Informační gramotnost jako boj proti válce

Zahradníček Roman
4 min readApr 7, 2022

--

CC BY-SA 2.0

Události v historii

Válečný konflikt na Ukrajině je vícevrstvý a odehrává se, bohužel, jak ve fyzickém prostoru, tak v kyber prostředí. Není to však pouze událost okupace v tomto roce, agresivita Ruska byla konstantně zaznamenávána od počátku tohoto tisíciletí. Nejznámější zásahy se týkaly falšování ukrajinských prezidentských voleb, což vyvolalo masové protesty v roce 2004 a poté ještě silnější projevy nesouhlasu proběhly v roce 2013, ustálené pod pojmem Euromajdan, kdy došlo ke svržení proruského prezidenta Janukovyče.
Temnou, vzrůstající hrozbou na pozadí těchto událostí je dezinformační tlak Ruska. Ten se plně rozvinul po celém světě během následujících let a ovlivnil řadu zahraničních situací. Je prokázáno, že ruské dezinformace dopomohly ovlivnit například prezidentské volby ve Spojených státech amerických, rozhodnutí Velké Británie o vystoupení z EU a za jeden z hlavních terčů je považováno též Německo, kde dochází k ovlivňování politických nálad obyvatelstva. Stejně tak je Rusko negativně zapojeno do podpory dezinformací ohledně světové pandemie.

Zlomyslným intencím v podobě informační války čelí Ukrajina již dlouhou dobu. Zejména po roce 2014, kdy došlo k anexi Krymu, se ruská ofenzíva odehrávala také v televizi a na internetu. Právě tady sbírala ruská dezinformační centra zkušenosti, které později využívaly ve světě. Mocná propagandistická síla působila ve všech typech médiích. Hojně byly sledovány ruské televizní kanály, Ukrajinci využívali spíše sociální síť VKontakte než Facebook. Nezávislé ukrajinské instituce i mezinárodní pozorovatelé si brzy povšimli nápadných vzorců řízení a šíření zpráv dezinformačního charakteru, a to i ve státních médiích. Na základě tohoto zjištění a dalších analýz byly objeveny dnes již známe trollí farmy v Petrohradě.

Informační gramotnost jako obrana

CC BY-SA 2.0

Informační gramotnost obecně zvyšuje kvalitu života. Mezi stěžejní benefity úměrné informační gramotnosti v rámci společnosti a dané situace patří relativní odolnost vůči dezinformacím. Právě na Ukrajině bylo potřeba zaktivizovat kampaň na podporu ověřování informací. Jednou z prvních iniciativ, která se touto problematikou zabývala, vystupovala pod názvem StopFake. Ta se zaměřuje hlavně na boj proti ruské propagandě a její snahou je vyvracet nepravdivé a smyšlené zprávy, které mají zkreslovat situaci na Ukrajině. Kromě toho vysvětlují, jak vyhledávat informace a ověřovat zprávy. Svou práci doplňují návody a poukazováním na různé funkce, jako je například vyhledávání fotografií pomocí Google.
Postupně došlo i ze strany státu k několika krokům, které měly omezit informační vliv Ruska. Mezi tyto kroky patří omezení ruských televizních kanálů a zablokování přístupu na zmiňovanou sociální síť VKontakte.

Velkou zásluhu v oblasti vzdělávání informační gramotnosti má mezinárodní nezisková organizace IREX, která dlouhodobě bojuje s dezinformacemi a učí společnost rozlišovat relevantnost zdrojů. V roce 2015 pod záštitou této organizace vznikla na Ukrajině učebnice, obsahující základní podklady pro rozvoj informační gramotnosti s konkrétními příklady z prostředí ukrajinských a ruských médií. Měla sloužit jako výukový materiál pro proškolené instruktory. Utvořená skupina školitelů systematicky navštívila vybrané regiony. Mezi těmito školiteli byli učitelé žurnalistiky, specialisté na komunikaci nebo projektoví manageři. Ti dostali za úkol proškolit další lokální instruktory v regionech, kteří měli blíže obyvatelům daných oblastí. Těmi byli především knihovníci.

