Influenceři jako vzdělávací médium pro generaci Z

Jolanta Svobodova
EDTECH KISK
Published in
10 min readJun 3, 2021

Každý z nás, když zapátrá ve své vlastní paměti, tak si musí přiznat, že ne vždy byli největším životním vzorem rodiče — pro mnohé navíc nejsou ani dnes. Vzory jsme si hledali v muzikantech, hercích nebo známých osobnostech. Pro generaci Z nejsou nejčastějším vzorem ani muzikanci, ani herci nebo celebrity, ale osobnosti nové doby, tedy influenceři.

Influenceři mají široký dosah i díky lajkům a jiným reakcím (Foto: Aurielaki)

Důvod je jednoduchý — většina z nich má už od dětství svůj vlastní telefon, tablet nebo počítač a spoustu volného času tráví právě u těchto zařízení. Aplikací a sociálních sítí, které mohou lidé v dnešní době využívat, je nespočet. Není pochyb a debat o tom, že lidé, které sledujeme na internetu a sociálních sítích nás formují, a i díky nim si utváříme své myšlenky a názory. V době celosvětové pandemie nemoci covid-19 navíc digitální interakce svým množstvím značně převažují množství těch reálných.

Kdo je to influencer?

Slovo influencer vzniklo z anglického slova influence, tedy vliv. Jedná se o člověka, který má vliv na větší množství lidí, jejich názory, slova a činy jsou skupinou lidí brány jako věrohodné a podstatné. Nemusí se jednat jen o hvězdy, které vznikly na sociálních sítích, ale i o novináře nebo celebrity, které již své jméno vybudovaly.

Příkladem mohou být například Jiří Král nebo Ben Cristovao. Jiří Král se v roce 2012 zúčastnil soutěže na televizi Nova. Když soutěž skončila a obyčejný mladík pracující v řetězci rychlého občerstvení byl najednou populární, založil si svůj kanál na YouTube, kam nahrával různá, zejména herní videa. Dnes již jako youtuber nevydává další videa, ale sociální sítě ho živí dodnes.

Ben Cristovao se proslavil díky hudební soutěži Česko Slovensko hledá SuperStar. Postupem času se stal velmi vlivným i na Instagramu, kam sdílí svůj soukromý i pracovní život a také se participuje v množství vzdělávacích aktivit pro mládež.

Podle Rogerse a Cartana (1962) může člověk ovlivňovat druhé několika způsoby — být jim vzorem pro napodobování, šířit k nim informace podle svého doporučení nebo jim radit ohledně nákupu výrobků. S tím se pojí i dělení influencerů, které bývá zejména podle počtu sledujících.

1) Mega-influenceři

Jedná se o typ influencerů, kteří mají více než jeden milion sledujících. Vesměs se jedná o celebrity, které si slávu získaly i jiným způsobem než na sociálních sítích. Jejich sledující jsou různorodí, ale kvůli vysokému počtu je vztah mezi influencerem a fanouškem velmi vzdálený. Českým příkladem je Leoš Mareš, který má na svém instagramu více než milion sledujících, ale populární byl ještě před jeho vznikem.

2) Makro-influekceři

Mezi makro-influencery patří ti s počtem sledujících od sta tisíců do jednoho milionu. Většinou se jedná o internetové tvůrce, kteří se již díky internetu proslavili a vytvářejí zajímavý obsah. Zástupcem jsou například níže zmiňovaní Kovy nebo Lukefry.

3) Mikro-influenceři

U osobností, které sleduje do sto tisíc fanoušků hovoříme o mikro-influencerech. Většinou se jedná o takové osobnosti, které se specializují na určité publikum — například matky na mateřské dovolené. I když mají menší počet fanoušků, firmy je v posledních letech oslovují pro spolupráce častěji, protože mají bližší kontakt se svými fanoušky a jsou pro ně důvěryhodnější. Právě mezi řadami influencerek-matek najdeme třeba @mama.lifestyle.

