Jak se chránit v internetovém prostředí

Iva Bořilová
EDTECH KISK
Published in
7 min readJun 7, 2021

Úvod

Internet představuje v dnešní době nezbytnou součást našeho každodenního života. Kromě mnoha novinek ze světa, veselých koťátek a nepřeberného množství reklam je to však místo, kde nebezpečí může číhat skoro na každém rohu. I když si běžný uživatel většinou myslí, že zrovna jemu žádné nebezpečí nehrozí, opak je pravdou. V tomto článku rozeberu nejčastější chyby, kterých se běžný uživatel dopouští a jak jim předejít.

Stejná hesla

Nejčastější chybu, jaké se obyčejný uživatel dopouští je, že si na všechny své účty (ať už na sociální sítě nebo třeba do emailu) dá stejné heslo. Pokud se tedy stane, že se mu někdo nabourá do počítače a zjistí, že uživatel používá stejná hesla, dostat se na všechny jeho účty už je jen otázkou času.

Proti této situaci existuje úplně jednoduché řešení. Stačí si do každého účtu zvolit jiné heslo. Ideální je kombinace malých a velkých písmen s čísly. Perfektní je zavináč (@), který je velmi obtížné dešifrovat. Rozhodně si však tato hesla nepiště do poznámkového bloku. Při napadení zařízení hackerem nebo odcizení zařízení by všechna tato opatření ztrácela smysl. A nakonec, hlavně si neukládat hesla na stránkách. Při ztrátě například notebooku nebo chytrého telefonu by pak tomu, kdo na něj narazí, odpadla veškerá práce.

Otevírání podezřelých linků

Do emailu nám denně chodí stovky nabídek od různých firem, maily od známých, případně nabídky z banky. Jenže některé, ač se mohou na první pohled tvářit nevinně, mohou ve svých odkazech nebo souborech obsahovat vir. K takovýmto případům jednu dobu docházelo pravidelně na Facebooku. Uživatelům přišla zpráva od jejich kamaráda, která vypadala, jako by ji odeslal sám uživatel, ale ve skutečnosti obsahovala odkaz, po jehož otevření byl uživatelovi ukraden účet. Na emaily zase pravidelně chodily zprávy, které už na první pohled byly hodně podezřelé. V předmětu byl uveden jen nějaký nesmysl a celá zpráva zněla tak jakoby jí napsal nějaký primitivní robot. Samozřejmě že obsahovala odkaz s virem.

V takovémto případě je asi taky celkem jasné, co dělat. Jednoduše neotevírat neznámé a podezřelé odkazy. Ráda bych tu však zmínila vlastní zkušenost, která se mi před pár lety stala, čímž bych chtěla varovat ostatní. Do emailu mi přišel obyčejný dopis z banky, odkaz však vypadal jinak než obvykle, a navíc měl koncovku .exe, která obvykle značí vir. Samozřejmě jsem ihned kontaktovala banku, která se mi omluvila a poslala nový, již funkční, odkaz.
Z toho tedy vyplývá, že pokud mají některé soubory nebo linky koncovku .bat, .com,. exe, ve většině případů jsou zavirované.

Používání neznámých flash-disků

Toto sice není tak častý případ, každopádně po vlastní zkušenosti ho zde musím uvést. Spousta lidí obvykle používá flasky, které však nemají nijak ověřené. Ve většině případech si ji půjčí někde v práci nebo od známých.
V takovýchto situacích by samozřejmě měli být v pořádku, problém spíše nastává, pokud lidé nějakou najdou někde ležet na zemi, nebo si třeba koupí na internetu použitou a bez rozmýšlení ji zapojí do počítače. A to že může obsahovat zavirované soubory už je nenapadne.

Normálně bych zde tento příklad asi neuváděla, ale po události z minulého roku musím. Na parkovišti jsem našla flashku. Nevěděla jsem, co s ní, a tak jsem jí vzala domů, že se podívám, zdali je funkční. Můj taťka mě naštěstí naučil, že když se něco takového přihodí, mám použít program Nord32, ale skvěle funguje také Kaspersky. A flashka nejen že skvěle fungovala a nebyla zavirovaná, ale obsahovala plno dokumentů, které byly podle mě dost citlivé. Například plné moci, smlouvy o provedení práce, plány přestavby a tak. Do dnes nechápu, jak takhle cennou věc mohl někdo ztratit,…

Neaktualizování antiviru

Vývoj hardwaru a softwaru jde nezadržitelně dopředu. Bohužel také vývoj nových virů. Antiviry si s viry sice poradí hravě, pokud jej však nebudeme pravidelně aktualizovat, logicky nás nemůže chránit.

