Jak mohou senioři naplnit klíčové gramotnosti pro 21. století

Áňa Dvořáková
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 22, 2022

Klíčové vlastnosti pro 21. století nám umožňují získat práci, pohybovat se ve společnosti, fungovat v každodenním životě. Mohou si tyto vlastnosti osvojit i senioři?

Obrázek 1

Co to ale jsou ty klíčové vlastnosti? Podle Chalkiadaki (2018) se jedná o:

Co to ale jsou ty klíčové vlastnosti? Podle Chalkiadaki (2018) se jedná o:

  • Osobní dovednosti, do kterých patří seberozvoj, kreativita, kritické myšlení, adaptace na nové prostředí
  • Sociální dovednosti, kam spadá komunikace a spolupráce, kulturní i celosvětový přehled a schopnost vedení
  • Vědomosti a informace. Do této kategorie spadá učení na každodenní bázi a informační management, díky kterému je jedinec schopen aplikovat získané informace v praxi
  • Digitální gramotnost aneb Práce s informačními technologiemi, sem spadá i kritický pohled na technologie

Toto všechno a ještě více musí v současné době člověk zastávat aby měl nějaký společenský status. Seniorům se však změnila společenská role, již nejsou pracovní třídou, musí se naučit, jak vyplnit svůj volný čas, jak najít opět své místo ve společnosti. Aby se senioři necítili odstrčení a izolovaní, měl by fungovat systém integrace seniorů do nové společenské role. Právě získání nových koníčků, a tím získání i nových vědomostí, zapsání do kurzů apod. může seniorům pomoci vyrovnat se s novým sociálním statusem. Ke zvýšení motivace může pomoci např. rodina, která se může účastnit akcí spolu se seniorem, či mu alespoň pomoci s přihlášením. Pokud senior rodinu nemá, jsou tu organizace které seniorům pomáhají s každodenními úkony. V Brně je to např. Dobrovolnické centrum ADRA Brno nebo Family point. Vzdělávací kurzy pak poskytují jiné organizace. V Brně se jedná například o

  • KLAS (Klub aktivních seniorů). Ti nabízejí nejen cvičení pro seniory, ale i vzdělávací kurzy pro práci s počítačem, tabletem nebo anglické a německé kurzy.
  • MUNI Univerzita třetího věku, která nabízí krátkodobé, ale dlouhodobé kurzy a mimořádné přednášky. Kurzy se zabývají např. archeologií náboženstvím lze si vybrat i všeobecně zaměřený kurz.
  • U3V na VUT, zde si senioři mohou zapsat jednosemestrální, ale dvousemestrální kurzy. Mají na výběr např. Technika v kostce, Fotografujte dobře s mobilním telefonem a další.
  • Akademie třetího věku, kde přednáší odborníci z Masarykovy univerzity nebo z Univerzity Palackého.

Ať už si senioři účastní kurzů, přednášek či cvičení udržují tak své tělo i mysl v chodu a zmenšují pravděpodobnost izolace a odtržení od společnosti. Díky univerzitě třetího věku, dokonce mohou získat kvalifikaci pro některé pracovní nabídky, pokud by měli zájem pracovat i v tak pokročilém věku.

Zdroje:

JOYNES, Chris, ROSSIGNOLI, Serena, AMONOO-KUOFI, Esi Fenyiwa. 21st Century Skills: evidence of issues in definition, demand and delivery for development contexts.[online]. 2019. K4D Helpdesk Report. Brighton, UK: Institute of Development Studies. [cit. 21.4.2022.].s9–10. Dostupné z: <https://assets.publishing.service.gov.uk/media/5d71187ce5274a097c07b985/21st_century.p--df>

ROČKOVÁ, Jarmila. Postavení seniorů ve společnosti — společnost versus senioři.[online].2009. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta, Brno. [cit. 21.4.]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/qwg50/Postaveni_senioru_ve_spolecnosti.pdf>

Obrázek 1: Knihovna Štecha Václava, Slaný. [online]. Dostupné z: <https://www.knihovnaslany.cz/site/gallery?id=298>

  • Parkour pro seniory, zde je učí překonávat překážky či učit správně padat a udržují si tak kondici. Tento projekt patří pod MUNI, Fakultu sportovních studií.

--

--