4) Nano-influenceři

Téměř každý z nás, kdo má založený profil na sociální síti, je nano-influencer. Jedná se o takové osoby, které mají do tisíce sledujících a svým vlivem působí zejména na své blízké nebo známé.

Influencer marketing

Hlavní myšlenkou marketingu obecně je zbořit bariéru, která stojí mezi prodejcem a kupujícím. Pokud využijeme pro marketingovou kampaň influencera, nedochází k bourání, ale spíše k obcházení této bariéry.

Tím, že influencer šíří informace o produktu mezi své fanoušky, dostává nejenom produkt do podvědomí širokého publika, ale zvyšuje i jeho důvěryhodnost. Fanoušci totiž věří „svému“ influencerovi a tím pádem věří i produktu, který influencer propaguje.

Firmy se také shodují, že není až tak důležité, kolik má daný influencer sledujících, ale na to, kdo bude daný produkt reprezentovat. S propagací přes influencery se totiž pojí rizika mrtvých účtů a nedůvěry.

Mrtvé účty najdeme u mnohých influencerů s velkým množstvím sledujících. Většinou jsou to zaplacené a koupené profily, za kterými ale nejsou reální lidé a propagace tak nemá prakticky žádný význam.

Druhým rizikem je nedůvěra. Pokud totiž influencer propaguje produkt, který není předmětem jeho zaměření na sociálních sítích, fanoušci ztrácí důvěry v influencera i produkt a kampaň je opět bezvýsledná. V minulosti můžeme třeba zmínit kauzu módní influencerky, která ve videu prezentujícím nově nakoupené kousky oblečení začala prezentovat natírací sýr.

Aby k podobným situacím v budoucnu nedocházelo a firmy si tak nešpinily své dobré jméno, existuje dnes už velké množství marketingových agentur, které zastupují influencery a pomáhají firmám najít vhodné propagátory pro jejich produkty.

Kde influencery najdeme?

Facebook

Ačkoliv Facebook existuje už od roku 2004, největšího rozmachu v naší zemi dosáhl až o pět let později, v roce 2009. I když se s Facebookem pojí několik kauz spojených s únikem osobních údajů, stále patří mezi nejpopulárnější sociální síť dneška — každý měsíc ho na světě používá více než dva a půl miliardy lidí a více než polovina České republiky.

Instagram

Na pomyslné paty „šlape“ Facebooku Instagram, který společnost Facebook vlastní. Zpočátku sloužil Instagram k pouhému sdílení fotografií, po čase ale zavedl podobnou funkci, jakou měl dříve populární Snapchat — stories. Jedná se o zveřejnění fotografie do „příběhu“ na vlastním profilu, která ale po čtyřiadvaceti hodinách zmizí.

Právě na Instagramu „vznikla“ řada influencerů, zejména mezi modelkami nebo hudebníky, kteří na Instagramu získali velké množství sledujících. Právě takoví lidé se dnes mohou na Instagramu i živit, neboť mnoho firem využívá ke své propagaci spolupráci s influencery, kteří sdílí stories nebo příspěvky s produkty těchto firem.

Twitter

Pokud se chceme dozvědět co nejčerstvější informace a vidět názory širokého rozpětí lidí z celého světa, nejlepší možností je bezesporu Twitter. Původně mohli uživatelé přispívat myšlenkami o délce 140 znaků, před několika lety se možnost zdvojnásobila na dvě stě osmdesát. Právě díky rychlosti je oblíben mezi novináři a odborníky na veřejné dění.

Tik Tok

Největší „boom“ aplikace nastal poměrně nedávno, v roce 2019, kdy se mezi mladistvými začala aplikace šířit a nabírat na popularitě. Na Tik Tok mohou uživatelé nahrávat nebo sledovat krátká videa, v rozmezí od patnácti do šedesáti sekund. I na Tiktoku vznikla řada influencerů, jejichž obsah si získal tisíce i statisíce příznivců a sledujících.

