Informačné systémy v slovenskom školstve a ich bezpečnosť

Nikoleta Habartová
EDTECH KISK
Published in
6 min readMar 5, 2018

V dnešnej dobe žijeme obklopený informačnými technológiami, ktoré sa stali našou každodennou súčasťou. Rozvoj informačných a komunikačných technológii je vo všeobecnosti veľmi rýchly, a preto sa každý snaží tomuto rýchlemu rozvoju prispôsobovať. Udržať krok s dobou, sa preto snažia nie len komerčné spoločnosti ale i vzdelávacie inštitúcie.

V dôsledku informatizácie spoločnosti nastal rýchly nárast využívania informačných systémov aj vo vzdelávaní, a preto sa informačné systémy stali neodmysliteľnou súčasťou univerzít a vysokých škôl. Nakoľko dnes navštevuje vysokú školu oveľa väčšie množstvo študentov ako v minulosti, bolo by náročné vykonávať každodenné rutinné úkony so správou štúdia ručne, bez pomoci elektronického prostredia. Sú to všetky úkony od prijatia prihlášok od študentov, cez ich spracovanie, spravovanie všetkých činností a výsledkov študentov počas všetkých rokov až po odovzdanie záverečných prác a vykonanie štátnicových skúšok.

Pre uľahčenie a zrýchlenie správy štúdia sa začali vyvíjať rôzne informačné systémy, ktoré spracúvali len základné požiadavky vysokoškolského štúdia. Neskôr sa začali rozvíjať komplexnejšie akademické informačné systémy, ktoré už pokrývali požiadavky viacerých vysokých škôl a ich fakúlt. Dnes sú akademické informačné systémy poprepájané s viacerými systémami vysokoškolského prostredia. Sú to hlavne systémy pre spracovanie prihlášok, centrálnym registrom študentov a v poslednej dobe často skloňovaným centrálnym registrom záverečných prác.

Informačné systémy v školstve sa neustále vyvíjajú a posúvajú vpred, hlavne kvôli požiadavkám vysokých škôl, ktoré ich využívajú. Treba si však uvedomiť aj riziká spojené s využívaním informačných systémov, nakoľko sú určené na zber, spracovanie, udržiavanie a následne poskytovanie informácií. S požívaním informačných systémov sa spája aj hrozba zlyhania bezpečnosti, ktoré navodzuje otázku spoľahlivosti informačných systémov vo vzdelávaní.

Informačné systémy v školstve

Informačné systémy, ktoré sa využívajú v školstve, predstavujú jedinečnú oblasť využitia manažérskych informačných systémov. Základné stavebné prvky každého systému predstavujú profesori a študenti, medzi ktorými prebieha výmena informácií, a toho dôsledkom je úplné rozhodovanie a riadenie (Dostál 2011).

Medzi najpoužívanejšie informačné systémy v slovenských školách patria Akademický informačný systém AIS2, Modulárny akademický informačný systém MAIS a Univerzitný informačný systém UIS.

Akademický informačný systém AIS2

Najrozšírenejším akademickým informačným systémom na slovenských vysokých školách je akademický informačný systém AIS2, ktorý je komplexný informačný systém podporujúci riadenie štúdia na všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia. (AIS — všeobecné informácie). Je nástupcom Akademického informačného systému AIS, ktorý bol vyvíjaný na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Informačný systém AIS2 sa úspešne používa na rôznych typoch fakúlt, či už prírodovedeckých, humánnych, lekárskych, ekonomických alebo technických. Vývoj novej verzie systému bol podporovaný aj Ministerstvom školstva SR formou centrálneho rozvojového IT projektu (Nemček, Varchula 2009).

Modulárny akademický informačný systém MAIS

Modulárny akademický informačný systém predstavuje riešenie pre kompletné spracovanie dát na vysokej škole, ktoré zodpovedá aktuálnej legislatíve. MAIS je modulárny a kompatibilný s inými systémami vďaka použitiu najnovších a najprogresívnejších technológií súčasnosti. Jeho cieľom je poskytovať komplexné služby pre elektronickú podporu procesov prebiehajúcich na vysokej škole ako aj evidenciu a spracovanie informácií súvisiacich s prípravou a realizáciou prijímacieho konania, evidenciou prihlášok a uchádzačov a prípravou a realizáciou akademického roku na vysokej škole, evidenciou študijných programov, študijných predmetov, evidenciou študentov, odporúčaných študijných plánov, rozvrhu (O systéme MAIS).

