Informační společnost vs digitální propast

Barbora Červenková
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 11, 2018

S pojmem informační společnost se dozajista každý z nás již v životě potkal. Informace jsou v dnešní době všude kolem nás, a to v takové míře, že jsme jimi mnohdy přehlceni. Jednoduše řečeno se informační společnost zejména vyznačuje shromažďováním, využíváním a šířením informací. Poprvé byl tento pojem zmíněn v Norově-Mincově zprávě francouzské vlády roku 1975. Od té doby je řešen řešena z různých úhlů, pohledu, zejména se s ním můžeme setkat v ve vládních programech rozvinutých zemích.

Technologie a informační společnost

Není nic zvláštního na tom, že informační společnost je spojena obzvláště s využíváním technologií a digitálním obsahem. Informační technologie zapříčinily obrovský nárůst informací, ve kterém se dnešní lidé musí umět orientovat a tyto informace přijímat a zpracovávat. Důležitá je tedy gramotnost informační, počítačová, digitální, ale mimo jiné také kritické myšlení. Trh zaměstnanosti se s rozvíjejícími technologiemi mění, tradiční oblast zemědělství a průmyslu je stále na větším ústupu a rozvíjí se oblasti informační, které otevírají nespočet pracovních příležitostí.

Informační rovnoprávnost

Neustále je kladen větší důraz na rovnoprávnost v rozvíjející se informační infrastruktuře. Technologie jsou finančně čím dál tím více dostupnější pro všechny. Ve vládních dokumentech je dostupnost informační infrastruktury také jedním z klíčových bodů pro rozvoj informační společnosti.

Digitální propast

K největšímu rozmachu užívání pojmu digital divide neboli digitální propast došlo zejména v 90. letech, kdy nastala expanze počítačů a internetu. Vyjadřuje propast mezi lidmi, kterým jsou k dispozici technologie a internet a mezi těmi, kteří tento přístup nemají. Jedná se o jeden z důležitých pojmů, se kterým se můžeme spolu s informační společností setkat. Jak již bylo řečeno, technologie a internet jsou stále více dostupnější, avšak v zemích třetího světa je tato propast velmi hluboká. Otázku tedy zůstává, zda je možné v těchto zemích někdy docílit snížení či vymizení digitální propasti nebo je to problém, který se bude s dalším vývojem více a více prohlubovat?

Zdroje:

ZLATUŠKA, Jiří. Informační společnost. Zpravodaj ÚVT MU [online]. [cit. 2018–04–11]. Dostupné z: http://webserver.ics.muni.cz/zpravodaj/articles/122.html

SCHWEITZER, Eva Johanna. Digital divide. Encyclopædia Britannica [online]. [cit. 2018–04–11]. Dostupné z: https://www.britannica.com/topic/digital-divide

--

--