Jak jednoduše vytvořit osobní web bez znalosti programování a kolik to stojí?

Marek Malík
EDTECH KISK
Published in
6 min readFeb 1, 2019

--

Moderní doba pokročila a dostupnost webových stránek se jednoduchostí přiblížila vytvoření e-mailového účtu, který má dnes prakticky každý uživatel internetu. V následujícím článku si představíme vybrané platformy, které můžeme pro tvorbu osobního webu využít.

Zdroj: pexels.com @Tranmautritam

Cílem článku není vysvětlení kompletní problematiky, kolem tvorby webu, která souvisí s jeho návrhem (uživatelé, kontext, obsah). Nejedná se ani o návod kompletního postupu krok za krokem. Tento článek slouží jako rozcestník, pokud zvažujete tvorbu osobního webu a zajímají vás soudobé technologické možnosti. Nastíněna jsou také drobná úskalí, na která je třeba pamatovat, než se do tvorby osobního webu pustíte.

Současný trend se jednoznačně ubírá směrem vizuálních editorů, které umožňují uživateli tvořit webové stránky bez znalosti programování. Jednoduše metodou Drag&Drop skládáte prvky (potažmo celé bloky) na stránku, které jsou následně automaticky převedeny na funkční elementy. Tím je vytvořena na míru přizpůsobená struktura a forma obsahu webu. Změny je možné sledovat v reálném čase a výsledek ihned veřejně publikovat.

Ukázka vizuálního editoru Qards od Designmodo, který je pluginem do Wordpress.

Tyto soudobé vymoženosti nejlépe poslouží v případě, kdy se potřebujete maximálně soustředit na obsah, který chcete publikovat a současně si chcete jednoduše a rychle přizpůsobit základní vizuální formu a strukturu stránky. Jedná se tedy o kompromis mezi klasickou šablonou webu, která by některé uživatele mohla příliš svazovat a webovou prezentací na míru, která je časově a finančně náročná. Tímto způsobem si tedy můžete jednoduše, rychle a levně ověřit, jak uživatelé reagují na obsah, který chcete publikovat.

Tento druh webu lze v určitých situacích využít také jako prototyp, kdy testujete reakce uživatelů na obsah webu, který můžete rychle a snadno sami upravovat, čímž získáte důležitá data, která vám pomohou při rozhodování o dalším vylepšování webu. Tím odbouráte první chybné domněnky a předejdete časově a finančně náročnějším řešením, která by byla předem odsouzena k neúspěchu a investice do těchto řešení by se vám nevrátila.

Základem jakéhokoli osobního webu je vlastní doména — to je unikátní název vaší stránky v internetu, jednoznačný identifikátor, podle kterého mohou uživatelé váš web kdykoli jednoduše najít. Doména sama o sobě však k provozování webu nestačí. Důležitý je také webový hosting — to je místo v internetu, kde bude váš web fyzicky uložený a odkud si jej uživatelé budou stahovat a zobrazovat ve svých zařízeních.

Jak doména, tak hosting se nejčastěji pronajímají — účtuje se za ně pravidelný roční poplatek. Cena domény .CZ se pohybuje kolem 175 Kč vč. DPH, domény .SK se pohybují kolem 260 Kč vč. DPH za rok. Cena základního webového hostingu se ročně pohybuje kolem 600 Kč vč. DPH. Součástí webového hostingu je i provozování e-mailu na vlastní doméně např.: muj@email.cz. Za českou doménu s hostingem tedy ročně zaplatíce přibližně 775 Kč vč. DPH, tedy přibližně 65 Kč měsíčně — toto by se dalo označit za minimální provozní náklady webu na vlastím hostingu.

Vlastní hosting využijete v případě, že budete mít přístup ke zdrojovým souborům vašeho webu. Mnoho ze současných řešení s vizuálním editorem totiž přímo neposkytuje zdrojové soubory k webu, ty jsou uloženy na vlastním webovém hostingu poskytovatele služby. V takovém případě si vystačíte s vlastní doménou, náklady za webový hosting však budou zahrnuty v ceně pronájmu služby nabízející vizuální editor pro vytvoření vašeho webu.

Následující vybrané služby neposkytují přístup ke zdrojovým souborům webu a využívají svůj vlastní webový hosting, který pronajímají současně se svoji službou. Jedná se o jednodušší a příjemnou variantu pro méně technicky zdatné uživatele. Služby na oplátku poskytují vysokou bezpečnost a stabilitu.

Webnode

Tato česká platforma, po svém redesignu, nabízí velké množství kvalitních a pěkných šablon, které mají integrovaný vizuální editor a umožňují tak široké možnosti přizpůsobení. Samozřejmostí je i optimalizace pro mobilní zařízení.

