Jak na portfolia na KISKu

Jasmína Aldabaghová
EDTECH KISK
Published in
4 min readMar 20, 2024

S magisterským studiem na KISKu se neodmyslitelně pojí portfolia. Pro ty, kteří na katedře teprve začínají a nemají s portfolii (možná většina z nás) předchozí zkušenosti to může být ze začátku trochu oříšek. V následujícím článku jsem sestavila několik tipů na to, co do portfolia vložit, jaké služby využít a kam se obrátit pro možnou inspiraci.

Na úvod by bylo dobré říct, že pokud jste úplně ztracení a nevíte, co a jak, je dobré se obrátit na oficiální stránky KISKu. Najdete tam podrobné informace a případně i deadliny odevzdání pro kontrolu portfolia v rámci předmětu Seminář k diplomové práci I: Východiska a metodologie.

Na stránkách KISKu najdete vše potřebné pro rozjetí Vašeho portfoila.

Portfolio je digitální kolekce artefaktů vašeho studia, která Vás bude provázet celým Vaším magisterským životem. Účelem je, aby si student pro sebe průběžně mapoval své studium, zaznamenával své úspěchy a sledoval svůj rozvoj v rámci svého zaměření (ať už jsou to knihy, game design nebo vzdělávání ve virtuální realitě). Portfolio je dobrým nástrojem k sebereflexi či sebeprezentaci, která může být později vhodná v rámci pracovního života po opuštění KISKu (🥲).

Portfolio je ale především Vaše, a tak je hlavní, aby si ho každý vytvořil, tak jak se v něm nejlépe bude cítit. Někomu je bližší zůstat anonymnější a někdo zase radši sdílí i prvky ze svého osobního života. Portfolio si vytvořte tak, aby se sedělo vám a naplňovalo vaše cíle (sebeprezentace, reflexe, sdílení myšlenek apod.)

Obecné rady:

  • Nezapomeňte na náležitosti KISKového portfolia, které se především pojí se studiem a bude k němu přihlíženo během vašich státnic. Reflektujte si průběžně předměty, vkládejte do něj vaše práce a zaměřte se na rozvoj v rámci vašeho studia.
  • Začněte brzy a editujte si portfolio průběžně. Portfolio bude vyžadovat trochu času a čím dříve začnete tím lépe. Ze začátku bude chvíli trvat, než si portfolio vytvoříte a přizpůsobíte Vaším potřebám, pak už to ale půjde snadno!
  • Myslete na své studijní i pracovní zaměření a portfolio tomu přizpůsobte. Vaše portfolio vám zůstane i po ukončení studia a může být prvním krokem k hledání Vaší vysněné práce.
  • Ukládejte si do portfolia věci, které Vás zaujaly, které Vás baví, nebo kterým jste v hodinách nerozuměli. Může Vám to pomoct s přípravou na zkoušky nebo později ke státnicím.
  • Do portfolia můžete ukládat Vaše seminární práce a domácí úkoly.

Stránky, kde si portfolio vytvořit:

Existuje mnoho platforem, které Vám umožní na nich portfolio hostovat. Služby jako je Wordpress, Webnode, Squarespace či Wix nabízí možnosti, jak si vytvořit portfolio na míru či z již vytvořených šablon (pokud si s strukturou a designem nechcete vyhrát sami). Tyto služby se liší v ceně a dostupnosti. Je možné, že si portfolio u nich můžete nechat hostovat zadarmo, ale budete mít někde v růžku či nahoře jejich logo. Další (pro mě novou) možností je např. Univer.se nebo ReadyMag, což jsou platformy umožňující vytvářet velmi kreativní stránky.

Jinou možností, která vyžaduje trochu zručnosti a kreativity je vytvořit si portfolio skrze Notion, Google Sites či GitHub. Tyto platformy Vám dají jistou svobodu v tom, co skrz ně chcete světu předávat, avšak můžete ze začátku strávit více času sestavením své stránky (pokud jste tyto služby dříve nevyužívali).

Wordpress, Notion či kreativní Univer.se

TIP: Pokud jste narazili na nějaké zajímavé webové stránky a rádi byste zjistili, na jaké platformě byly vytvořeno, využijte stránku BuiltWith, která Vám rozepíše podrobný soupis využitých služeb.

Čím portfolio plnit:

Nejčastěji studenti volí zaznamenávání pomocí prostého textu. Takový text můžete doplnit o obrázky nebo odkazy na další stránky. Pokud Vás láka zkusit si příspěvky zaznamenávat pomocí jiných nástrojů, můžete zkusit např.:

  • Miro
  • Connected Papers, MindMaps, Nodus Lab či Heuristica na tvorbu myšlenkových map
  • Podcasty
  • Videa
  • Infografiky

Portfolio můžete ale využít i k sdílení Vašich koníčků a zájmů. Můžete se s námi podělit o své fotky, Spotify playlisty, seznamy knih nebo filmů!

Inspirace portfolií:

Já pro inspiraci vždy sahám po Scrapbooku. Můžete tam najít příspěvky studentů KISKu a jejich portfolia, ze kterých se automatizovaně ukazují příspěvky na hlavní stránce. Nezapomeňte připojit i své portfolio, ať se trochu více poznáme! 🌞

Pokud Vás zajímá web design Vašeho portfolia můžete se inspirovat na stránce JournoPortfolio či Awwards.

Hodně štěstí s Vaším portfoliem!

TIP na závěr: Poslouchejte při tvorbě Vašeho portfoila zvuky přírody přes službu earth.fm 🌱

--

--