Individuální přístup ve škole a jak ho mohou podpořit technologie.

Markéta Beštová
4 min readMar 20, 2024

Každý jsme jiný. Každý z nás si do světa přináší jinou kombinaci schopností, potřeb, motivace a přístupu k životu. Někdo nejsnáze získává informace z videí, jiný z podcastů a další z textů. Jeden potřebuje jasné instrukce a pevné zadání, aby mohl dojít k výsledku, se kterým bude spokojený, druhý vyžaduje svobodu a prostor pro kreativitu a objevování. Děti jsou ještě specifičtější skupinou, protože si na rozdíl od dospělých často nedovedou uvědomit své potřeby ani určit styl získávání znalostí, který jim bude vyhovovat. Nevyznají se v životě, potřebují průvodce, který jim dá vybrat z několika možných cest a pomůže jim najít tu správnou pro ně.

A nyní si představme, že se sejde skupina 10–30 takových malých bytostí, které potřebují individuální přístup a vedení. To jim má poskytnout často jeden samotný člověk. Vítejte v heterogenní třídě. Potkává se tu relativně velké množství lidí, jejichž potřeby se navzájem kříží, a učitel je má přesvědčit o tom, že se nekříží, ale doplňují. (Votavová, 2020)

Individuální přístup

Aby byl učitel schopen dostát svých povinností a provést každé dítě jeho osobní cestou, musí aplikovat principy individuálního přístupu nebo také individualizace. Ty nám pomáhají pracovat s dětmi tak, aby dokázaly plně rozvinout svůj potenciál a aby byly uspokojeny všechny jejich potřeby. Každé dítě je jedinečné svým věkem, pohlavím, potřebami, temperamentem, schopnostmi, typem učení, zájmy, rodinným prostředím a mnoha dalšími vlastnostmi a vlivy. Individualizace vychází z předpokladu, že jsou respektovány veškeré tyto rozdíly mezi dětmi a reaguje se na ně během výuky. To napomáhá každému dítěti se realizovat přiměřeně jeho potřebám. (Kargerová a Maňourová, 2013)

Technologie napomáhající individuálnímu přístupu ve třídě

Individualizaci napomáhá například budování pozitivního sociálního prostředí a podpora spolupráce, různé učební pomůcky a pracovní koutky, případně specifické přístupy tzv. alternativních škol (Montessori, Daltonská škola atp.). Kromě toho se však stále rozvíjí možnost využívat ve výuce technologie, které nám usnadní individuální přístup k žákovi.

Technologie nám otvírají mnoho možností, díky kterým je individualizace snadnější a zábavnější. Interaktivní tabule jsou jejich vlajkovou lodí, která již pomalu zastarává. Místo toho nastupuje využití vlastních mobilních zařízení žáků a studentů, kteří skrze ně mohou přispívat do společného prostoru promítaného na plátno nebo zeď. Žáci mohou ve svých (nebo školou zakoupených) zařízeních číst a tvořit elektronické texty, vytvářet myšlenkové mapy a grafy nebo vyhledávat informace, které si porovnají se spolužáky.

Rozšířená realita nabízí rozpoznávání rostlin, živočichů a hlasů ptáků, online geografické nebo architektonické objekty a virtuální prohlídky výstav a muzeí. Děti mohou vytvářet vlastní obsah od textu, přes audio- nebo videozáznam až po animovaný příběh. (Votavová, Burešová a Kourkzi Kašlíková, 2021)

Nástroje

Jako příklad vhodného nástroje můžeme uvést známý Quizlet využitelný pro memorování faktů a budování slovní zásoby, nebo i méně známou platformu iNaturalist, která je ideální pro ilustraci přírodovědných předmětů. Kdybychom se měli vrátit k učení jazyka, je dobré připomenout také Duolingo, ve kterém se mohou tvořit komunity a žáci se tak mají možnost podporovat v pokroku a sdílet své úspěchy.

Peergrade je platforma pro vzájemné hodnocení žáků. V úvodním videu na webu jsou krásně ilustrovány výhody této hodnotící metody, mezi něž patří ulehčení práce učiteli, rozvoj kritického myšlení žáka a získání kvalitní zpětné vazby.

Aplikace od Microsoftu iStudiez Pro pomáhá žákům a studentům s organizací času a plánování aktivit. ChatterPix nabízí zábavnou formu procvičování mluveného projevu a Book Creator projevu písemného.

Výše popsané aplikace a platformy jsou pouhým zlomkem různých digitálních technologií, které mohou pomoci rozvinout individuální přístup ke každému studentovi. Může se jednat o druh kompenzačních pomůcek pro děti se specifickými potřebami, informační zdroje pro nadané děti nebo jednoduše aplikace, ve kterých může každé dítě postupovat vlastním tempem. Vyhodnocovat výsledky práce může učitel, aplikace nebo sami žáci. Pro další inspiraci doporučuji webinář z portálu RVP.CZ od Votavové a jejích kolegyní. (Votavová, Burešová a Kourkzi Kašlíková, 2021)

Na závěr bych ráda uvedla deset pravidel pro práci s heterogenní třídou z výše zmíněného webináře:

  1. Dodržovat rituály navozující žákům pocit sounáležitosti
  2. Upravit pracovní prostředí tak, aby umožňovalo otevřené vyučování
  3. Podporovat žádoucí pracovní chování žáků
  4. Promýšlet zadání obsahově gradovaných úloh (nabídka obtížnosti)
  5. Zadávat úlohy efektivně (úkolové kartičky, pracovní listy)
  6. Vytvářet pestré společné učební situace
  7. Ujistit se, že všichni žáci vědí, co mají dělat
  8. Umožnit žákům pracovat vlastním tempem
  9. Používat kotvící aktivitu (možnost volby aktivity po splnění úkolu)
  10. Nastavit kritéria tak, aby žáci mohli zažívat úspěch

Zdroje

Kargerová, J., & Maňourová, Z. (2013). Část I. Individualizace ve výchově a vzdělávání. Step by Step ČR, o. s. https://www.zacitspolu.eu/wp/wp-content/uploads/2019/10/individualizace-ve-vyuce-texty.pdf

Votavová, R. (2020). Digitální technologie na podporu učení žáků v heterogenní třídě. Metodický portál: Články. https://clanky.rvp.cz/clanek/c/z/22559/DIGITALNI-TECHNOLOGIE-NA-PODPORU-UCENI-ZAKU-V-HETEROGENNI-TRIDE.html

Votavová, R., Burešová, P., Kourkzi Kašlíková, A. (2021). Digitální technologie jako nástroj individualizace výuky v heterogenní třídě [Webinar]. Metodický portál RVP.CZ. https://webinare.rvp.cz/webinar/556

--

--

Markéta Beštová
0 Followers

Studying information studies and librarianship, intrested in redesign of library services