Knihovny jako pomocné instituce v boji

CC BY-SA 2.0

Tento program probíhal necelý rok. Během něj se akcí zúčastnily různé vrstvy společnosti od učitelů a studentů, po státní zaměstnance ve službě. Školení zahrnovalo přednášky, prezentace, diskuze, praktická cvičení, brainstorming nebo vizualizace. Důležitou roli hrály knihovny, kde se školení konala. Organizace IREX už v rámci programu Bibliomist dodala do ukrajinských knihoven počítače, projektory a umožnila internetové připojení, nutné pro organizaci projektu. Program Bibliomist jako takový dlouhodobě pomáhá modernizovat ukrajinské knihovny.

Pozitivní výsledky

Učební materiály i koncepce programu vznikly jako reakce na situaci agresivní politiky Ruska. To také znamenalo mít omezený čas pro vývoj a evaluaci. Naopak bylo nutné cíleně reagovat a neustále materiály aktualizovat. Ostatně i to spadalo do jedné ze součástí školení, kdy praktické příklady, které sloužily k vysvětlovaní jednotlivých strategií, byly upravovány podle aktuální situace.

Kvůli těmto aspektům nebylo možné provést podrobné evaluační analýzy, které by ukázaly, jak program organizace IREX ovlivňuje informační gramotnost obyvatelstva Ukrajiny.
K základním průzkumům však došlo. Ten hlavní byl proveden více než rok po konání kurzu. Byl koncipován tak, že došlo k testování dvou skupin v počtu dvou set lidí v každé z nich. První skupina se skládala z lidí, kteří prošli školením a druhá z náhodných respondentů bez zmiňované průpravy. Výsledky poukázaly na to, že proškolená skupina se cítila jistější v hledání relevantních informací, využívala křížové ověřování a jiné praktiky. Toto hodnocení bylo v jistém smyslu průlomové, jelikož představilo nový model, jak měřit kompetence v oblasti mediálního vzdělávání.

Dosah programu byl v čase o to větší, jelikož více jak devadesát procent účastníků školení uvedlo, že průměrně oslovili se svými nabitými kompetencemi průměrně dalších šest lidí ve svém okruhu.

Na základě zkušeností z Ukrajiny se společnost IREX zapojila do obdobných projektů v dalších zemích, například v Gruzii, Lotyšsku a Estonsku. Program se dále zaměřoval na školy a cílil na studenty.

Použité zdroje:

1) HAIGH, Maria, Thomas HAIGH a Tetiana MATYCHAK. Information Literacy vs. Fake News: The Case of Ukraine. Open Information Science [online]. 2019, 3(1), 154–165 [cit. 2022–04–06]. ISSN 2451–1781. Dostupné z: doi:10.1515/opis-2019–0011

2) IREX: Ukraine [online]. [cit. 2022–04–06]. Dostupné z: https://www.irex.org/region/europe-eurasia/ukraine

3) Německo je hlavním terčem ruských dezinformací, uvádí zpráva. Roste i vliv stanice napojené na Kreml. IRozhlas [online]. Berlín 7:30 14. března 2021 [cit. 2022–04–06]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nemecko-rusko-dezinformace-kampan-zprava-media-rt_2103140730_tzr

4) Stopfake.org [online]. [cit. 2022–04–06]. Dostupné z: https://www.ukrajinci.cz/vsechny-aktuality/aktuality+c19/stopfakeorg+a3971.htm

5) StopFake [online]. [cit. 2022–04–06]. Dostupné z: https://www.stopfake.org/ru/glavnaya-2/

6) Bibliomist — Global Libraries Ukraine [online]. [cit. 2022–04–05]. Dostupné z: https://www.irex.org/project/bibliomist-global-libraries-ukraine

--

--