Interaktivita a jej zapojenie do online výuky

Natália Bebjaková
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 7, 2021

Tento príspevok je zameraný na dôležitosť interaktivity vo výuke a to v prezenčnej rovnako ako v online forme. Ďalej je predstavených 5 aplikácií, ktoré umožňujú zapojiť interaktivitu so žiakmi a študentami priamo do priebehu vyučovacej hodiny.

Prečo je interaktivita dôležitá?

So zmenami, ktoré sa v spoločnosti postupne dejú, mení sa aj rola učiteľa voči svojím žiakom. Od pasívneho sprostredkovateľa informácií k aktívnemu sprievodcovi na ceste ku kritickému mysleniu a orientácii v množstve dostupných informácií. [1]

Interakcia so žiakmi a takisto medzi žiakmi navzájom je neoddeliteľnou súčasťou moderného prístupu vo vzdelávaní. Jej zapojenie do výuky môže byť však náročné. Prechod od tradičného spôsobu vyučovania k interaktívnemu vyžaduje viac úsilia zo strany učiteľa rovnako ako zo strany žiakov, ktorí sa musia aktívne zapájať. Výsledkom však môže byť zlepšenie ich komunikačných schopností, kritického myslenia, väčšia angažovanosť počas hodiny ako aj lepšia schopnosť spolupracovať. [2]

Medzi populárne interaktívne prístupy patria:

  • Kreatívne cvičenia a úlohy
  • Hry — hranie rolí, imitácie, tímové hry…
  • Využitie ľudských zdrojov — exkurzie, pozvanie hosťa…
  • Používanie moderných materiálov — multimédiá, interaktívne pomôcky…
  • Riešenie problémov— brain storming, asociačné mapy…

Tieto prístupy pomáhajú rovnomerne zapojiť žiakov počas hodiny, umožňujú im vymieňať si navzájom myšlienky a informácie, pričom každý z nich prispieva do procesu vzdelávania sa. [2]

Ako byť interaktívny v online výuke?

Aj keď v online prostredí chýba priamy kontakt so žiakmi, existujú rozhodne spôsoby, akými ich môže učiteľ zapojiť do priebehu hodiny. Z vyššie uvedených príkladov by sa v online prostredí dal použiť určitým spôsobom každý z nich. Čo sa týka komunikácie medzi žiakmi, dobrým nástrojom môžu byť tzv. breakout rooms a teda rozdelenie žiakov do viacčlenných samostatných hovorov na platformách Zoom, Microsoft Teams alebo Google Classroom, kde spolu môžu riešiť tímovú úlohu.

Existujú aj aplikácie, ktoré umožňujú celej triede spolu interagovať v reálnom čase a teda priamo počas vyučovacej hodiny. Vybrala som 5 z nich, s ktorými som sa osobne stretla a mám s nimi dobrú skúsenosť. Ani jedna z nich nevyžaduje komplikované prihlasovanie a všetky sú zdarma.

  • Kahoot — Aplikácia na tvorenie kvízov a prieskumov. Žiaci prostredníctvom svojich zariadení odpovedajú na otázky zdieľané na učiteľovej obrazovke. Podporuje učenie hrou a oživí každú hodinu.
  • Socrative — Umožňuje jednoducho vytvárať cvičenia alebo vzdelávacie hry, ktoré môžu žiaci počas hodiny plniť na svojom počítači alebo mobile. Výsledky sú učiteľovi hneď k dispozícii.
  • Miro — Užitočný nástroj pre spoluprácu. Slúži ako tabuľa, na ktorej je možné sledovať aktivitu všetkých participantov. Umožňuje kresliť, lepiť papieriky s poznámkami, spustiť časovač a mnoho ďalšieho.
  • Mural — Až na malé odlišnosti sa veľmi podobná aplikácii Miro. Slúži na kolaboráciu.
  • Explain everything — Aplikácia umožňuje vytvoriť vlastný digitálny príbeh na virtuálnej tabuli a zapojiť do neho žiakov. Súčasťou príbehu môžu byť aj zvukové nahrávky alebo videá.

Prispôsobiť sa samotnej online výuke bolo pre niektorých učiteľov určite náročné a zapojiť interaktivitu do vyučovacích hodín je nepochybne výzvou. Z hľadiska prínosu pre žiakov a študentov však podľa môjho názoru stojí za to túto výzvu prijímať.

Literatúra:

[1] Xhemajli, Arbona. (2016). The role of the teacher in interactive teaching. International Journal of Cognitive Research in Science, Engineering and Education. Dostupné tiež z: https://www.researchgate.net/publication/304452803_The_role_of_the_teacher_in_interactive_teaching.

[2] Giorgdze, M., Dgebuadze, M. (december 2017). Interactive teaching methods: challenges and perspectives. International E-Journal of Advances in Education. Georgia. Dostupné tiež z: http://ijaedu.ocerintjournals.org/en/pub/issue/33256/370419#article_cite.

--

--