Hybridně-flexibilní model výuky (HyFlex)

Kateřina Kuchyňková
EDTECH KISK
Published in
4 min readMay 20, 2022
Zdroj obrázku: https://instructionalcontinuity.georgetown.edu/pedagogies-and-strategies/hybrid-hyflex-teaching/

Hybridně flexibilní (HyFlex) výukový model kombinuje prezenční a online výuku. Studenti, kteří navštěvují HyFlex kurzy, si mohou vybrat, zda je navštíví osobně (prezenčně), připojí se online v době výuky (synchronně), či si je pustí ze záznamu (asynchronně), což jim přináší nesmírnou flexibilitu.[1] Příkladem takovéto výuky je na KISKu přednáškový cyklus Blok expertů.

Termín HyFlex navrhl Brian Beatty z Francisco State University v roce 2010 v online příspěvku [2], ve kterém zmiňuje čtyři základní hodnoty, na kterých podle něj HyFlex kurzy stojí:

  • volnost studentova výběru (learner choice)
  • rovnocennost (equivalency)
  • znovupoužitelnost (reusability)
  • dostupnost (accessibility)

Volnost studentova výběru znamená, že studenti kurzu disponují velkou flexibilitou, neboť mohou své preference měnit dle aktuální potřeby. Například pokud jeden den nemohou přijít osobně, připojí se online. Když na hodině shledají, že potřebují něco dovysvětlit, účastní se další hodiny prezenčně nebo si domluví konzultaci s učitelem.

Rovnocennost znamená, že jsou vzdělávací aktivity k dispozici všem studentům bez ohledu na to, jakým způsobem se kurzu účastní. To představuje největší výzvu HyFlex kurzů, neboť například online diskuze často nemusí být tak interaktivní jako diskuze ve třídě.

Opětovná použitelnost znamená, že výstupy (artefakty) prezenčních i online studentů mohou sloužit jako výukové materiály pro obě skupiny studentů. Dobrými příklady takových artefaktů jsou podcasty, prezentace, články a handouty, které mohou být užitečné nejen pro současné studenty, ale i pro studenty budoucí.

Přístupnost znamená vybavit studenty technologickými dovednostmi a umožnit jim přístup ke zdrojům a aktivitám bez ohledu na jejich formu účasti. Studenti potřebují technické vybavení a dovednosti, aby mohli informovaně rozhodnout o tom, jaký způsob účasti zvolí. K seznámení s HyFlex formou výuky jim mohou vyučující poskytnout návody a školení. Ke zvýšení přístupnosti lze také využít předpisy či titulky doprovázející audio a video nahrávky.

Pokud by vás zajímalo téma HyFlex formy výuky, určitě doporučuji pročíst si knihu Brianna Beattyho “Hybrid-flexible course design”, která je i přístupná online.

Zdroj obrázku: https://edtechbooks.org/book_cover_images/x33_md_09-11-2019_163949.jpg.pagespeed.ic.uJMBbXkQSK.webp

Hodnocení studentů v HyFlex kurzech

Při hodnocení studentů v HyFlex kurzech se nabízí otázka, jak je možné efektivně hodnotit prezenční i online studenty?

Maria Angell Ferrero [3] ve svém článku přichází s návrhem na zapojení netradičních metod hodnocení, jako jsou tzv. „open book“ písemné zkoušky, závěrečné práce, které tvoří skupina nebo dvojice z online a prezenčních studentů, videoprezentace nebo její záznam, diskuze v chatu (Backchannel discussions), Sokratické semináře či blogové příspěvky.

Doporučení pro zařazení HyFlex výuky

Zajímavá doporučení pro HyFlex výuku sepsal ve svém příspěvku Bořivoj Brdička [4], která bych zde ráda stručně zmínila:

  1. Snížení očekávání na výuku a udržování rovnováhy

Učitel se během HyFlex výuky musí věnovat studentům ve třídě i těm, kteří jsou online, což vyžaduje multitasking a technickou zdatnost. Kontroluje obrazovky, mikrofony, věnují se studentům v místnosti i v chatu a řeší situace, kdy ne vše dokonale funguje. Proto je pro něj důležité dovolit si zpomalit, a nesnažit se vše předat v novém formátu za každou cenu. Podobně i studenti ocení občasné zapojení aktivit, které nevyžadují použití techniky, ale třeba fyzický pohyb venku.

2. Podpora skupinové práce a ochrana soukromí

Během výuky lze s pomocí techniky podpořit skupinovou práci pro online i prezenční studenty jejich rozdělením na týmy v oddělených videokonfernčních či chatovacích místnostech. Také mohou společně pracovat na sdíleném dokumentu nebo projektu. Aby ti v místnosti nerušili ostatní, je důležité nezapomenout na použití sluchátek. Podobně, kdyby chtěli online studenti s učitelem během výuky komunikovat tak, aby je ostatní neslyšeli, může to učitel vyřešit opět pomocí sluchátek.

Závěr

HyFlex model výuky představuje výzvu, ale i příležitost. Ze strany vzdělávacích institucí vyžaduje nemalé investice do techniky a zvýšení časové nároky na práci učitelů, ze strany studentů pak aktivní participaci a důraz na spolupráci. Díky flexibilitě, kterou poskytuje, a možnosti přizpůsobovat výuku i v nejistých situacích, však lze předpokládat, že jeho využití bude spíše vzrůstat.

Zdroje:

[1] EDUCAUSE. „7 Things You Should Know About The HyFlex Course Model", 7.7.2020. Dostupné z: https://library.educause.edu/-/media/files/library/2020/7/eli7173.pdf.

[2] Beatty, Brian. „Four Fundamental Principles for HyFlex — The Pillars”. hyflexworld.wordpress.com, 18.3.2010. Dostupné z: https://hyflexworld.wordpress.com/2019/01/15/four-fundamental-principles-for-hyflex-the-pillars/.

[3] Ferrero, Maria Angel. „Hybrid Flexible Class: A Professor’s Guide to Hyflex Teaching”. medium.com (blog), 28.7.2020. Dostupné z: https://medium.com/the-faculty/hyflex-teaching-d1347143ef3d.

[4] Brdička, Bořivoj. „Jak učit zároveň prezenčně i distančně”. clanky.rvp.cz , 15.3.2021. Dostupné z: https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/22824/jak-ucit-zaroven-prezencne-i-distancne.html.

--

--