, buď v rámci školy nebo mimo ni, v závislosti na situaci.
  • Používání snadno dostupných technologií — Učitelé by měli zvolit technologie a platformy, které jsou pro studenty snadno dostupné.
  • Komunikace a spolupráce — Učitelé by měli vytvářet příležitosti
    k interakci a spolupráci mezi studenty a podporovat komunikaci, aby se cítili plně zapojeni do vzdělávacího procesu.

Je zkrátka nezbytné brát v úvahu všechna specifika a potřeby jednotlivých studentů, což zahrnuje různé učební styly a preferované způsoby učení.

Pravidelná optimalizace modelu hybridní výuky je klíčová pro úspěšné využití této moderní formy vzdělávání. Pokud bude model správně navržen a implementován, může vést k výraznému zlepšení výsledků a zvýšení efektivity studia.

Použité zdroje

Panke, S. (2022) Hybrid learning: Problems & solutions, AACE. Available at: https://www.aace.org/review/hybrid-learning-problems-solutions/ (Accessed: March 8, 2023).

Barbour, M. (2022) Challenges with hybrid learning?, K. Available at: https://k12sotn.ca/blog/challenges-with-hybrid-learning/ (Accessed: March 8, 2023).

Welcome to the Northern Virginia Community College website (no date) Challenges of Hybrid Learning — Northern Virginia Community College. Available at: https://www.nvcc.edu/hybrid/student/challenges.html (Accessed: March 9, 2023).

--

--