Jak na domácí vzdělávání?

Kristýna Juránková
EDTECH KISK
Published in
5 min readMar 17, 2020

Máte doma školáka? A nevíte, jak mu pomoci s domácí výukou? Moderní technologie obvykle pronikají do vzdělávacích systémů velmi pomalu. Nyní, v složité situaci kolem COVID-19, je zapotřebí je zavádět rychle. Pojďme si tedy představit možnosti, které můžeme využít. Následující článek přináší typy pro domácí výuku na mobilním telefonu a tabletu.

Unsplash by stem.T4L

Cizí jazyky

Pro výuku cizích jazyků máme velké množství aplikací. Asi nejznámější aplikace je Duolingo. Duolingo má výhodu, že je kompletně v češtině, navíc do výuky přináší i prvky gamifikace. Zároveň podporuje všechny složky výuky cizích jazyků (reading, listening, writing and speaking), opravuje chyby a prochází výukou prostřednictvím nejrůznějších témat — od jídla po výuku časů. Jinou aplikaci, kterou mohou děti využít je aplikace určená pro iOS — Angličtina pro děti. Aplikace je dostupná v mnoha pohádkových verzích a učí děti základní slovíčka i gramatiku. Velmi interaktivní aplikace určená zejména pro tablety je pak Nsquared letters. Jedná se o aplikaci, která umožňuje studentům prozkoumávat cizí slova prakticky všech jazyků. Po jejím otevření se na obrazovce vysypou písmena a úkolem studentů pak může být seskládat například co nejvíce slov. Hra je založená na principu velmi oblíbené deskové hry Scrabble. Pro pokročilejší výuku cizích jazyků je možné využít aplikaci Naučte se jazyk, která podporuje nejen výuku angličtiny ale třeba i němčiny. Navíc aplikace funguje v off-line režimu! British Council také nabízí řadu výukových aplikací určené k výuce angličtiny pro nejmenší děti. Vybírat si lze z aplikací určených pro listening nebo výuku slovní zásoby. A pokud byste si chtěli číst knihy v angličtině, a vaše knihovna je zrovna zavřená, je možné využít aplikaci Free books. Aplikace aktuálně nabízí zdarma více jak 50 000 knih v angličtině. Vybírat můžete z nejrůznějších žánrů — od knih pro děti až po historické romance.

Český jazyk

Ani český jazyk není o výukové aplikace nouze. Česká republika je země, která má jeden z nejobtížnějších jazyků světa. Gramatická pravidla jsou natolik obtížná, že s nimi mají problémy nejen děti, ale i dospělí. V roce 2015 DTest vyhodnotil jako nejlepší aplikaci pro výuku základů pravopisu Český jazyk — pravopis. Aplikace nabízí 18 lekcí zahrnující i/y nebo s/z. Jako procvičovací metodu je možné využít i krátký diktát. Aplikace je velmi přívětivá i pro nejmenší děti a zahrnuje i modul procvičující základy matematiky. Velmi podobná aplikace je pak Zatracená čeština. Zatracená čeština pokrývá celé učivo základní školy a jednotlivé ročníky jsou rozdílně graficky zpracovány, takže žáci mohou procházet přesně to učivo, které by aktuálně probírali ve škole. Český jazyk — pravopis je určený pro mobilní telefony Android, Zatracená čeština pak pro tablety nebo PC. Pro iOS lze využít praktickou aplikaci Čeština do kapsy. Nejedná se vyloženě o výukovou aplikaci, spíš taková pravidla českého pravopisu v app verzi. Tuto aplikaci určitě ocení nejen děti, ale i dospělý. Komplexní procvičování českého jazyka umožňuje aplikace Česká gramatika. Česká gramatika je zajímavá tím, že jeden z modulů procvičuje češtinu pomocí hledání chyb v textu, je proto vhodná i pro žáky, kteří se připravují na přijímací zkoušky na střední školy. Aplikace pak přímo s výsledky zobrazí příslušné pravidlo, což slouží lepčí zapamatování.

