Informační gramotnost s projektem Co nebylo v učebnici
Informační gramotnost — pojem s širokou paletou definic, teorií a modelů. Jde o ní napsat mnoho a stejně to nebude všechno. Já bych se v tomto článku ale více zaměřila na její praktickou stránku — konkrétní promítnutí v projektu Co nebylo v učebnici.
Projekt spolufinancován Evropskou unií a MŠMT a podporován knihovnickou organizací SKIP se snaží o spolupráci knihoven (tedy oblast neformálního vzdělávání) a škol (představující formální vzdělávání). Spolupráce probíhá v rovině kompetenčního a celoživotního učení právě v kontextu informační gramotnosti. Tu se snaží rozvíjet nejen u žáků základní, ale i středních škol a vzdělavatelů. Propojuje tedy knihovníky, pro něž by informační gramotnost měla být elementární součástí jejich povolání a školy, pro které by informační gramotnost měla začít být více zařazovaným tématem výuky.
Z mezinárodních šetření TALIS jsem bohužel nevyčetla, jakou informační gramotností učitelé disponují, ale vzhledem k šíři jejich záběru (od pedagoga přes vychovatele a psychologa až po odborníka na předmět) je možné, že ne všichni učitelé budou disponovat takovou úrovní, která by byla pro ideální výuku dostačující. Z tohoto důvodu je dobré obrátit se právě na knihovníky, kteří jej mohou zastoupit a stát se tak učícími knihovníky.
Pokud však učitel má kapacitu na to, věnovat se tématu ve třídě sám, tak i pro něj jsou výstupy tohoto projektu vhodné, co víc, jsou pro něj plně připravené. Takže ať už je to jakýkoliv knihovník, který připravuje vzdělávací program nebo je to sám učitel či jiný vzdělavatel, dostává k dispozici propracovaný balík metodik a materiálů, které si jednoduše vezme a použije.
Co tedy v učebnicích nebylo?
Projekt rozpracovává vzdělávací obsah do devíti vzdělávacích obsahů, přičemž pracuje s pěti cílovými skupinami a třemi širokými tématy. V tabulce je vidět, která témata jsou pro dané ročníky vypracována.
Každé téma je pak v určité cílové skupině rozpracováno trochu jinak, tak, aby odpovídalo jejich vzdělávacím potřebám a je rozděleno na tematické bloky, které většinou odpovídají jedné vyučovací hodině. Potřebný čas si je ale možné přizpůsobit a bloky například zcelovat. Většina témat má kolem 8 bloků. Jako příklad zde cituji anotaci k VP5.
“Vzdělávací program žáky seznamuje s řadou praktických metod kritického čtení, myšlení a organizace informací. Žáci si tak vyzkouší práci s metodami, jako jsou například Vennovy diagramy, myšlenkové mapy, časové osy nebo volné psaní. Pomocí těchto nástrojů žáci informace nejen aktivně vyhledávají, ověřují a hodnotí, ale také dále využívají a přetvářejí v nové informační výstupy, které dále prezentují a obhajují.” [1]
Co všechno je k dispozici?
Nejprve je vzdělavatel seznámen se základními informacemi a parametry programu (počet žáků, časová dotace, místo realizace, počet lektorů) k tomu jsou připraveny anotační texty spolu s evokačními videi, dále kompletní metodický popis včetně tištěných pracovních listů. Na webu jsou pak vytvořeny motivační materiály jako jsou videa, komiksy a hry embedované přímo na webu. To všechno je k dispozici zdarma pod licencí Creative Commons BY, tedy pouze s uvedením autorství.
Práce s těmito předpřipravenými bloky je snadná a nadmíru pohodlná. Sama jsem si vyzkoušela odučit jeden blok. Průběh a reflexi naleznete na mém portfoliu. Věřím, že projekt na podporu informační gramotnosti žáků ZŠ a SŠ ve spolupráci s knihovnami bude úspěšný a budou jej využívat knihovny i školy po celé republice, jelikož se jedná opravdu o skvěle metodicky zpracovaný vzdělávací materiál a to i díky podílu paní doktorky Pavlíny Mazáčové.
Zdroj: Co nebylo v učebnici [online]. Praha: Centrum rozvojových aktivit UZS ČR [cit. 2022–03–19]. Dostupné z: http://www.conebylovucebnici.cz/
[1] VZDĚLÁVACÍ PROGRAM 5. Co nebylo v učebnici [online]. Praha: Centrum rozvojových aktivit UZS ČR [cit. 2022–03–23]. Dostupné z: http://www.conebylovucebnici.cz/vp5.html
Další zdroje popisu projektu přímo od autorů:
DOBRUSKÁ, Pavlína. Co nebylo v učebnici (1. část) — Na cestě od autora ke čtenáři v knihovně pro věkovou kategorii žáků z 1.–2. ročníku ZŠ. Metodický portál: Články [online]. 25. 10. 2021, [cit. 2022–03–23]. Dostupný z WWW: https://clanky.rvp.cz/clanek/22984/CO-NEBYLO-V-UCEBNICI-(1.-CAST)---NA-CESTE-OD-AUTORA-KE-CTENARI-V-KNIHOVNE-PRO-VEKOVOU-KATEGORII-ZAKU-Z-1.-2.-ROCNIKU-ZS.html. ISSN 1802–4785.
MAZÁČOVÁ, Pavlína. Projekt Co nebylo v učebnici — spolupráce knihoven a škol ve vzdělávání žáků 21. století začíná. Bulletin SKIP [online]. 2018, roč. 27, č. 2 [cit. 2022–03–23]. ISSN 1213–5828. Dostupné z:
https://bulletinskip.skipcr.cz/
node/401
MAZÁČOVÁ, Pavlína. Projekt Co nebylo v učebnici — spolupráce učících knihovníků s učiteli. Duha: Informace o knihách a knihovnách z Moravy [online]. 2019, 33(1) [cit. 2022–03–23]. ISSN 1804–4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/projekt-co-nebylo-v-ucebnici-spoluprace-ucicich-knihovniku-s-uciteli