I zde je řešení velice triviální. Stačí si pravidelně aktualizovat svůj antivirus. Většina antivirů osahuje jak základní ochranu, tak prémiovou, která má rozšířené možnosti a poskytuje daleko rozsáhlejší ochranu. Prémiová verze sice není úplně levnou záležitostí, ale vzhledem k dnešní době, je toto investice, která se vyplatí.

Nepoužívání dvoufázového ověření

Zabezpečení chytrého telefonu jenom heslem nemusí být dostačující. Ke dnešnímu dni jsou na internetu běžně dostupná dvoufázová ověřování, která se vyplatí neignorovat.

Chytrý telefon lze například zajistit heslem a například otiskem prstu. Email
u společnosti Seznam zase má k dispozici ověření telefonním číslem. Stejně tak je tomu i u kanálů na Youtube.

Nepoužívání VPN sítě

Fatální následky může mít připojení se na veřejné a nezabezpečené sítě. K této síti totiž může být připojen úplně kdokoliv, včetně hackera, který může odposlouchávat internetové připojení. Pokud by se tedy uživatel připojil na stránku, která nemá zabezpečení HTTPS, hacker může snadno získat například heslo do Google.

Při použití VPN Vám však tyto starosti odpadají. Hackeři nemají šanci zjistit nic o vaší internetové činnosti a identitě. Web totiž sám prohlíží konkrétní servery a uživatel stahuje jen bezpečná data.

Uvádění osobních údajů

Ano, v některých případech je nezbytně nutné, aby o sobě člověk uvedl pravdivé informace. V těch ostatních už to ale tak důležité není. Například při registraci na nějakou platformu nebo stránku.

I v tomto případě je řešení velice snadné. Platformy, jako je například Youtube, Twitch, Pinterest a mezi hráči velice dobře známý Discord, Steam, Ubisoft Play, Origin a tak dále, o nás opravdu nepotřebují vědět přesná data. Vývojáři sice tvrdí, že data o narození, pohlaví a tak, sbírají jen kvůli tomu, aby věděli, kdo jejich platformy využívá a mohli je co nejlépe přizpůsobit. Těmto platformám já osobně sice věřím, ale proč o sobě někam zbytečně psát osobní data.

Zveřejnění citlivého obsahu

Každý den jsou na internetu zveřejněny miliardy příspěvků, fotografií, odkazů,… Většina lidí si ale už neuvědomuje, že to, co jednou zveřejní, je navždy uchováno. Existuje spousta případů lidí, dokonce i celebrit, které zveřejnili něco nevhodného a stálo je to kariéru a reputaci. A což teprve, když něco nevhodného unikne na internet. Vzpomeňme si na nedávný únik fotek Emmy Watson, Demi Lovato, Paris Hilton, Kim Kardashian, Pamela Anderson a tak dále.

Z tohoto vyplývá jednoznačné řešení. Každý by si měl pořádně dvakrát rozmyslet, než něco někde zveřejní nebo někomu něco pošle. Aby potom nedopadl jako tyto slavné dámy,…

Nepoužívání anonymního režimu

Ještě nedávno, když jste někomu řekli, že používáte anonymní režim, se na Vás lidé dívali divně a mysleli si ledacos. Dnes je to však již úplně běžná věc.

Pokud je anonymní režim zapnutý, přístroj sice stále odesílá údaje o systému
a IP adresu, nezanechává po sobě však žádné stopy o prohlížení webových stránek, historii stahování a soubory cookies se po zavření ihned vymažou.

Neblokování prvků třetích stran

Všechny webové stránky jsou zahlcené nepřeberným množstvím různých nástrojů třetích stran. Tyto nástroje zpomalují načítání stránek a zbytečně plýtvají daty.

Nejlepší způsob, jak se těchto nástrojů zbavit, je pořídit si doplněk Adblock. Jeho primární funkcí je sice blokovat reklamy, ale dokáže také blokovat sledující servery. Po přidání speciálního filtru lze také zamezit Facebooku, aby dále sledoval Vaši aktivitu.

Nemazání historie prohlížení

Tento případ sice nepředstavuje žádné zásadní riziko, dokáže však být značně nepříjemný. Cizí webová stránka totiž dokáže zjistit, jaké stránky navštěvujete a co prohlížíte.

