Jak se naučit být géniem

Stanislav Škop
EDTECH KISK
5 min readApr 19, 2017

--

Co k tomu budeme potřebovat:
1. hlavu
2. těžko specifikovaný počet let našeho života
3. znalosti práce s vlastními mentálními modely
4. ehm?

Short story
Jádrem kuchařky je fundamentální pochopení jak svět skutečně funguje (identifikování vzorce a základů) a to skrze racionální uvažování a vlastní přístupy tvorby mentálních modelů, nebo tzv. latticework of mental models, které využijete na originální řešení daného problému, či vytyčeného cíle (*thumbs up*).

Long story: Mentální co?

Mentální model je naší reprezentací (abstrakcí) vnější reality. Představuje vnitřní (individuální) a kontextuální chápání vnějšího světa (jak něco funguje) a předurčuje naše chování a přístupy k dané věci (problému) do budoucna.

Jedná se o pojem kognitivní vědy nejčastěji připisovaný psychologovi Kennethu Craikovi. Ten ve své knize The Nature of Explanation (1943) tvrdí, že si lidská mysl vytváří tzv. “small-scale models” vnější reality a vlastních přístupů k ní, které jsme shledali za nejlepší pro chápání (vysvětlení) vnějšího světa a skrze které “předvídáme” budoucí události.

Problematika mentálních modelů

Každý z nás si vytváří vlastní mentální modely a to na všechno, co jsme v životě zažili — pomocí našeho vnímání, představivosti i porozuměním dané situace. Důvodem je složitost každodenního života oproti limitovaným, mentálním (kognitivním) schopnostem člověka (paměť, zpracovávání informací apod.), kvůli kterým potřebujeme zjednodušené podání komplexní a těžko uchopitelné reality kolem nás. Mentální modely okolní svět převedou na jeho funkční základy (essentials) a dovolí nám tak o něm vědět více s minimální ztrátou energie.

Jsou zde zhruba čtyři hlavní problémy mentálních modelů a jejich využívání:

  1. Mohou být nesprávné, protože jsou omezeny jejich zjednodušenou podstatou, která je však dělá užitečnými.
  2. Mohou být nesprávně použity.
  3. Mohou vést k nesprávným závěrům, pokud jsou tvořeny na základě chybných informací.
  4. Jejich efektivita se těžko hodnotí.

Mohou se stát i potenciální překážkou pro náš další rozvoj (učení se) a to v případě, kdy se podle nich řídíme aniž bychom si toho byli vědomi. Každý model se taktéž stává špatným v určitém kontextu a čase. Modely, které byly dříve úspěšné zastarávají s rychle se měnícím okolním světem.

Tohle vše je však rovněž důvodem proč bychom měli na našich mentálních modelech správným způsobem a neustále pracovat (viz kapitola Latticework of mental models níže). Neustálý rozvoj mentálních modelů, nahlížení na to samé z různých úhlů se zaměřením na to podstatné je dle různých akademiků klíčem k řešení zdánlivě nevyřešitelných situací účinnými (nekonvenčními) cestami i k našemu životnímu rozvoji.

Jak z toho ven?

Dle nositele Nobelovy ceny psychologa Richarda Feynmana se často jedná o ten správný unikátní úhel pohledu (afforded by self-directed learning and deep thought), který osvobozuje geniální myšlenky.

Abraham Kaplan ve své knize The Conduct of Inquiry píše o problému striktního nahlížení na věc z jednoho pohledu pod pojmem “the Law of the Instrument”. Kaplan tento pojem vysvětluje jako: “Give a small boy a hammer, and he will find that everything he encounters needs pounding”. Jinými slovy lidé mají často bez správného cviku tendenci ohýbat realitu podle mentálního modelu, se kterým jsou nejvíce úspěšní a uzavírají se tak před potenciálními či jedinými cestami k překonání různých bariér. Psychologové toto v angličtině také nazývají jako “Availability Heuristic”.
Dle Charlieho Mungera je rozdíl mezi těmito a geniálními lidmi především v tom, že ti druzí si vyvinuli a mají k dispozici mentální “brašnu se škálou nářadí”, kterou dokáží různorodě používat. Úspěšný byznysmen a filantrop Munger, který zasvětil svůj život racionálnímu myšlení mluví o této škále funkčních mentálních modelů jedince pod pojmem Latticework of mental models. Díky tomuto teoretickému nástroji si můžeme vytvářet ty správné mentální modely a nechávat je mezi s sebou u dané výzvy soupeřit, čímž dosáhneme na kýženou všeobecnou “pravdu”.

Mentální brašna nástrojů

Latticework of mental models

Jedná se v podstatě o nástroj tvorby mentální nástěnky konkrétních příkladů a zkušeností, která nám současně pomáhá si na ně rychle vzpomenut a aplikovat v praxi. Munger tímto rovněž odpovídá na problémy mentálních modelů uvedené výše.
Cílem není databáze faktů a schopnost je zopakovat, ale hluboké porozumění a znalost fundementálních myšlenek (a jejich podobností) ze všech základních disciplín. To včetně schopnosti je všechny pravidelně používat na jednotlivých příkladech a docházet tak ke společnému, pravdivému jádru.

Munger tvrdí: “The models have to come from multiple disciplines because all the wisdom of the world is not to be found in one little academic department”.
Tyto klíčové znalosti jsou v “mřížoví”, tedy ve formě, která nám umožňuje analyzovat širokou škálu situací a snižuje riziko špatných rozhodnutí.

“You’ll know you’re on to something when ideas start to compete with one another — you’ll find situations where Model 1 tells you X and Model 2 tells you Y. Believe it or not, this the sign that you’re on the right track: Letting the models compete and fight for superiority and greater fundamental truth is what good thinking is all about!”. Když se všechny tyto idee začnou shodovat s myšlenkami základních disciplín, dobrali jsme se ke stěžejnímu, pevnému bodu a z toho může vzejít třeba další bestseller.

Munger záměrně nikdy nezveřejnil přesný postup jak racionálně přemýšlet o světě kolem nás a jeho příležitostech. Důvodem je, že samotný proces hledání a vytváření vlastních postupů je stěžejní složkou učícího se procesu a nejvíce získáváme z cest, které si sami objevíme. Nicméně nám Munger za dvě desetiletí od první zmínky o jeho latticework of mental models v roce 1994 zanechal alespoň nějaké ukazatele:

  • Mějte množství nástrojů ve své mentální brašně, nebuďte pouze ti s kladivem.
  • Mějte systém a dodržujte jej ve formě checklistů (dívejte se na problém nejdříve racionálně a poté se dívejte po podvědomých vlivech).
  • Převracejte: řešte problémy hledáním důvodů, které je způsobují a vyhýbejte se jim.
  • Učte se z chyb druhých.
  • Hledejte případy, které si jdou ruku v ruce tzv. “Lollapaloozas”.
  • Neustále se snažte vyvracet vaše nejlepší nápady.
  • Myslete nejdále, jak můžete a zvažujte nejen první, ale i třetí řadu následků.
  • Nepřestávejte na sobě pracovat a buďte vytrvalý: Stát se racionálními je pomalý a namáhavý proces, ale na konci dne budete moudřejší, než na jeho začátku.

Na různé cesty vytváření mentálních modelů inspirované Charliem Mungerem i jinými se můžete podívat v několika článcích níže:

--

--