Jak může být knihovna nápomocná v boji proti fake news?

Petra Vykouřilová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 4, 2023

--

In: Shutterstock [online]. [cit. 2023–05–04]. Dostupné z: https://www.shutterstock.com/search/fake-news

Článek byl vypracován jako reflexe výzkumné studie „A quasi experiment on how the field of librarianship can help in combating fake news“.[1]

Výzkumný článek byl zaměřen na téma knihovnictví v souvislosti s fake news, konkrétně byly zkoumány dovednosti participantů v oblasti mediální gramotnosti. Studie byla provedena při univerzitní knihovně v Nigérii.

Autoři výzkumu svou studii považují za přínosnou. Pro toto tvrzení argumentují tím, že v dřívější době byly sice provedeny výzkumy zaměřené na knihovny, které se také zaměřily na rozvíjení kritického myšlení v boji proti fake news, avšak řešily toto téma převážně skrze informační gramotnost. Mnou zmíněná studie z roku 2023 řeší také téma fake news ovšem prostřednictvím mediální gramotnosti a zapojuje do této oblasti také knihovníky.

Výzkumná studie byla provedena jako kvaziexperiment v univerzitní knihovně, přičemž součástí bylo 470 účastníků. Při zkoumání byly mezi sebou porovnávány dvě skupiny, a sice experimentální a kontrolní. Po ukončení lekcí následovala diskuse. Pro experimentální skupinu byly vytvořeny lekce rozvíjející dovednosti nutné k rozvoji mediální gramotnosti. Participanti absolvovali lekce, které trvaly přibližně osm týdnů. Školení participantů se ujalo šest školených knihovníků, kteří navrhli tematické lekce, jejichž obsah následně zhodnotili tři informační odborníci (s více než pětiletou praxí).

Příklad tematických lekcí

1. týden
„Výukový blok „Technické dovednosti a sociální média“: Cílem je naučit studenty technickým dovednostem, které pomáhají uživatelům v lepší orientaci sociálními médii.“

3. týden
„Výukový blok: „Schopnost porozumět interakcím na sociálních sítích“: Cílem je naučit studenty rozumět definici sociálních vztahů. Lekce umožní pochopit a interpretovat příspěvky na sociálních médiích.“

5. týden
„Výukový blok: „Schopnost informačního povědomí“: Účastníci lekcí se dozvědí o ověřování informací získaných ze sociálních sítí a o nebezpečí šíření falešných zpráv.“

Jaké výsledky studie přinesla?

Absolvování výukových lekcí umožnilo uživatelům zlepšit se v dovednostech rozpoznání fake news a ověřování si informací. Studie ukázala zlepšení u studentů experimentální skupiny v dovednosti rozpoznat fake news, u kontrolní skupiny studentů nedošlo ke zdokonalení v této schopnosti. Členové experimentální skupiny byli také schopni lépe pochopit a ověřit si informace získané ze sociálních médií než participanti kontrolní skupiny.

Výzkumníci rovněž uvádí limity, ke kterým řadí omezený výběr participantů, jelikož zkoumána byla pouze skupina vysokoškolských studentů pocházející z jedné fakulty univerzity v Nigérii.

Autoři výzkumu zdůrazňují důležitost role knihovníka jako lektora učícího dovednostem v oblasti mediální gramotnosti. Uvádí také, že knihovníci sice nemohou zabránit šíření dezinformací, dovedou však uživatele vzdělat a napomoct jim v povědomí o tomto tématu a naučit je pomocí lekcí či workshopů orientaci v oblasti sociálních médií.

Závěr

Domnívám se, že mediální gramotnost a s ní spojené téma kritického rozpoznání fake news rozhodně patří ke klíčovým znalostem 21. století. Myslím si, že je toto téma velice aktuální, jelikož jsou média společností hojně využívána a orientace v nich je nezbytností. Z tohoto důvodu se mnohé knihovny i univerzity zaměřují na organizování lekcí podporující rozvíjení dovedností mediálního vzdělávání.

Pokud budu hovořit z vlastní zkušenosti, velice kladně hodnotím možnost absolvování mnohých předmětů či lekcí na toto téma na Masarykově univerzitě a také při oboru KISKu. V tomto semestru kupříkladu absolvuji předmět „Média v informačním věku“, který mi pomohl blíže pochopit funkci médií či jejich vlastníků.

Odkaz na využitý zdroj

[1] APUKE, Oberiri Destiny a Celestine Verlumun GEVER. A quasi experiment on how the field of librarianship can help in combating fake news. The Journal of Academic Librarianship [online]. 2023, 49(1) [cit. 2023–05–04]. ISSN 00991333. Dostupné z: doi:10.1016/j.acalib.2022.102616

--

--