V tomto případě bude asi nejužitečnější vypnout ukládání historie, nastavení automatického mazání historie po vypnutí prohlížeče nebo obyčejné ruční mazání historie, které je ale záhodno provádět co nejčastěji.

Cookies

Stejně jako historie, ani „sušenky“ nepředstavují nijak zásadní hrozbu. Dokáží však značně narušovat soukromí, protože ukládají veškerou aktivitu uživatele na stránce, například co si prohlížel, co vyhledával a tak podobně.

Zbavení se celkově těchto „sušenek“ nelze. Většina webových stránek po uživatelích přímo vyžaduje jejich schválení. Lze však v nastavení prohlížeče nastavit to, aby byly tyto soubory aktivní jen na tomto serveru a na žádném jiném a po vypnutí webové stránky se samy smazali.

Přihlašování se na cizích a veřejných počítačích

Jednou z největších chyb je se přihlásit například na Facebook prostřednictvím počítače na veřejném místě (počítač, škola,). Pokud se například zapomenete odhlásit, nebo heslo třeba nechtěně uložíte, je velice pravděpodobné, že dojde k jeho zneužití.

I v tomto případě je řešení triviální. Nepřihlašovat se na veřejných zařízeních na své účty. Také zde uvedu příklad z praxe. Na střední škole se moje kamarádka přihlásila na Facebook na počítač v počítačové učebně, na který měl přístup kdokoliv ze školy. Kamarádka se samozřejmě zapomněla odhlásit a stala se tak terčem odporných vtipů. Pár lidí se na její učet dostalo a všem začali posílat výhružné zprávy.

Nezálohování dat

Zálohování fotografií, dokumentů, filmů, hudby a tak dále na externím disku je dnes již nutností. Při napadení počítače hackerem nebo virem nebo dokonce při odcizení počítače mohou být veškerá data nenávratně ztracená.

Pokud chce mít člověk opravdu jistotu, že má svá data uložená bezpečně
„v šuplíku“, nejjednodušší způsob je pořízení externího disku, na který se bude pravidelně provádět záloha. Osobně doporučuji si pořídit disky dva, jeden na zálohu počítače, druhý na zálohování chytrého telefonu.

Závěr

Ačkoliv se teď může zdát, že internet je spíše velmi nebezpeční místo, které je hlavně pro hackery, zloděje a šílence, není tomu tak. Ano, opatrnosti není nikdo dost a zde to platí obzvlášť. Sice to vypadá, že těch bezpečnostních opatření je přehršel a člověk by nemohl dělat nic jiného než že soustavně hledat nové. Na jednu stranu tomu tak opravdu je, denně vzniká mnoho nových rizik, před kterými je potřeba se chránit, ale i pokud se budeme správně chránit a dodržovat všechna pravidla bezpečnosti na internetu, nemá se nám co stát a budeme si moct užívat jen ty světlé stránky internetu.

Zdroje:

  1. REFRESHER. 9 způsobů, jak se chránit na internetu. Dejte si pozor na vaše peníze a citlivá data. REFRESHER[online]. 2017 [cit. 2021–6–4]. Dostupné
    z: https://refresher.cz/41892-9-zpusobu-jak-se-chranit-na-internetu-Dejte-si-pozor-na-vase-penize-a-citliva-data
  2. Microsoft/FEATURES: Osm způsobů, jak se chránit online (nejen) v Den bezpečnějšího internetu. Microsoft/FEATURES [online]. 2018 [cit. 2021–6–4]. Dostupné z: https://news.microsoft.com/cs-cz/features/osm-zpusobu-jak-se-chranit-online/
  3. DSL.cz: Jak si chránit soukromí na internetu. DSL.cz [online]. 2018 [cit. 2021–6–4]. Dostupné z: https://www.dsl.cz/jak-na-to/jak-si-chranit-soukromi-na-internetu
  4. DSL.cz: Jak si chránit soukromí na internetu. DSL.cz [online]. 2018 [cit. 2021–6–4]. Dostupné z: https://www.dsl.cz/jak-na-to/jak-si-chranit-soukromi-na-internetu
  5. DSL.cz: Jak si chránit soukromí na internetu. DSL.cz [online]. 2018 [cit. 2021–6–4]. Dostupné z: https://www.dsl.cz/jak-na-to/jak-si-chranit-soukromi-na-internetu
  6. DSL.cz: Jak si chránit soukromí na internetu (2): Webové prohlížeče. DSL.cz [online]. 2018 [cit. 2021–6–4]. Dostupné
    z: https://www.dsl.cz/jak-na-to/jak-si-chranit-soukromi-na-internetu-

--

--