Jak málo stačí…?

Martina Růžičková
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 23, 2018

V dnešní době, kdy obliba technologií neustále vzrůstá, se zvyšuje i množství dat, které tyty zařízení produkují. Ve světě chytrých zařízení a všudypřítomného internetového připojení se zdá být všechno na dosah, tak snadné, a tak jednoduché. Ale svět internetu není tak růžový, jak se zdá, je prohnilý, zkažený a plný intrikánů, kteří zneužívají naivity uživatelů a snaží se od nich získat osobní data, hesla, soubory, nebo i jejich identitu.

Internet umožňuje mnohé. Nabízí spojení s přáteli výměnou za osobní data a hesla. Poskytuje zdarma produkty, za které bychom v reálném světe platili i tisíce korun. Pojem pirátství se z problému mořských vlků, okrádajících lodě, posunul na zcela novou úroveň. Novodobí piráti vyměnili kanóny za počítačové myši a místo moří brázdí internetovou síť. Kradou filmy, osobní údaje, ba i lidské identity. Vše je vystaveno na síti, a právě takoví lidé jsou připraveni toho využít.

Pomocí stažení aplikace „thisisyourdigitallife” získala Cambridge Analytica osobní data více než 270 000 uživatelů Facebooku. Za každého, kdo si aplikaci stáhnul, zaplatila CA okolo 3 dolarů. Ten, kdo si aplikaci stáhnul, při souhlasu odkliknul, že dává přístup k účtům svých přátel, takže se organizace dostala k více než 50 milionům profilů Američanů.

CA nesbírala pouze jména nebo data narození uživatelů, ale pomocí propracovaného algoritmu, který sleduje lajky, komentáře a oblíbené stránky sledovali všechny aspekty činnosti na této sociální síti a v některých případech i soukromé konverzace. A dle Cambridge Analytica může pouhá kombinace několika lajků naznačit životní postoje nebo charakterové vlastnosti. Facebook samozřejmě něco takového nedovoluje — sbíraná data se smí využívat pouze za účelem zlepšení uživatelské zkušenosti a data nesmějí být přeprodávána, ale toho se CA zrovna nedržela. A celá tato situace se zveřejnila až poté, co jeden ze zaměstnanců CA, který se podílel na vývoji algoritmu, o tomto nakládání s daty začal psát blog.

Podle něj CA díky těmto vytěženým datům už ovlivnila kampaně v Africe, Austrálii, Malajsii, Mexiku a chystají se do Brazílie. Veřejně známé je i jejich angažmá na straně podporovatelů Brexitu. Dále se uvádí, že CA využila své triky i v České republice. znepokojující ovšem je, nakolik může svět sociálních médií a moderní datové analýzy přispět k dosud nepoznané efektivní hře na temné struny lidské psychiky. Politický marketing je v této oblasti extrémně podregulován, zároveň zneužívání těchto nástrojů může výrazně narušit průběh demokratických voleb nejen v Nigérii nebo Malajsii, ale i ve vyspělých západních demokraciích, včetně té naší.

Jako reakci na celou situaci přišel Facebook s programem finančních odměn za nahlášení případů zneužití dat na této síti. Výše odměny bude záležet na konkrétní situaci a míře bezpečnostního rizika. Také je možné hledat bezpečnostní mezery v kódu a systémové chyby — tady byla nejvyšší vyplacená odměna 40 000 dolarů. Ale není už trochu pozdě? Jen si to představte — jestli máte 100 přátel na Facebooku, tak cena soukromí 101 osob jsou 3 dolary…

Představuji si svět bez počítačů, bez Internetu. Šli by lidé po ulici, vykřikujíce čísla svých bankovních účtů? Jména svých dětí? Pochybuji. A proto se divím, proč tytéž údaje vystavují na síti, kde si je každý může přečíst. A zneužít je. V tomto ohledu jsou lidé hloupí. Každý jedinec asi potřebuje zažít malou tragédii, aby si uvědomil, nakolik je nerozvážný.

--

--