Influenceři a jejich typy

Erika Mirová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 16, 2018

V dnešní době informačních technologií a sociálních sítí, které do značné míry mění tvář celé naší společnosti, je snadné se nechat někým ovlivnit, přestože jsme ho třeba nikdy v životě neviděli. A kdo může být ten, kdo nás nevědomky řídí? Téměř kdokoliv — herec, zpěvák, politik, učitel, ale klidně i řidič tramvaje. Každý s nich nás však ovlivňuje jiným způsobem.

Jim Barry ve své výzkumné analýze identifikoval 4 typy influencerů. Zkusím vás nyní seznámit s výsledky této analýzy. Barryho metodologie byla taková, že si na webu Klout našel nejlépe hodnocené influencery a dle jejich sdíleného obsahu na sociálních sítích odhalil jejich dominantní vlastnosti. Z těch pak vznikly dvě hodnotící osy, které vytvářejí čtyři kvadranty, do kterých můžeme zařadit zmíněné čtyři typy influencerů. Jednu osu tvoří komunikační styl, který je psaný chytře a cílí na porozumění něčemu nebo je naopak napsán hodně poutavě a snaží se spíše zaujmout. Druhá osa se zaměřuje na budování vzájemného souznění, které může být buďto vzdělávací a nápomocné nebo inspirativní.

Educators (Analytical Pundits, analytičtí odborníci) nás nějakým způsobem vzdělávají a pomáhají nám věcem lépe porozumět. Společným rysem pro tyto influencery je snaha být prvními, kdo interpretují nějaké změny ve vývoji technologií a v uživatelském chování.

Na druhé straně Coaches (Mentors) sice také přinášejí svým fanouškům nějaký vzdělávací obsah, ale oproti Educators s nimi více s komunikují. Pro srovnání Barry uvádí, že Coaches sledují většinou polovinu svých fanoušků, kdežto Educators pouze dvacetinu. Tento typ influencerů tedy vykazuje nejvyšší úroveň dialogu oproti ostatním typům.

Entertainers (Motivators) se snaží získat si své fanoušky prostřednictvím živě vysílaných show, podcastů, zábavných rozhovorů, webinářů apod. Cílem je hlavně nebýt nudný. Pokud byste se chtěli stát někým podobným, je důležité si zvolit takovou metodu vystupování, která bude korespondovat s vaší osobností. Jen tak totiž můžete vypadat přirozeně a zaujmout ostatní.

Poslední skupinou influencerů jsou Evangelists (Charismatics), jejichž mottem je: „Nejdřív inspirovat a poté učit.“ Snaží se balancovat informační přetížení s tím, na čem člověku opravdu záleží. Častokrát poukazují na nějaký životní příběh, ve kterém se fanoušek zhlédne a buduje si tak větší důvěru k influencerovi.

I když Barry roztřídil influencery do čtyřech skupin, sám uznává, že nelze každého škatulkovat a můžeme samozřejmě narazit i na někoho, kdo spadá do každé z těchto kategorií.

Koho vy osobně považujete za největšího influencera? A s jakým typem influencerů se setkáváte nejčastěji? Se kterými se nejvíce ztotožňujete? Myslíte si, že je toto dělení ideální? A jaké strategie budou mít influenceři třeba za 30 let?

--

--