Inkluze jako klíč k udržitelnému vzdělávání

Andrea Malíková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 3, 2024
Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

Jak zajistit, aby vzdělávací systémy byly přístupné pro všechny skupiny, včetně lidí se zdravotním postižením, menšin, a lidí s různým sociálním a ekonomickým statusem?

Inkluzivní vzdělávání je přístup k vzdělávání, který se snaží zajistit, aby všechny děti měly stejné šance na úspěch ve škole, bez ohledu na jejich individuální schopnosti, zdravotní stav nebo sociální a ekonomické pozadí. Cílem je vytvořit prostředí, kde se každý žák cítí přijatý a podporovaný, a kde má možnost plně se účastnit vzdělávacího procesu.

Problémy ve vzdělávacím systému ČR:

  • vysoký průměrný věk učitelů
  • nedostatečné IT kompetence
  • obsáhlé kurikulum a normativní hodnocení žáků
  • nerovnost ve vzdělávání: úspěch žáků je často podmíněn socioekonomickým statusem rodiny
  • problémy s dlouhodobou strategií inkluzivního vzdělávání
  • redukce podpory dětí se speciálními potřebami
  • nedostatek transparentnosti a strategického směřování

„Inkluze klade důraz na všechny žáky, tj. na přítomnost, akceptaci, participaci a na úspěch a rozvoj každého jednoho žáka školy, a to jak v oblasti kognitivní, tak i v rovině osobnostní a sociální.“ Vzdělávání dále posiluje sociální dovednosti jako jsou spolupráce, empatie či respekt k různorodosti.

Do inkluze spadá i udržitelnost. Například snížení spotřeby energie na školách, recyklace, bezbariérové prostředí a další. Nechybí zde ani pohled na technologická stránka. Například zavedení podpůrných opatření pro studenty se zdravotním postižením, například asistenční technologie nebo individualizované vzdělávací plány. Ty mohou zahrnovat online vzdělávací platformy, virtuální třídy nebo využívání digitálních nástrojů k podpoře komunikace a spolupráce mezi studenty. Dále implementace interaktivních digitálních nástrojů, jako jsou virtuální realita nebo simulace, které posilují zapojení studentů a podporují jejich učení. Využívání online platforem pro distanční vzdělávání či hybridní výuku, umožňují studentům přístup k vzdělání bez ohledu na jejich geografickou polohu nebo omezení mobility.

Je nutné se dívat také na ekonomický aspekt. Jak může efektivní vzdělávací systém přispět k ekonomické prosperitě společnosti? Především je nutné připravit studenty na trh práce. Málokdo ví, jak si například vyplnit daňové přiznání a jak zařídit další občanské povinnosti, nehledě na finanční gramotnost, která na školách také schází. Důležitou součástí je i rozvoj partnerských programů mezi vzdělávacími institucemi a podnikatelským sektorem či jinými institucemi, které poskytují studentům příležitosti ke stážím a praktickému vzdělávání.

Zdroje

  • DENGLEROVÁ, Denisa a ŠÍP, Radim. Optimalizací inkluze k prohlubování nerovností ve vzdělávání. Online. Pedagogika. 2021, roč. 71, č. 1. ISSN 23362189. Dostupné z: https://doi.org/10.14712/23362189.2020.1917. [cit. 2024–03–29].
  • PIVARČ, Jakub. Na cestě k inkluzi: proměny pedagogických procesů ve vzdělávání a jejich pojetí učiteli a zástupci vedení ZŠ. Charles University, Faculty of Education Press, 2020. ISBN 9788076032064.

--

--