Informatické myšlení a nový RVP online, přístupně a interaktivně všem

Lucie Tomaňová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 26, 2021

Technologický vývoj letí dopředu rychlostí světla a někdy se až nestačíme divit, co ti mladí s mobilem, tabletem nebo notebookem vlastně dovedou, co sledují a co víc by od těch zázraků vědy ještě chtěli. Většina nás mladých dospělých už si začíná všímat, že také nestíháme aktuální trendy, které se mění snad každý měsíc. Nebo týden? My jsme se v informatice na základní škole učili v excelu vypočítat rodná čísla z data narození a na střední trochu html. Co se ale učí ty dnešní děti, které musí počítat s realitou každodenní změny a nemají šanci tušit, co se bude používat za 10 let? A co se musí naučit, aby v takovém světě uspěli?

https://www.imysleni.cz/images/vystupy_media/Logo_s_claimem_barevn%C3%A9_pozitiv_CMYK.pdf

Od září začíná platit nový rámcový vzdělávací program pro primární a sekundární vzdělávání. Z tohoto důvodu vznikl web, který provádí jak učitele, tak i žáky po změnách v digitálním vzdělávání. Již na úvodní stránce webu revize.edu.cz můžeme vidět snahu předejít panice, které takto rozsáhlé změny ve vzdělávacím rámci mohou způsobit. Web nabízí pro učitele několik MOOCů a webinářů, které by je měli na zavádění změn připravit. Kurzy jsou přístupné přes účet EDUSKOP a všechny, i ty budoucí, by měly být zadarmo. Mimo kurzů pro učitele je možné na webu najít i kurz pro rodiče, které zajímá, jak jejich děti s technologiemi pracují a co by je mohli naučit sami, především ve vztahu k ověřování informací a bezpečnému pohybu na síti. Portál RVP se tak chopil příležitosti vzdělávat online a dálkově co možná největší počet zájemců. Tento moderní přístup formou MOOC má svá úskalí a to především v oblasti procent účastníků, kteří kurz dokončí, avšak otevírá bránu nových vědomostí všem, kteří projeví zájem nebo jsou zvědaví, co se to vlastně dnes učí. K dispozici jsou ale i online kurzy v reálném čase.

Největší důraz dává nová kompetence na takzvané informatické myšlení. Tímto pojmem však necílí jen na studium informačních technologií, ale snaží se ukázat, že přístup z pohledu informačního myšlení lze využít i v jiných disciplínách, ať už je to překlad, sport či průmysl. Hlavní myšlenkou je totiž digitalizace, která se promítá do všech aspektů života.

Nabídka učebnic a doporučený plán pro výuku specifických jazyků nebo využití konkrétního softwaru je třešničkou na dortu, který se snaží učitelům, žákům i rodičům usnadnit změnu, kterou všichni projdou po nástupu nového školního roku. Rámec doporučuje materiály, které je možné implementovat zadarmo, podporuje studenty v zájmu o vzdělání formou soutěže Bobřík informatiky a podporuje všechny zapojené v komunikaci o tom, jak s novým programem fungují.

Web, který vznikl na podporu změny ve vzdělávání v oboru digitálních technologií, ukazuje, jak dobře podpořit učitele ve změně a právě digitální prostředky k tomuto použít. Učebnice jsou hypertextové, rozhraní webu uživatelsky přívětivé a intuitivní, a především tvář, kterou stránka prezentuje, přátelská a plna podpory, namísto byrokratického diktování podmínek, pravidel a sankcí. Náhled do budoucnosti skrze budoucí žáky tak ukazuje, že změna tu už je a je nejvyšší čas na ni zareagovat. Po získání kritického a informační myšlení se snad naučíme reagovat rychleji.

--

--