Hlavné charakteristiky MAIS:

  • Databázová nezávislosť
  • Lokalizácia v niekoľkých jazykoch (SK, EN, DE, HU)
  • Modulárna štruktúra
  • Platformová nezávislosť
  • Používanie Open Source technológií
  • Profesionálny support
  • Škálovateľnosť

Modulárny akademický informačný systém MAIS sa skladá z dvoch základných častí:

  1. Podsystém Prijímacie konanie — spracováva evidencia prihlášok uchádzačov o vysokoškolské štúdium, ich priradenie na termín prijímacej skúšky, pozvanie uchádzačov, spracovanie prezencie, zápis výsledkov prijímacích skúšok, evidovanie rozhodnutí o prijatí resp. neprijatí uchádzačov, tlač dekrétov o prijatí resp. neprijatí.
  2. Podsystém Kreditové štúdium — predstavuje časť systému MAIS, ktorá pokrýva spracovanie kreditového štúdia na vysokej škole. Jej hlavnou úlohou je evidencia študentov a ich študijných povinností počas celého štúdia až po ich záverečné práce, ďalej evidencia štipendií, ubytovaní, vedecko-výskumných projektov a množstvo ďalších funkcionalít (O systéme MAIS).

Systém sa skladá z niekoľkých častí, ktoré za účelom modulárnosti, bezpečnosti tvoria prezentačnú vrstvu systému MAIS. Skladá sa z týchto šiestich častí:

  • rozhranie Administrátor
  • rozhranie Elektronická prihláška
  • rozhranie Pedagóg
  • rozhranie Referent
  • rozhranie Študent
  • rozhranie Verejný portál

Modularita systému sprístupňuje konkrétnym používateľom len tú funkcionalitu, ktorá im prináleží z hľadiska kompetencií v systéme (Koncepcia MAIS).

Univerzitný informačný systém UIS

Univerzitný informačný systém UIS je tretím najvyužívanejším informačným systémom na Slovenských vysokých školách. Je licencovaný Mendelejovou univerzitou v Brne a ďalej rozvíjaný pracovníkmi spoločnosti IS4U, s. r. o. Študijná problematika je v UIS riešená komplexne od prvého kontaktu uchádzača s vysokou školou (prezentácia informácií o univerzite a jej študijných programoch, príjem prihlášok k štúdiu, vrátane elektronických, prvý zápis študenta a jeho imatrikulácia) cez každodenné študijné povinnosti (rozvrhy, skúšky, témy prác, odovzdané práce) po operácie s ukončením štúdia (agenda štátnych skúšok) (Univerzitní informační systém).

Bezpečnosť informačných systémov

Informačné systémy sú neustále vystavené rôznym rizikám, ako napríklad únik informácií, zlyhanie informačného systému v dôsledku vplyvu počasia alebo zlyhanie ľudského faktora. Pre správne fungovanie a dôveryhodnosť informačného systému by sa malo spomínaným rizikám predchádzať alebo sa na ne aspoň včas pripraviť (Peregrin, Karahuta 2013).

Medzi najčasťejšie faktory, ktoré vplývajú na bezpečnosť informačných systémov patria (Krause 2011):

  1. Fyzická a logická bezpečnosť — zahŕňa ochranu proti neoprávnenému vniknutiu osôb, spôsobeniu škôd a zabezpečuje kontrolu prístupu, identifikáciu a autentizáciu používateľov.
  2. Ľudský faktor — predstavuje človeka, ako hlavný vplyv na funkčnosť systému.
  3. Vplyv životného prostredia — má vplyv na plynulý chod informačného systému. Pri nedostatočnom zvážení životného prostredia môže dojsť k vysokej pravdepodobnosti chyby či výpadku.
  4. Vplyv umiestnenia informačných systémov — zdôrazňuje opatrenie, aby informačné systémy neboli fyzicky prístupné neoprávneným osobám, a aby boli chránené pred poškodením.
  5. Vplyv geografickej polohy — môže negatívne ovplyvňovať informačné systémy a viesť ku katastrofám v dôsledku zemetrasení či teroristických útokov.
  6. Vplyv použitých častí informačných systémov — predstavuje kritériá pre komponenty, z ktorých je stavaný informačný systém.