Fyzika a chemie

Aplikací pro procvičování fyziky a chemie není mnoho. A v českém jazyce jich je ještě méně, přesto několik výjimek existuje. V anglickém jazyce existuje velmi propracovaná aplikace Back in time určená pro iOS. Jak již napovídá název, aplikace nás přenese v čase a můžeme se podívat na na historii a vývoj vesmíru, života na zemi a lidstva. Aplikace je doplněna množstvím působivých animací. Aplikace v českém jazyce pro výuku fyziky může být například Převody jednotek určené pro iOS. Aplikace obsahuje více než 2000 různých jednotek v 90 kategoriích. Aplikace není vyloženě vzdělávací, spíše jako alternativa ke klasickým fyzikálním tabulkám v papírové podobě. Velmi zajímavou aplikací pro výuku fyziky je FyzikAR 7. Aplikace si klade za cíl zatraktivnit výuku fyziky. FyzikAR7 je určena pro žáky sedmých tříd a zatím je dostupný pouze pro iOS. Aplikace pracuje s příklady z reálného života a jako bonus aplikaci nabízí možnost vytisknutí pracovních listů. Pro výuku chemie je pak určena Chemie a názvosloví a testy pro android. Aplikace pokrývá učivo základní školy a také je testuje. Na opakování periodické tabulky prvků je pro android určeno Chemické názvosloví.

Matematika

Na rozdíl od fyziky a chemie, je pro výuku matematiky dostatek aplikací jak pro Android, tak pro iOS. Pro nejmenší děti je určená Čísla a matematika pro děti. Aplikace učí nejmenší děti základní početní operace pomocí hry. Po správném vyřešení čeká děti i malé překvapení. Velmi podobná aplikace určená pouze pro iOS je Zábavná matematika pro děti. Aplikace je také určená pro nejmenší děti ale byla vytvořená ve spolupráci s dětskými pedagogy. Pro starší děti je určená aplikace Geometrie do kapsy. Jak název napovídá, aplikace procvičuje základní geometrické výpočty. Velmi zajímavá aplikace určená pro děti od 6 let je Matemág. Matemág hravou formou provází výukou matematiky prostřednictvím příběhu. Žáci si trénují matematiku pomocí matematicko-logickéch rébusů, které je posouvají dále v příběhu. Pokud se nebojíte angličtině ve výuky matematiky, je možné využít Montessori Math vyvinutou ve spolupráci s učiteli montessori.

A co ostatní předměty?

Pokud chcete své dítě rozvíjet i v jiných předmětech, než výše zmíněné. Je možné také některé doporučit. Pro výuku přírodních a historických věd lze využít aplikaci Mozkovna. Mozkovna procvičuje více oborů formou testových otázek, pokud žáci neznají odpověď čeká je jedna z rychlých miniher. Na procvičování zeměpisu, dějepisu i chemie je určená aplikace Učivo hrou. Tato jednoduchá appka procvičuje učivo základní školy a může sloužit jako dobrá pomůcka pro opakování před přijímačkami na střední školu. Učivo hrou je určená pro Android i iOS.

Závěr

Tento výčet rozhodně není konečný. Určitě existuje mnoho jiných aplikací, které mohou žáci pro své nucené domškoláctví využít. Jedná se o stručný přehled a možná návod pro rodiče, kteří si se svým školákem nevědí rady a chtějí mu výuku alespoň trochu zpříjemnit.

Zdroje

100 vzdělávacích aplikací (nejen) pro školáctví z Windows Store [online]. 2016 [cit. 2020–03–17]. Dostupné z: www.kvic.cz/soubor/4390/Windows_10_aplikace.pdf

BARBORA, Koďousková. Tipy na weby a aplikace pro procvičování češtiny (nejen) z domova [online]. [cit. 2020–03–17]. Dostupné z: https://www.svetandroida.cz/tipy-na-weby-a-aplikace-pro-procvicovani-cestiny-nejen-z-domova/

HRONOVÁ, Zuzana. Učí fyziku pomocí vlastní aplikace. Ve světě jsou po tomto hladoví, říkají tvůrci. Aktuálně.cz [online]. [cit. 2020–03–17]. Dostupné z: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/fyzika-se-da-ucit-zabavne-a-nazorne-rikaji-tvurci-aplikace-j/r~a4c3a1eae69311e9b259ac1f6b220ee8/

Mobilní vzdělávací aplikace pro školáky [online]. [cit. 2020–03–17]. Dostupné z: https://www.svetandroida.cz/tipy-na-weby-a-aplikace-pro-procvicovani-cestiny-nejen-z-domova/

--

--