Mezi starší generací je brán Tiktok poměrně konzervativně, zejména kvůli množství bizarních videí, která na tiktoku jsou. Druhým negativem, které se s touto sociální sítí pojí je množství úniku osobních dat, které sám uživatel povoluje, když aplikaci používá.

Blogy a Youtube

Dříve, než nabraly na popularitě sociální sítě, byly velmi populární blogy a vlogy. Blogové deníčky po čase nahradily ty audiovizuální — vlogy — které autoři přidávají na síť YouTube. Takzvaní youtubeři se postupem času rozptýlili do dalších sociálních sítí, ale „vloggery“ můžeme i v českém prostředí najít dodnes.

Vliv influencerů na mladistvé

V britských výzkumech se v posledních několika letech na žebříčcích vysněného povolání kromě kosmonautů, lékařů nebo učitelů začali objevovat také právě influenceři — youtubeři nebo streameři. Influencery totiž většina z lidí i mladistvých vidí jako osoby, které cestují po světě a užívají si luxusu. Právě prezentace jejich běžného chování ovlivňuje hodnoty mladistvých, zejména inklinuje k povrchním hodnotám. Dovoleným, drahé technice nebo autům. Právě auta jsou dalším prostředkem negativního vlivu, protože mnoho influencerů se natáčí za jízdy a nevěnují pozornost řízení nebo se chlubí rychlou jízdou.

Mladí se domnívají, že dobrým způsobem a náplní práce může být tvorba videí na internet a propagace různých produktů, ale neuvědomují si, že tuto činnost nezvládne dělat každý a spoléhají na ni jako na jedinou množnost.

Samozřejmě vliv nemusí být jen a pouze negativní, mnoho influencerů prezentuje i chartitativní projekty. Jedním z nich je například i Shopaholic Nicol, která spolupracuje s organizací Člověk v tísni, díky kterým upozornila na potřebnost podpory v rozvojové Africe nebo Ukrajinských vesnicích.

Koho se tedy vyplatí sledovat?

Stejně jako v případě knih, filmů nebo restaurací, i v případě influencerů můžeme mluvit o více či méně kvalitních, ale rozhodně se setkáme s většími rozpory než u prvních třech odvětví. Spíše, než osobnostně by měli být influenceři souzeni za obsah, který tvoří, a který sdílejí svému publiku. V následujícím textu se zaměřím na několik influencerů z Česka i ze zahraničí, jejichž tvorba je všeobecně brána jako kvalitní a rozhodně stojí za sledování.

Kovy

Karel Kovář neboli Kovy začínal téměř před deseti lety, v červnu 2012 jako youtuber na kanále Gameballcz. Ačkoliv v prvních letech začínal jako lets player a tvůrce parodií, brzy se zaměřil i na společenská témata a takzvaný infotainment.

Infotainment

- Složené ze slov information a entertainment, tedy informace a zábava. Jedná se o takové zpravodajství, které si zároveň dává za cíl pobavit a vyvolat emoce, ze žurnalistického hlediska tak bývá bráno jako neseriozní.

Dnes čtyřiadvacetiletý mladík se snaží vzdělávat své publikum v oblastech politiky, kterou podává jednoduchou formou, upozorňuje na rizika nebankovních půjček, hovoří o udržitelnosti nebo vysvětluje zahraniční politiku.

Díky své činnosti se dostal do žebříčku 30 pod 30 časopisu Forbes, měl možnost dělat rozhovory s významnými osobnostmi — Dalajláma, Jean-Claud Junckerem nebo ve spolupráci s Českou televizí prováděl diváky televizním pořadem Kovy řeší dějiny, kde se zabýval výukou moderních dějin na školách, mimojiné i s ministrem školství Robertem Plagou.

Kromě audiovizuální tvorby napsal také dvě knihy — Ovšem a iPohádku. V knize Ovšem veřejně poprvé přiznává svoji sexuální orientaci, o které později i natáčí video a pomáhá tím dalším lidem ke coming outu, tedy veřejnému přiznání homosexuality.

