Informační gramotnost v praxi — umíte pracovat s informacemi?

Markéta Umlaufová
EDTECH KISK
Published in
2 min readJun 14, 2022

Proč je informační gramotnost důležitá

Žijeme v informační společnosti, data jsou všude kolem nás v různých podobách. Ti z nás, kteří budou schopni se v nich dobře orientovat a umět s nimi efektivně pracovat, získávají velkou výhodu oproti těm, kteří to nedokážou. Informačně gramotní lidé umí řešit problémy, rozumí lépe souvislostem, je pro ně možné činit podloženější rozhodnutí, ale také se dokážou například lépe učit, protože umí rozeznat a posoudit, co je pro ně ve velkém množství informací v tu chvíli opravdu užitečné.

Základem je vůbec si uvědomit svoji informační potřebu, umět si ji pojmenovat. Poté určit zdroj informací a způsob vyhledání, který povede k nalezení informací, což potřebu uspokojí. Další krok je poradit si se srozumitelným prezentováním informace svému okolí.

Pozor, nepleťme si informační gramotnost s počítačovou gramotností (přestože se předpokládá, že informačně gramotný člověk je schopen pracovat s počítačem, zatímco naopak to platit nemusí).
Nicméně podle Evropského rámce digitálních kompetencí je informační gramotnost spojována s datovou — vyhledávání informací, vyhodnocení dat, organizace dat — kde nadřazenou oblastí je právě digitální gramotnost, do které spadá (mimo určité právní aspekty) také schopnost programování, ale třeba i spolupráce a řešení problémů. Ostatně, obzvláště u programování je potřeba algoritmicky a logicky myslet, abyste definovaný problém korektně napsaným kódem vyřešili. Při vyhledávání informací, což se dá rovněž považovat za typ problému, je nutné také postupovat krok po kroku.

Rozvíjení informační gramotnosti je tím, co mění společnost.
Zasahuje jak do digitální gramotnosti, tak do té občanské.

Tipy pro práci s informacemi

  • Definice problému
    - Uvědomění si, jaké informace vlastně potřebujeme získat, co hledáme?
  • Vyhledávání informací
    - Získávejme informace z více zdrojů
    - Vybírejme si spolehlivý zdroj informací
    (Jak poznáme spolehlivý zdroj? Uvažme renomé zdroje, dosavadní výsledky, apod.)
    - Všechny informace si ověřujme a zapněme u toho své kritické myšlení
    (Z čeho zdroj čerpá? Z čeho vychází a proč? Co se nám na tom nezdá a proč? Můžeme ještě nějak ověřit nejasnosti?)
    - Tip — online přednášky k rozvoji kritického myšlení
  • Přehled
    - Podívejme se, co vše jsme zjistili, a roztřiďme si, co z toho aplikujeme
  • Aplikace
    - Poté dosáhněme svého původního cíle. Následná práce s informacemi: transformujeme ve znalost, chápeme souvislosti, dokážeme učinit rozhodnutí

Zdroje

--

--