Informační chudoba ohrožených dětí jako důsledek nízké digitální gramotnosti

Tereza Karlová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 26, 2023
Zdroj: pixabay.com

Schopnost orientovat se ve světě plném informací je v dnešní době považována za samozřejmost. Přesto je to s ohledem na objem informací, s nimiž se denně setkáváme, čím dál náročnější a jsou skupiny obyvatel, pro které je to takřka nemožné. Z mnoha různých důvodů čelí překážkám, s nimiž nejsou schopni se vypořádat, případně ani nemají motivaci svůj problém nějak řešit. Důsledkem může být hluboká informační chudoba, která má negativní vliv na veškeré další oblasti života. V případě dospělých nad tím mnohdy mávneme rukou — s pocitem, že své problémy si každý má řešit sám. Ale co v případě dětí? Mohou se samy vymanit z nepodnětného prostředí a stát se informačně gramotnými? Jak jim v tom pomoci?

Ideální samozřejmě je, když informační a digitální gramotnost dítěte pomáhá rozvíjet rodina. To lze realizovat následujícími způsoby:

  • podporou čtení
  • pomocí s používáním technologií
  • diskuzí o zdrojích informací
  • podporou vzdělávání
  • podporou komunikace…

Co když ale rodina v tomto ohledu selhává? Zde se nabízí pole působnosti pro vzdělávací a volnočasové instituce — knihovny nevyjímaje!

Jak může knihovna rozvíjet digitální gramotnost ohrožených dětí?

Variant se nabízí několik, hned zpočátku si je ale můžeme rozdělit na skupinové a individuální. V případě skupinových aktivit jde zejména o spolupráci se školami a volnočasovými institucemi v daném městě. Individuální aktivity bývají silně vázány na osobnost knihovníka a jeho ochotu věnovat svůj čas konkrétním požadavkům. Co přesně může knihovna dělat?

  • pořádat vzdělávací lekce pro školní třídy
  • pořádat workshopy pro zájmové kroužky ve městě
  • pořádat vzdělávací lekce pro dospělé (kteří mohou následně ovlivnit úroveň digitálních kompetencí svých dětí)
  • zprostředkovat přednášku odborníka na dané téma
  • poskytovat individuální konzultace

Skutečně ale knihovny tuto roli zastávají? Jelikož knihovník je svého druhu informační pracovník, měl by dozajista být schopen podobný servis poskytovat. Navíc bývají městské knihovny silně provázány se školskými zařízeními ve městech. Jak ale ukázal průzkum z roku 2022, tato činnost vůbec není samozřejmou součástí agendy veřejných knihoven. (1)

Dá se říci, že v tomto ohledu odvádí lepší práci jiné organizace. V práci s ohroženými dětmi vyniká zejména Člověk v tísni, který na podporu jejich informačních kompetencí vytvořil několik projektů a dětem se aktivně věnuje. Dokonce tvoří i výukové materiály pro učitele, kteří se rozvoji digitálních kompetencí dětí chtějí věnovat v rámci školního vzdělávání. (2) Velkou míru pozornosti věnují i bezpečnosti dětí na internetu. Za tímto účelem se spojili se sdružením CZ.NIC, Linkou bezpečí a Dětským krizovým centrem. Společně pořádají desítky kurzů na podporu mediální a digitální gramotnosti, zároveň vytvářejí audiovizuální a e-learningové materiály pro žáky základních a středních škol.

Zároveň je Člověk v tísni autorem unikátního vzdělávacího programu Jeden svět na školách, který Karel Strachota představuje slovy: “Umět posoudit důvěryhodnost nalezených informací, nastavit si zdravou hranici mezi časem stráveným online a offline nebo využívat média bezpečně, jsou v dnešním světě klíčové dovednosti. Na části škol se je žáci učí v rámci ´mediálního vzdělávání´ či ´mediální výchovy´, které se prolínají různými předměty. Nejčastěji občanskou naukou a jazyky. Některé školy zařazují mediální výchovu jako samostatný předmět. Z našich průzkumů vyplývá, že učitelé jsou si v této problematice značně nejistí. Abychom pedagogům cestu k rozvoji mediální gramotnosti žáků usnadnili, připravujeme pro ně atraktivní audiovizuální materiály k aktuálním tématům. Jsou k dispozici zdarma nejen všem pedagogům, ale třeba i metodikům prevence a dalším zájemcům z oblasti vzdělávání dětí a mládeže prostřednictvím portálu jsns.cz. Organizujeme pro ně také řadu jednodenních seminářů i dlouhodobých intenzivních kurzů.” (3)

Víc takových nadšenců!

Zdroje:

  1. SCHIFFNEDEROVÁ, Aneta. Role veřejných knihoven v rozvoji digitální gramotnosti [online]. Praha, 2022 [cit. 2023–04–26]. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/175092/120418716.pdf?sequence=1&isAllowed=y. Diplomová práce. Univerzita Karlova.
  2. PŘÍRUČKA V DIGITÁLNÍM SVĚTĚ: NOVÝ VÝUKOVÝ MATERIÁL K MEDIÁLNÍMU VZDĚLÁVÁNÍ PRO 1. STUPEŇ ZŠ. Člověk v tísni [online]. [cit. 2023–04–26]. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/prirucka-v-digitalnim-svete-novy-vyukovy-material-k-medialnimu-vzdelavani-pro-1-stupen-zs-7238gp
  3. ČTYŘI ORGANIZACE V ČESKU SPOJILY SVÉ SÍLY, ABY ZVÝŠILY BEZPEČNOST DĚTÍ NA INTERNETU. Člověk v tísni [online]. [cit. 2023–04–26]. Dostupné z: https://www.clovekvtisni.cz/ctyri-organizace-v-cesku-spojily-sve-sily-aby-zvysily-bezpecnost-deti-na-internetu-9893gp

--

--