Jak se stát digitálním nomádem

Petr Kameníček
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 18, 2017

Existuje několik typů digitálních nomádů a neexistuje přesná jednotná definice, která by platila na všechny tyto typy. Společná věc digitálních nomádů je, že tráví alespoň část roku v zahraničí, často mění místo pobytu a pracují v online prostředí.

Pracovat v online prostředí automaticky neznamená být počítačovým “expertem”. Dovednost pracovat a psát na počítači může postačit a vést k digitálnímu nomádství. Často se dá tato aktivita spojit s jiným oborem a nabídnout tak služby, které nikdo neposkytuje.

Najít práci, která naučí důležité dovednosti

Pro mladé lidi ja tato volba jednodušší, ale i v pokročilém věku není nikdy pozdě změnit pracovní místo. Pokud se člověk nechce stát digitálním nomádem ihned, je to navíc dobrý způsob, jak získat důležité zkušenosti. Například práce v marketing agenturách je velmi přínosná pro digitální nomádství. Nejde o variantu nejzajímavější, ale přináší i nějaké jistoty stálé práce. Navíc je tu možnost přetáhnout některé klienty i do budoucího vlastního podnikání.

Začít s freelancingem ve volném čase

Jestli to aktuální pracovní pozice dovoluje nebo má-li člověk dostatek volného času, může začít ve svém volném čase pracovat v oboru, ve kterém by chtěl v budoucnosti nomádit. Získá tím mnoho zkušeností a dovedností, které se během pracovního cestování budou hodit a vyzkouší si nanečisto, jak a jestli vůbec lze takto pracovat.

Přesunout aktuální práci do online prostředí

Pro mnoho lidí je zábranou pro cestování fakt, že mají zaběhlý kamenný business. Toto v dnešní době již nemusí být překážkou a téměř každá práce se dá provádět i bez osobního kontaktu. Jednání se dají provozovat přes videokonference. Existují počítačové aplikace na každé odvětví podnikání. Díky novým technologiím se i “offline” podníkání stává povoláním pro digitální nomády.

Homeoffice

Většina zaměstnavatelů povoluje pracovat zaměstnancům i mimo kanceláře a nepotřebuje se s nimi vidět každý den. Pro takové lidi je digitální nomádství jednodušší. Mají stálou práci, ale mohou ji provádět odkudkoliv, kde je zásuvka a internetové připojení.

Pokud ovšem zaměstnavatel vyžaduje fyzickou přítomnost na pracovišti, je možnost začít pracovat sám na sebe. Pro některé lidi je to stále příliš scifi možnost, ale není na tom nic náročného a hlavní výhodou se stane, že freelancer je svým vlastním pánem a sám si rozhoduje, kde bude pracovat.

O digitálním nomádství vyšlo několik knih i v češtině. Travel Bible je o radách pro začátečnické cestovatele i pro pokročilé digitální nomády.

--

--