Finanční (ne)gramotnost

Finanční (ne)gramotnost

Kovy ve videu, které je sice placenou spoluprácí, upozorňuje na problém výuky finanční gramotnosti na školách, a to formou sdílení zpráv ze své ankety na Instagramu. Ve videu zmiňuje několik konkrétních a důležitých myšlenek, ze kterých nejdůležitější jsou dvě následující:

Školy vychovávají zaměstnance.

Finanční gramotnosti na školách se věnuje čas maximálně vyplňováním složenky, kterou dnes navíc téměř nikdo už nepoužívá.

Video působí příjemně, jen je poměrně rušivým elementem fakt, že se jedná o placenou propagaci webu portu.cz, kterou i Kovy doporučuje pro začátek investování. Pro absolutní začátečníky totiž existují mnohem lepší možnosti, které může využít, a kde není takové riziko ztráty financí.

Generační předsudky

Generační předsudky

Ve videu o generačních předsudcích rozebírá Kovy jednotlivé stereotypy, které se pojí s internetem a hraním her, přičemž je srovnává se sledováním televize. Následně rozebírá i anonymizovaný článek na webu, kde šéfredaktorka jednoho z médií dost nepřesným způsobem popisuje generaci youtuberů a jak se o ni zajímají její děti.

V celém videu popisuje tzv. generation gap, tedy nedorozumění mezi jednotlivými generacemi, co se týká nových trendů. Vysvětluje, že tato nedorozumění jsou v naší společnosti téměř odjakživa a a jedinou cestou z nich je vzájemné pochopení.

Politika 2021

Politika 2021

Hlavním pohnutkem k natočení videa pro Kovyho bylo bezesporu založení Minářovy volební strany, která v době natočení videa neměla ani volební plán či strategii. Vysvětluje také, které strany vytvořily koalice do voleb v říjnu 2021 a upozorňuje na rizika, která mohou volby přinést pro celkovou populaci naší republiky a proč nestačí jen zničit společného nepřítele.

Celé video prokládá zábavnými prvky, čímž tvoří již zmiňovaný infotainment a i přes složité téma jej podává odlehčeným způsobem.

Lukefry

Také čtyřiadvacetiletý youtuber Lukáš Fritscher. Mladík původem z Olomouce studoval na Masarykově univerzitě žurnalistiku a evropská studia, školu ale opustil a nyní žije v Praze. Natáčet videa na internet začal už na gymnáziu se spolužáky, ale vlastní youtube kanál si založil v července 2011. Stejně jako Kovy se věnuje televizním rozborům a parodiím, ale zaměřuje se i na seriózní témata jako mediální gramotnost (Videa o záchraně nezávislosti České televize), politice na Slovensku nebo dříve tolik probíranému Czexitu. Dříve také ve velké míše rozebíral pořady Jaromíra Soukupa a obecně televizi Barrandov, na které v té době běželo více než deset pořadů jejího vlastníka. Sám Lukefry ale v šestém videu, ve kterém téma rozebírá ohlásil, že již nechce Soukupovi přidávat na popularitě, protože mu tím akorát pomáhá.

V současné době se vedle Youtube věnuje mediální gramotnosti a internetové bezpečnosti. Ve spolupráci s Ministerstvem školství moderuje podcast Filtr, zaměřený na mediální výchovu a ve spolupráci s Národním ústavem kybernetiky a informační bezpečnosti pracuje na projektu Jsem netvor, který učí mladistvé, jak se bezpečně pohybovat na síti.

Pitná voda

Pitná voda

Ve videu, které vzniklo ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem Lukefry upozorňuje na plýtvání pitnou vodou, rozebírá spotřebu pitné vody průměrné osoby a zejména mluví o rizicích, která jsou s plýtváním spojená.