Balíčky, které připadají v úvahu na osobní webové stránky se pohybují od 1.800 Kč do 3.630 Kč ročně. Doménu doporučuji zřídit mimo Webnode a následně ji propojit (vyžaduje jednorázový zásah odborníka) — tím lze ale za web z dlouhodobého hlediska nějakou tu stokorunu ročně ušetřit.

https://www.webnode.cz/

Solidpixels

Placený plán určený na osobní webovou prezentaci vychází na 5.664 Kč ročně. Web je omezený na 5 publikovaných stránek, což by většině uživatelů mělo v základu stačit. Velkou výhodou je možnost integrace analytických nástrojů, které umožní sledovat chování uživatelů na vašem webu, ale také sociálních sítí nebo CRM.

https://www.solidpixels.net

Wix

Jedná se o zahraniční alternativu k Webnode. Osobně jsem zatím nezkoušel. Cena služby se pohybuje kolem 4.680 Kč ročně.

https://cs.wix.com

Pro technicky zdatnější uživatele, kteří chtějí mít naprostou kontrolu nad svým webem (včetně jeho bezpečnosti, rychlosti a stability) doporučím pronajmout si vlastní webový hosting na kterém poběží Wordpress.

Pokud technicky zdatní nejste a chcete se jen vyhnout paušálním platbám, je potřeba počítat s jednorázovou investicí navíc — přibližně ve výši jedné až dvou ročních plateb zmíněných u služeb výše. Úspora pak bude v případě, pokud plánujete dlouhodobý provoz webu.

Wordpress (Gutenberg)

Tato platforma včetně nově integrovaného vizuálního správce obsahu Gutenberg je zcela zdarma, lze vybírat i z širokého množství šablon, které je pro Wordpress webové stránky typické.

https://cs.wordpress.org/download/

Visual Composer

Tento plugin do Wordpress se nejvíce vyplatí kupovat společně s některou šablonou z ThemeForest. Šablona včetně pluginu Visual Composer pak výjde cca kolem 2.000 Kč (jednorázově).

https://visualcomposer.com/

Qards

I toto je plugin do Wordpress od společnosti Designmodo, která nabízí mnoho užitečných nástrojů pro tvorbu webových stránek. Cena tohoto pluginu, který má dle mého názoru velmi omezené možnosti, je přibližně 2.700 Kč (jednorázově). Na druhou stranu tento plugin nabízí poměrně revoluční a velmi jednoduchý editor pro správu obsahu.

https://designmodo.com/qards/

Svoboda, tvořivost, kreativita a odlišnost

Vlastní web nám přináší prakticky neomezenou možnost přizpůsobení. Mohu si zvolit vlastí barvy textu, pozadí, styl písma (font) a další prvky. Na jednu stranu může být tato svoboda a možnost kreativně se vyjádřit jedním z hlavním pozitiv. Na druhou stranu to nemusí pro začátečníka dopadnou úplně nejlépe (resp. pro návštěvníky jeho webu).

Při tvorbě webu bychom měli brát v úvahu již zažité způsoby ovládání webu, rozložení prvků, jejich pořadí a strukturu. Měli bychom dbát na dobrý kontrast barev a snadnou čitelnost obsahu. Odbourání těchto rušivých faktorů výrazně zlepší použitelnost webu pro koncové uživatele.

Dle knihy 100 Things Every Designer Needs to Know About People mají lidé naučené vzory, na které jsou zvyklí z ostatních webů a stejným způsobem pak očekávají, že budou fungovat všechny weby. Pokud tyto vzory budeme chtít měnit, měli bychom velmi dobře vědět, jaký to bude mít dopad na naše uživatele (díky uživatelskému testování). Zpětnou vazbu od uživatelů bychom následně měli využít jako zadání pro iteraci testovaného prototypu webu.

Chcete ušetřit a mít to “bez práce”?

Alternativou k publikování obsahu na webu s vlastním hostingem je využití některé z již existujících bezplatných platforem u cizího poskytovatele. Příkladem může být třeba i platforma Medium, YouTube a další. Před jejich využíváním však varuje Tomáš Sobel ve svém podcastu #VaseJmenoJeVaseZnacka.

Závěrem bych chtěl říct, že při tvorbě jakéhokoli webu bychom neměli zapomínat na potřeby jeho skutečných uživatelů (návštěvníků)— to oni budou konzumenty našeho obsahu, jim by se měl web líbit a především fungovat tak, jak oni jsou zvyklí. Pokud se tento fakt rozhodnete ignorovat, váš web bude pravděpodobně nevyužije celý svůj potenciál a nebude vám tedy sloužit tak kvalitně, jak by mohl.

--

--