Instagram jako vzdělávací prostor

Kamila Wicherková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 13, 2024
Photo by Souvik Banerjee on Unsplash

Sociální síť Instagram je místo, kde najdeme nejnovější příspěvky našich přátel a oblíbených celebrit až po novinky z domova i ze světa. A je to také místo, kde můžeme najít vzdělávací obsah.

Jaké vzdělávací profily zde najdeme?

Budu-li vycházet z osobní zkušenosti tak, zde najdeme profily zaměřené na jazyk (např. @cervenapropiska nebo @co_hovoris), dějepis (např. @blazniva_ dejepisarka) či výživu (např. @nehladu nebo @karolinafour) a jistě mnoho dalších.

Jak vzdělávací příspěvky vypadají?

Příspěvky na těchto profilech bychom mohli rozdělit na dvě skupiny — obraz a video. Profil Červené propisky staví na jednoduchých příspěvcích, ve kterých ukazuje správnou a nesprávnou variantu problematických slov. Naopak profil Karolíny Fourové tvoří z většiny videoobsah zaměřený na zdravý pohled na jídlo a zdravý životní styl obecně. Bláznivá děpisařka rovněž vzdělává pomocí videoobsahu.

Stírání hranic mezi popularizací a vzděláváním

Některé profily na Instagramu oscilují mezi vzděláváním a popularizací (nebo spíše osvětou). Zařadit zde můžeme třeba organizaci Loono, která se skrz své sociální sítě snaží normalizovat pravidelné návštěvy nejen praktického lékaře. Další by mohla být iniciativa Konsent, která na svých sítích šíří osvětu a vzdělává v oblasti sexu a intimity a celkově detabuizuje toto téma.

Na co si dát pozor!

Pokud už sledujeme nějaký ten vzdělávací profil, je důležité mít na paměti, že ne všechny profily musí poskytovat správné a pravdivé informace. Z profilu by měla být zřejmá jistá odbornost v tématu, které prezentuje. Zůstanu-li u výše zmíněných profilů tak autorky Červené propisky jsou vystudované bohemistky, Karolína Fourová je vystudovanou inženýrkou oboru Výživa a potraviny a Bláznivá dějepisařka je učitelka dějepisu na mateřské.

--

--