Informační chudoba jako sociální problém

Kristýna Blažková
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 27, 2023

Díky informačním technologií se naše společnost vyvíjí obrovským tempem, většina z nás je využívá a uplatňuje jejich potenciál na každodenní bázi. Nicméně ne všichni tuto možnost mají a stojíme tak u problému zvaného informační chudoba. Informační chudobu lze definovat jako „situaci, kdy jednotlivci a komunity v daném kontextu nemají potřebné dovednosti, schopnosti nebo materiální prostředky k získání efektivního přístupu k informacím, jejich interpretaci a adekvátnímu využití. Je dále charakterizována nedostatkem zásadních informací a nedostatečně rozvinutou informační infrastrukturou“ (Britz, 2004).

Photo by Matthew Guay on Unsplash

Informační chudoba existuje v různých zemí světa, především těch rozvojových, ale i v rámci vyspělých zemí se jedná o problém mnoha skupin obyvatel a v současné informační době jde o jednu z nejběžnějších forem chudoby. Jak je tento typ chudoby provázán s dalšími sociálními aspekty života lidí?

Jak vyplývá i z výše uvedené definice, velmi často jde informační chudoba ruku v ruce s příjmovou chudobou. Lidé, kteří nemají finanční prostředky, si například nemohou dovolit využívat informační technologie, nemůžou si dovolit mít přístup k internetu. Často třeba nežijí v prostředí, které by bylo schopné jim zajistit přístup k informacím a podobně. Takoví lidé tedy ani nemají možnost vyvinout dovednost vyhledávat informace, zpracovávat je, být nějakým způsobem informačně gramotní. Toto je však pro ně zároveň velkým omezením a dále snižuje jejich možnosti na to vymanit se z příjmové chudoby. Nemohou využívat technologie, přičemž umět pracovat s technologiemi je pro dnešní trh práce, ale i život obecně, zásadní. Nemají dostatek informací, což může negativně ovlivnit jejich rozhodovací proces, nemají informace k tomu, aby se mohli rozvíjet a vzdělávat, nemají dostatečný přehled o možných příležitostech a způsobech, jak zvládnout svou životní situaci a podobně (IFLA, 2018; Vojtková, 2009). Jak navíc naznačuje studie, v případě omezeného přístupu k informacím je obtížné mobilizovat chudé domácnosti, aby spolupracovaly s místními vládami na cíleném snižování chudoby (Zhang, Zhang, Cheng, Yu, Wei a Zhang, 2019).

Úzkou provázaností s příjmovou chudobou je však informační chudoba vázaná na celou řadu dalších klíčových oblastí života lidí. Může mít negativní dopad na zdraví lidí, protože pokud lidé nemají přístup k informacím, neví, jak nemocem předcházet, jak se léčit, naopak se mohou dostat do horších situací a podobně. Informační chudoba může být vázána také na formování předsudků, může vést k diskriminaci, ke kriminalitě, také k environmentálním problémům (IFLA, 2018).

Jak z textu vyplývá, informační chudoba je velmi úzce spjata s mnoha oblastmi života lidí a jinými typy sociálního znevýhodnění. Dalo by se říct, že jde o začarovaný kruh, ze kterého může být velmi těžké se vymanit. Tento problém se snaží podchytit zejména knihovny právě skrze přístup k informacím, informačním a komunikačním technologiím, ale také například skrze vzdělávací kurzy, skrze tvorbu komunity a přátelského prostředí atd. Nicméně jde o komplexní problém a dle mého názoru by informační chudoba měla být předmětem zájmů velkého množství oborů.

Zdroje:

Britz, Johannes J. (2004), To Know or Not To Know: A Moral Reflection on Information Poverty, Journal of Information Science, Vol 30, Issue 3, pp192–204, https://doi.org/10.1177/0165551504044666

IFLA. (2018, 16. října). Break the Cycle: Tackling Information Poverty as a Means of Eradicating Income Poverty [Blog post]. IFLA. https://blogs.ifla.org/lpa/2018/10/16/break-the-cycle-tackling-information-poverty-as-a-means-of-eradicating-income-poverty/

Vojtková, R. (2015). Informační chudoba jako sociální problém [Bakalářská práce, Masarykova univerzita]. Získáno z https://is.muni.cz/th/rrskl/Vojtkova_R.__Informacni_chudoba_jako_socialni_problem.pdf

Zhang, J., Zhang, Y., Cheng, M., Yu, N., Wei, X., & Zhang, Z. (2019). Impact of information access on poverty alleviation effectiveness: Evidence from China. IEEE Access, 7, 149013–149025.

--

--