Internacionalizace vzdělávání v Číně

Michálek Vojtěch
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 11, 2023

Vlivem globalizace přístupu k informacím a vědomostem je na vzestupu i princip internacionalizace vzdělávání. Vzdělávání se stává nadnárodní problematikou, jednotlivé země si předávají své poznatky a reálie. To vše přispívá i k ohleduplnosti — lidé mají příležitost seznámit se s cizími kulturami a zvyky již během studií. Vedle studování v zahraničí existují i programy výměnných pobytů, či třeba vzdělávací organizace, jež působí mimo svou domovinu.

Globalizace vzdělávání s sebou přináší nesčetné množství stimulů pro pokrok školství a propojenosti světa. Svět je pro lidi stále menší nejen kvůli informačním a komunikačním technologiím, ale i díky skutečnosti, že lidé již nejsou toliko spjatí s místem svého narození. Již během formálního vzdělávání se setkávají s vnějšími vlivy a za ideálních podmínek se mohou rozhodnout, kde budou raději žít, studovat a pracovat. Existují však i národy, ve kterých vzdělávání vyplývá z pevně daných společenských norem a následování norem zahraničních je nepřípustné. V článku si nastíníme pohled Číny, země, jejíž státní zřízení neodpovídá západnímu pojetí demokracie.

Fotografie od Christian Lue na Unsplash

Tři dimenze internacionalizovaného vzdělávání “směřujícího ven” v Číně

Studie z roku 2019 sledovala nejdůležitější rysy internacionalizovaného vzdělávání v Číně, konkrétně se zaměřila na vliv typu vzdělávání “směřujícího ven”. Za tento typ lze považovat veškeré procesy vzdělávání a předávání vnitrostátních znalostí a informací o kultuře a učení vnějšímu světu.

Dle studie jsou v kontextu Čínského vzdělávání nejpodstatnější tři dimenze, zvláště pak v souvislosti s její rostoucí ekonomikou a stále důležitější politickou pozicí. Vláda se snaží prosadit iniciativu o internacionalizaci vzdělávání, neboť se jedná o princip narůstající na význačnosti v mezinárodních vztazích. Mezi tři hlavní proudy a rozměry patří program Konfuciova institutu, mezinárodní pomoc ve vysokoškolském vzdělávání a nábor mezinárodních studentů.[1]

Text dále poukazuje na nesoulad stanovených cílů a ambicí vzdělávání se skutečnými možnostmi a výzvami, kterým země čelí. Studie rovněž požaduje nutnost nezaujatého přístupu k problematice od ostatních zemí, jež by se měly především zaměřit na její věcný obsah — nikoliv ideologické rozměry. Například působení Konfuciova institutu bylo mnohdy kritizováno — zvláště v USA a Kanadě.

Internacionalizace, nebo westernizace: pohled studentů

Při internacionalizaci vzdělávání mnohdy nastávají problémy spjaté s charakterem kurikula školy. Toto se může projevit zvláště tehdy, když je probíraná látka v nesouladu s etickými principy dané oblasti. V některých školách učivo osciluje mezi principem globalizace a zdejším konzervativním přístupem ke vzdělávání. Jinak tomu není ani v Číně.

Studie z roku 2022 zkoumala perspektivu vysokoškolských studentů, dle jejích zjištění studenti mnohdy internacionalizaci spojovali s westernizací (a se všemožnými negativními konotacemi tohoto slova). Internacionalizaci označovali za nevyváženou. Direkcionalita předávání znalostí podle jejich zkušeností není oboustranná a směřuje pouze do Číny. Výtky se vztahovaly například k vyučování “mezinárodních” předmětů pouze v angličtině. Takovýto přístup způsobuje nerovnost, neboť mnozí studenti znalostí angličtiny nedisponují a preferovali by výuku v místním jazyce.[2] Studie obecně volá po “de-westernizaci” globálního vzdělávání, ke kterému by mělo být přistupováno kritičtěji především s ohledem na lokální možnosti škol a studentů.

Vliv internacionalizace na studenty vysokých škol v Číně

Zajímavý kvalitativní výzkum z roku 2019 zjišťoval, jakým způsobem se internacionalizované kurikulum a jeho požadavky odráží na “kulturních, studijních a osobníchidentitách studentů. Identity studentů mnohdy směřovaly do středu spektra různých vlastností. Obvyklé byly paradoxní změny, jež se projevovaly na denním pořádku.

Čínští studenti jsou vlivem internacionalizovaného vzdělávání na pomezídezorientovaných včel” a “zanícených studentů”, “globálních občanů” a “hrdých Číňanů” a “týmových hráčů” a “nezávislých bojovníků”. Univerzity by měly mnohem více usilovat o propojení vlastních tradic a kořenů s přínosy internacionalizovaného vzdělávání, nemělo by pouze docházet k přejímání cizí látky a personálu.[3] Možností pro kulturní a vědomostní výměnu je vícero, pedagogové by toto měli podněcovat i na třídní úrovni jak formálními, tak i neformálními cestami. Podstatné tedy je i hledat způsoby, jakými lze podporovat mezikulturní komunikaci.

Literatura:
[1] WU, Hantian. Three dimensions of China’s “outward-oriented” higher education internationalization. Higher Education [online]. 2019, January 2019, 77(1), 81–96 [cit. 2023–05–10]. ISSN 0018–1560. Dostupné z: https://www.jstor.org

[2] GUO, Yan, Shibao GUO, Lorin YOCHIM a Xiaoli LIU. Internationalization of Chinese Higher Education: Is It Westernization?. Journal of Studies in International Education [online]. 2022, 26(4), 436–453 [cit. 2023–05–10]. ISSN 1028–3153. Dostupné z: doi:10.1177/1028315321990745

[3] YUAN, Rui, Sifei LI a Baohua YU. Neither “local” nor “global”: Chinese university students’ identity paradoxes in the internationalization of higher education. Higher Education [online]. 2019, June 2019, 77(6), 963–978 [cit. 2023–05–10]. ISSN 0018–1560. Dostupné z: https://www.jstor.org

Příprava do předmětu ISKM06 5/5

--

--