Instagram jako virtuální škola

Tereza Kráčmarová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 18, 2021
Zdroj fotky: Freepik

Představíte si sociální sítě jako místo, kde lidé akorát ztrácejí čas, klábosí s přáteli a sledují videa s koťátky? Takový pohled není úplný, sociální sítě nám v mnohém možná neprospívají, zároveň jsou ale skvělým místem pro vzdělávání se.

Studenti využívají sociální sítě například při učení se cizích jazyku. Sociální média tak mohou být jedním z prostředků vzdělávání studentů, které vede ke zlepšování jazykových dovedností. Můžeme tak pozorovat vzrůstající oblibu influencerů, kteří jazyky vtipnou a velmi osobní formou učí.

Jako jeden příklad za všechny můžeme uvést třeba profil Kubova English. Tento edukativní profil má téměř 100 sledujících na Instagramu a více než 55 tisíc na Tiktoku. V zahraničí dokonce učí cizí jazyky i samotná média. Pokud si chcete zlepšit svoji angličtinu, neměl by vás minout profil BBC Teach, který pomáhá vytvářet i obsah pro učitele.

Nejsou to ale jenom jazyky cizí. Chcete se vzdělávat v oblasti etymologie, tedy zajímá vás původ slov? I s tím si Instagram poradí, tedy konkrétně profil Krále Klacka. A pokud vás zajímá historie, každý den si můžete přečíst post Historického okénka, které navíc spolupracuje s talentovanými ilustrátory, kteří každému příspěvku vytvoří jedinečnou ilustraci.

Pro tvorbu obsahu přitom už dávno nemusí uživatelé používat „pouze“ čtvercové příspěvky na jejich zdi. Instagram nabízí mnoho dalších formátů, jako jsou příběhy, IGTV nebo třeba Reels, které v podstatě fungují na podobné bázi jako TikTok. Už dávno tak neplatí, že Instagram je pouze platformou pro fotografie, například v záložce Explore mají video příspěvky až 4x větší dosah.

To přináší i mnohem více možností pro autory edukativních videí. Nejenom, že mají videa větší dosah, ale jsou i mnohem lépe zapamatovatelná a šikovní autoři tak mohou podobné nástroje využít k efektivnímu vzdělávání široké veřejnosti.

--

--