Právě téma udržitelnosti a ekologie bývá problematické přiblížit mladé generaci. Proto je důležité, že Lukáš Fritscher zároveň vyvrací mýtus, že sucho pominulo, když několik dní pršelo — když o něm budou vědět i mladiství, budou moci ovlivnit i své okolí, které třeba ví, že je nutné pitnou vodou šetřit, ale nedocházejí jim souvislosti — například že to, že naprší neznamená, že problém se suchem je vyřešený.

Petr Ludwig

Posledním zástupcem z Českého rybníčku influencerů je Petr Ludwig. Oproti Lukefrymu a Kovymu se nejedná o youtubera, ale v první řadě o datového analytika, podnikatele a spisovatele. Petr Ludwig vystudoval Fakultu informačních technologií VUT v Brně, zároveň studoval i právnickou fakultu na Masarykově univerzitě, kterou ale nedokončil.

Nejvíce se jeho jméno začalo mezi veřejností poprvé objevovat po vydání knihy Konec prokrastinace: Jak přestat odkládat a začít žít naplno, kterou vydal před osmi lety. Zabývá se v ní chorobným odkládáním věcí na dobu neurčitou, neschopností seberegulace a životnímu nastavení mysli.

O čtyři roky později, v roce 2017 začal jako jeden z prvních osobností v České republice nahrávat podcasty. Jeho podcastového pořadu Deep talks se zúčastnilo mnoho slavných osobností, mimo jiné i Tomáš Šebek nebo prof. Milan Hejný.

Velkého vlivu a osobního rozmachu dosáhnul na jaře loňského roku díky videu zaměřenému na nošení obličejových masek a roušek, což sám Ludwig označoval jako hlavní důvod pomalého šíření infekce nemoci covid-19 v České republice. Video obletělo svět, dnes má více než pět a půl milionu shlédnutí a mimo jiné v něm Ludwig apeluje na to, aby lidé zůstávali doma, aby zamezili šíření koronaviru. Stejně apeloval i na svých sociálních sítích, na kterých se proti němu po čase vznesla kritika, když sám vystoupil proti vlastním slovům a odletěl do Dubaje.

https://www.czechcrunch.cz/2020/02/facebook-po-svete-pouziva-kazdy-mesic-25-miliardy-lidi-v-cesku-uz-je-to-vice-nez-polovina-populace/

Rogers, E. M. — D.G. Cartano, D. G. 1962. Methods of measuring opinion leadership. Public Opinion Quarterly 26.

A CUP OF STYLE, 2018. Jak si vydělávají influenceři? [online]. 2018–08–28. [cit. 2021–05–21]. Dostupné z: http://www.acupofstyle.com/2018/08/jak-si-vydelavaji-influ-enceri.html

ISMAIL, Kaya, 2018. Social Media Influencers: Mega, Macro, Micro or Nano. CMSWire. [online]. 2018–12–10. [cit. 2021–05–20]. Dostupné z: https://www.cmswire.com/digital-marketing/social-media-influencers-mega-macro- micro-or-nano/

FRITSCHER, Lukáš, 2020. Pitná voda. In: YouTube [online]. [cit. 2021–5–20]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=fDH_a0EIJqQ&t=295s

KOVÁŘ, Karel, 2020. Politika 2021. In: YouTube [online]. [cit. 2021–5–20]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=R5YqPQpXZ4k

KOVÁŘ, Karel, 2017. Generační předsudky. In: YouTube [online]. [cit. 2021–5–20]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=gFCPjQjhCHc&t=321s

KOVÁŘ, Karel, 2021. Finanční (ne)gramotnost. In: YouTube [online]. [cit. 2021–5–20]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=eef1QBtou6Y

--

--

Jolanta Svobodova
EDTECH KISK
0 Followers
Writer for

Jsem studentkou na KISKu a mám vystudovanou žurnalistiku a sociální práci. Zajímají mě sociální problémy a snažím se je propojovat s tím, co studuji.