Podľa Gápa (2006) rozlišujeme nebezpečenstvá ohrozujúce informačné systémy na vonkajšie a vnútorné. Vonkajšie nebezpečenstvá predstavujú:

  • krádeže zariadení, ktorých ochrana je možná implementáciou bezpečnostného systému;
  • počítačová infiltrácia, ktorú predstavujú počítačové vírusy.

Medzi vnútorné nebezpečenstvá patria:

  • poškodenie technického vybavenia;
  • výpadok elektrickej energie, ktorý môže spôsobyť stratu údajov;
  • programové chyby, v dôsledku ktorých môže dôjsť k zlyhaniu systému;
  • kolízia technického a programového vybavenia (nekompatibilné prvky)
  • chyba užívateľa
  • neoprávnená manipulácia z vnútra (Gápa 2006).

Záver

V súčasnej dobe sa v školstve na Slovensku používajú kvalitné informačné systémy, ktoré predstavujú zjednodušenú činnosť pedagógov a študentov vo vzdelávacom procese. Treba však zdôrazniť, že pri využívaní informačných systémov sa vždy objavujú hrozby zlyhania a zneužitia týchto systémov. Existuje viacero faktorov vplývajúcich na bezpečnosť informačných systémov, no najväčšou slabinou je práve ľudský faktor.

Významné nebezpečenstvo pri práci s veľkým množstvom údajov predstavuje aj únik informácií, ktoré je takmer nemožné zastaviť a neexistuje ani záruka, že sa s údajmi bude manipulovať v rámci zachovania bezpečnosti. Ochranu a bezpečnosť je treba zachovať v čo najväčšej možnej miere, najmä ak sa jendá o informačné systémy. Najväčším nedostatkom býva najčastejšie človek, na základe čoho sa treba riadiť zákonmi a nariadeniami o ochrane osobných údajov.

Zoznam bibliografických odkazov

AIS — VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE. 2012. Akademický informačný systém (AIS) — všeobecné informácie. [online]. [cit. 2018–03–03]. Dostupné na internete: http://fmv.euba.sk/files/AiS2letak2011press.pdf

DOSTÁL, J. 2011. Šklní informační systémy. Olomouc: Univerzita Paláckeho v Olomouci. ISBN: 978–80–244–2784–3

GÁPA, M. 2006. Bezpečnosť informačných systémov: Diplomová práca. Žilina: Žilinská univerzita.

KONCEPCIA MAIS. 2012. Koncepcia MAIS. [online] . [cit. 2018–03–03]. Dostupné na internete: <http://www.mais.sk/Koncepcia/s11000.html>

KRAUSE, K. D. 2011. Problems of prediction and prevention of breakdowns and disasters of enterprise information systems: Minimová práca. Košice: FBERG, Technická univerzita v Košiciach

NEMČEK, M. — VARCHULA, S. 2009. Quo Vadis AiS2. In: Univerzitné informačné systémy. SPU Nitra. 2009. 246 s. ISBN 978–80–552–0309–6.

O SYSTÉME MAIS. 2012. O systéme MAIS. [online] . [cit. 2018–03–03]. Dostupné na internete: <http://www.truni.sk/sk/o-systeme>

PEREGRIN, S. a M. KARAHUTA. 2013. Metóda AHP a jej aplikácia v oblasti bezpečnosti informačných systémov. In: eXclusive JOURNAL: Economy & society & enviroment. Roč. 1, č. 1. ISSN: 1339–0260

UNIVERZITNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM. 2012. Univerzitní informační systém. [online] . [cit. 2018–03–03]. Dostupné na internete: <http://static.is4u.cz/cs/letakuis.pdf>

--

--